fbpx
Таг: температура

таг: температура

Кашлица што трае со недели, температура и чувство на „прегазеност“, ординациите полни со болни пациенти

Кашлица која знае да трае со недели и за која ништо не помага, висока температура, чувство на малаксаност и прегазеност. Ова се најчестите симптоми кои ги имаат пациенти, кои изминатиов период ги полнат ординациите. Д-р Бојан Трајковски, лекар во приватната здравствена установа „Медика Вера“, вели дека покрај сите вируси и бактерии кои се актуелни периодов, аерозагадувањето дополнително ја влошува...

Екстремно ниските температури не ги негираат глобалното затоплување и климатските промени

Објава на Фејсбук повторува класична невистина – дека екстремно ладни зими на тлото на Европа го негира постоењето на климатските промени, предизвикани од глобалното затоплување. Во објавата се споделува  фотографија – температура карта на која се прикажани речиси сите европски земји, а на секоја држава се испишани екстремно ниски температури во Целзиусови степени, но без да се цитира ниту...

Регулаторна: Ако парното недоволно загрева, сметката треба да биде пониска

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) соопшти дека според Правилникот за утврдување на квалитетот на испорачаната топлинска енергија, ако парното греење е недоволно, корисниците треба да добијат пониски сметки. За тоа да се случи, првин е потребно корисниците да добијат решение од страна на комисијата за проверка на квалитет на испорачаната топлинска енергија дека имаат неквалитетна испорака...

Метеоролозите од САД велат дека 2020 ќе биде најтоплата година досега

Иако блокадите на населението поради пандемијата Ковид-19 драстично ги намали количествата испуштени стакленички гасови, сепак ќе бидат потребни уште мерки за борба против глобалното затоплување, а 2020 по се изгледа ќе биде најтоплата година откако во континуитет се вршат метеоролошките мерења. Шансите за тоа се 50 до 75 отсто, а ако тоа се случи, ќе биде надминат рекордот на 2016...

Истражување: До 2100 година во Македонија температурите ќе пораснат за 5 степени, во Скопје нема да има зима

Граѓаните најмногу ги забележуваат климатските промени преку климатските екстреми, односно преку разликата на температура, топлотни бранови/студени бранови и преку промените во годишните времиња, ова го покажуваат резултатите добиени од истражувањето за јавното мислење за климатски промени, спроведено во октомври 2019 година од Министерството за животна средина и просторно планирање. Проекциите кои се правени по три сценарија, опфаќајќи неколку модели, кои...

Сончевото време со натпросечни температури за овој период од годината, продолжува

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од југоисточен правец, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринската температура ќе се движи од 2 до 19, а дневната температура од 22 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со утринска температура до 7 степени, а дневна температура до 27 Целзиусови степени. Од УХМР посочуваат дека...

Сончево време со температура до 29 степени

Времето ќе биде сончево и топло со свежо утро и со слаб главно североисточен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Утринската температура ќе се движи од 2 до 10, а дневната од 22 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со утринска температура до 9, а дневна температура до 28 Целзиусови степени.

Продолжува топлото време, со температури над просекот за овој период од годината

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од јужен правец.Утринската температура ќе се движи од еден до 10, а  дневната од 24 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје, сончево и топло со слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе се искачи до 30 Целзиусови степени. Продолжува периодот на претежно сончево време со...

Сончево и топло, со температура до 37 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе биде помеѓу 9 и 17, а максималната ќе достигне од 29 до 37 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 35 Целзиусови степени. Дневните температури ќе бележат постепено опаѓање.

Сончево и топло со температура до 36 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 17, а максималната од 29 до 36 Целзиусови степени. УВ индексот ќе достигне до 8. Во Скопје слично време, минималната температура ќе биде 16, а максималната 35 Целзиусови степени . И...

Сончево време со мала до умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од претпладне ќе дува умерен северен ветер кој на север, долж Повардарието и на повисоко ќе засилува. Во западните делови попладне ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Утринската температура ќе се спушти помеѓу 13 и 21, а дневната ќе достигне од 26 до 34 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе...

Сончево и многу топло со температура до 38 степени

Денеска ќе преовладува сончево и многу топло време со мала до умерена локална облачност. Минималната температура ќе изнесува 12, а дневната максимална ќе достигне 38 Целзиусови степени. УВ индексот ќе изнесува 9. Во Скопје слично време. Утринската температура ќе биде 17, а дневната ќе достигне до 36 Целзиусови степени. Во вторник и среда ќе дува умерен до засилен северен ветер и...

Сончево време со мала до умерена облачност

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. УВ-индексот ќе изнесува 8. Утринската температура ќе се движи од девет до 18 степени, а дневната температура ќе се движи од 23 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе достигне...

Времето денеска топло со температура до 30 степени

Времето во земјава ќе биде сончево со умерена облачност и со умерен ветер претежно од северен правец. Утринската температура ќе се движи од девет до 18, а дневната температура од 21 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје слично време. Во следните денови ќе преовладува стабилно време со пораст на температурите. Нестабилно со локален пороен дожд и грмежи ќе биде во петок...

Сончево време со умерен северен ветер

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, попладне претежно во западните делови ќе има појава на локален дожд. Утринската температура ќе се спушти помеѓу 8 и 15, а дневната ќе достигне од 23 до 31 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје, умерено облачно, попладне со услови за краткотраен локален дожд. Утринската температура ќе се спушти до 13, а...

Претпладне сончево време, попладне со услови за невреме

Денеска во земјава ќе преовладува сончево време со максимална температура до 35 Целзиусови степени. Во попладневните часови на места ќе има пороен дожд и грмежи. Локално ќе има услови за појава на поинтензивни процеси во форма на невреме. Во Скопје слично време со максимална температура до 32 Целзиусови степени.

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со умерена облачност, а попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. Минималната температура ќе се движи од 11 до 19, а максималната од 27 до 34 Целзиусови степени. УВ...

Нестабилно време, попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, попладне со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, во форма на невреме со пообилни врнежи, грмежи, засилен ветер и појава на град, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Минималните температури ќе се движат од шест до 16, а максималните од 14 до 27 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, променливо...

Нестабилно време со пороен локален дожд

Денеска времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено попладне кога на места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со засилен ветер и појава на град. Утринската температура ќе биде од 8 до 15, а дневната од 14 до 27 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време, утринската температура ќе биде...

Облачно време, попладне со слаб локален дожд

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, попладне ќе биде значително облачно со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од два до седум степени, а дневната од 11 до 22 Целзиусови степени. Во Скопје слично веме, утринската температура ќе достигне до пет, а дневната температура до 20 Целзиусови...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...