fbpx
Таг: степени

таг: степени

Земјотресот од Албанија кај нас почувствуван со пет степени

Најсилниот од серијата земјотреси во Албанија, 6,4 степени според Рихтер беше почувствуван и во Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека земјотресот е почувствуван со интензитет од пет степени според Европската макросеизмичка скала во Охрид, Струга, Дебар, Гостивар, Тетово, од четири до пет степени во Скопје, Кичево, Битола и со интензитет од три до четири степени во источните...

Сончево време со температура до 29 степени

Времето ќе биде сончево и топло со свежо утро и со слаб главно североисточен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Утринската температура ќе се движи од 2 до 10, а дневната од 22 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со утринска температура до 9, а дневна температура до 28 Целзиусови степени.

Сончево и топло со температура до 36 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 17, а максималната од 29 до 36 Целзиусови степени. УВ индексот ќе достигне до 8. Во Скопје слично време, минималната температура ќе биде 16, а максималната 35 Целзиусови степени . И...

Сончево време со умерен северен ветер

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, попладне претежно во западните делови ќе има појава на локален дожд. Утринската температура ќе се спушти помеѓу 8 и 15, а дневната ќе достигне од 23 до 31 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје, умерено облачно, попладне со услови за краткотраен локален дожд. Утринската температура ќе се спушти до 13, а...

Многу топло време со температури повисоки од 35 степени

Fontana zheshko leto razladuvanje
Денеска се очекува многу топло време со температури кои на повеќе места ќе надминат 35 Целзиусови степени. За денеска, синоптичарите најавуваат температури над 30, а веќе утре и задутре на повеќе места максималните температури ќе бидат над 35 Целзиусови степени. Од среда до петок во попладневните часови ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. Дирекцијата за заштита и спасување...

Сончево време со умерена облачност и слаб ветер од северозападен правец

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 16 Целзиусови степени. Во Скопје слично свреме со максимална температура до 15 Целзиусови степени. За викендот и на почетокот на следната недела не очекува топло време со пораст на дневните температури. Во недела...

Топло време, но со северозападен ветер

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло. Во текот на ноќта облачноста ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен и западен правец. Температурата ќе се движи од минус 5 до 20 Целзиусови степени. Во Скопје сончево со температура од минус 2 до 18 Целзиусови степени. Утре претпладне ќе биде променливо облачно, а попладне облачноста ќе се...

Затоплување од денеска, со температура до 15 степени

Времето денеска ќе биде претежно сончево со значителен пораст на дневната температура. Температурата ќе се движи од минус 5 до 15 Целзиусови степени. Во Скопје од 0 до 13 Целзиусови степени. Утре во поголемиот дел од земјава максималните температури ќе бидат во интервал од 15 до 20 Целзиусови степени. Повторно зголемување на облачноста со услови за слаб локален дожд се...

Облачно време, попладне со дожд а на планините снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно, од изутрина прво во западните делови и потоа на југот ќе има врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег со послаб интензитет. Ќе дува слаб до умерен ветер кој во текот на денот ќе се менува од јужен во североисточен. Утринската температура ќе се движи во интервалот од два до девет степени Целзиусови,...

Облачно време со врнежи од дожд и снег, температура до осум степени

Времето денеска ќе биде облачно, претпладне со дожд и снег на повисоките места. Врнежите пообилни ќе бидат во источните делови, а во попладневните часови постепено ќе престануваат. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од нула до осум Целзиусови степени. Во Скопје слично време, облачно со повремени врнежи од дожд и снег. Утринската температура ќе се спушти...

Студено време со северен ветер и снег

Времето денеска ќе биде облачно, студено и ветровито со врнежи од снег особено претпладне. На места, поради ниските температури ќе има појава на голомразица, а ветерот ќе предизвика и појава на снежни наноси. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Максималната температура ќе се движи во интервал од еден степен под нулата до 3 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со...

Сончево но студено време со засилен северен ветер

Времето денеска ќе биде сончево, но студено со засилен сверен ветер. Утринската температура ќе се движи од еден до осум, а дневната од шест до 18 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 16 Целзиусови степени. Северен ветер ќе дува во текот на целиот ден, а сличното време ќе се задржи во следните денови. Утрата за викенд ќе...

Сончево со мала до умерена облачност и температура до 33 степени

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се движи во интервалот од шест до 18, а дневната од 24 до 33 Целзиусови степени. УВ индексот ќе изнесува 6. Во Скопје слично време. Минималната темература ќе изнесува 11, а дневната ќе достигне до 31 Целзиусов степен. Во следниот период продолжува периодот на стабилно, суво...

Сончево време со мала облачност

Времето денеска ќе биде сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а дневната од 27 до 37 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската ќе достигне до 18, а дневната температура до 34 Целзиусови степени. Во четврток особено во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд и појава...

Сончево време, попладне со дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со слаб ветер од променлив правец, а попладне со локален пороен дожд и грмежи, особено во северните делови. Утринската температура ќе се движи од 11 до 19, а дневната од 26 до 35 Целзиусови степени. УВ индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време со температура до 33 Целзиусови степени. До петок ќе преовладува сончево и топло...

Променливо облачно, попладне дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен ветер од северен правец, долж Повардарието повремено ќе се засилува. Попладне локално ќе има развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд и грмежи, особено во југозападните делови. Утринската температура ќе се движи од 12 до 18, а дневната од 20 до 32 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со...

Сончево време, попладне со дожд

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне со локална појава на пороен дожд и грмежи, особено во источните делови.Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 25 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, температурата ќе се движи од 17 до 30 Целзиусови степени. Во текот на целиот ден утре ќе биде...

Сончево и топло време со температура до 36 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло, попладне во планинските предели ќе има ретка појава на краткотраен дожд и грмежи и ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од 13 до 20, а дневната температура од 23 до 36 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со утринската температура до 18 и дневна до 33...

Сончево време, локално со краткотраен дожд

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер. Во западните делови, попладне е можен краткотраен локален дожд. Утринската температура ќе се движи од три до 12, а дневната температура од 20 до 27 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе достигне до девет степени, а дневната температура до...

Облачно време со локален дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, во крајните западни и источни делови значително облачно со локален дожд и ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец. Утринската температура ќе се движи од три до девет степени, а дневната температура од пет до 19 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе достигне до...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...