fbpx
Таг: температура

таг: температура

Сончево но студено време со засилен северен ветер

Времето денеска ќе биде сончево, но студено со засилен сверен ветер. Утринската температура ќе се движи од еден до осум, а дневната од шест до 18 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 16 Целзиусови степени. Северен ветер ќе дува во текот на целиот ден, а сличното време ќе се задржи во следните денови. Утрата за викенд ќе...

Времето денеска сончево со северен ветер и пад на температурите

Времето денеска ќе биде сончево со силен ветер од северен правец.Утринските температури ќе се движат од 4 до 8 Целзиусови степени, а максималната дневна ќе биде од 16 до 19 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, облачноста ќе се зголеми доцна попладне, а ќе дува и повремен силен северен ветер. Максималната температура денес ќе достигне до 20 Целзиусови степени, а...

Сончево време со умерен ветер и локална облачност

Времето денеска ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од нула до девет степени, а дневната температура од 17 до 26 Целзиусови степени.  Во Скопје ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен североисточен ветер.  Утринската температура ќе достигне до шест степени, а дневната температура ќе достигне...

Сончево време со слаб североисточен ветер

Времето денеска ќе биде сончево, а во западните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северoисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од два до 11, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 21 до 27 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе...

Претпладне променливо облачно време, попладне со локален дожд

Времето претпладне ќе биде променливо облачно, во југоисточните делови со локален дожд. Попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од осум до 16, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 18 до 25 Целзисуови степени. Во Скопје ќе биде умерено облачно со...

Сончево време со умерен североисточен ветер

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерен, локално повремено и засилен североисточен ветер. Утрото ќе биде студено и ведро. Утринската температура ќе се движи од минус четири до шест, а дневната од 14 до 24 Целзиусови степени. Во Скопје, времето ќе биде сончево со умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до еден, а дневната ќе достигне до 21...

Сончево и постудено време, со силен северен ветер

Сончево, но постудено време со силен северен ветер ќе преовладува денеска во Македонија. Дневните температури во поголем дел од државата ќе бидат намалени за околу 10, а наместа и за 15 Целзиусови степени. Утринската температура ќе се движи од три до 12, а дневната од 12 до 22 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 18 Целзиусови степени. Од...

Сончево време со северен ветер

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и умерен до засилен северен ветер поизразен на северот. Утринската температура ќе се движи од осум до 19 степени, а дневната температура од 24 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 29 Целзиусови степени. Во следните денови температурите ќе бидат во благ пораст, а во петок и...

Сончево и топло време, температура до 36 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло, попладне во планинските предели ќе има ретка појава на краткотраен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. УВ индексот ќе биде осум. Утринската температура ќе се движи до 19, а дневната температура ќе достигне до 35 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, попладне ќе има услови за изолирана појава на...

Променливо облачно време со повремен дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремен дожд. Околу пладне и попладне на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Локално се можни поинтензивни процеси со обилен пороен дожд особено во западните и јужните делови од земјава. Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а дневната температура од 20 до 34 Целзиусови степени. УВ...

Сончево и топло време со температура до 36 степени и висок УВ-индекс

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а  дневната од 28 до 36 Целзиусови степени.  УВ-индексот ќе изнесува 9. Во Скопје слично време со слаб северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе се искачи до 34 Целзиусови степени. Во петок и за време...

Сончево време, попладне со дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со слаб ветер од променлив правец, а попладне со локален пороен дожд и грмежи, особено во северните делови. Утринската температура ќе се движи од 11 до 19, а дневната од 26 до 35 Целзиусови степени. УВ индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време со температура до 33 Целзиусови степени. До петок ќе преовладува сончево и топло...

Променливо облачно, попладне дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен ветер од северен правец, долж Повардарието повремено ќе се засилува. Попладне локално ќе има развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд и грмежи, особено во југозападните делови. Утринската температура ќе се движи од 12 до 18, а дневната од 20 до 32 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со...

Сончево време, попладне со дожд

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне со локална појава на пороен дожд и грмежи, особено во источните делови.Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 25 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, температурата ќе се движи од 17 до 30 Целзиусови степени. Во текот на целиот ден утре ќе биде...

Сончево и топло време со температура до 36 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло, попладне во планинските предели ќе има ретка појава на краткотраен дожд и грмежи и ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од 13 до 20, а дневната температура од 23 до 36 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со утринската температура до 18 и дневна до 33...

Сончево и топло време, попладне во западните делови со услови за врнежи

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со температура од девет до 34 Целзиусови степени. Попладне во крајните западни делови ќе има услови за краткотраен дожд и грмежи. Во Скопје претежно сончево со температура од 14 до 32 Целзиусови степени. За време на викендот и во почетокот на наредната работна недела ќе се задржи топло, а нестабилност со пороен дожд и...

Топло време со умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне во западните и јужните делови ќе има појава на краткотраен локален дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од девет до 16, дневната од 27 до 32 Целзиусови степена. Во Скопје сончево и топло, попладне со умерена облачност. Попладне малку ќе има зголемена облачност. Утринската температура ќе...

Облачно време, попладне со услови за локално невреме

Времето ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, ќе дува умерен до засилен јужен ветер. Попладне, а особено во вечерните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, на места со поинтензивни процеси во форма на невреме. За кратко време, претежно во западните и северните делови се очекува да наврне поголема количина воден талог. Утринската темепратура ќе се...

Променливо облачно време, попладне локален дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне со локален дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Температурата ќе се движи од шест до 28 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, со температура до 26 Целзиусови степени. Утре се очекува поизразена нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, додека во среда, во...

Сончево време, локално со краткотраен дожд

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер. Во западните делови, попладне е можен краткотраен локален дожд. Утринската температура ќе се движи од три до 12, а дневната температура од 20 до 27 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе достигне до девет степени, а дневната температура до...

Студентите на УКИМ организираат журка за реновирање на студентските домови

Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) утре организира хуманитарна забава на која собраните средства ќе бидат наменети за реновирање на дел од објектите во...