Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од претпладне ќе дува умерен северен ветер кој на север, долж Повардарието и на повисоко ќе засилува. Во западните делови попладне ќе има услови за појава на краткотраен дожд.

Утринската температура ќе се спушти помеѓу 13 и 21, а дневната ќе достигне од 26 до 34 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје, слично време со температура до 31 Целзуисови степени.

Во четврток и петок ќе биде стабилно и се потопло, а за време на викендот ќе биде топло и ќе има попладневна нестабилност со локален пороен дожд и грмежи.