Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, попладне претежно во западните делови ќе има појава на локален дожд.

Утринската температура ќе се спушти помеѓу 8 и 15, а дневната ќе достигне од 23 до 31 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје, умерено облачно, попладне со услови за краткотраен локален дожд. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе се искачи до 27 Целзиусови степени.