Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 16 Целзиусови степени. Во Скопје слично свреме со максимална температура до 15 Целзиусови степени.

За викендот и на почетокот на следната недела не очекува топло време со пораст на дневните температури. Во недела и во првите денови од следната седмица на повеќе места дневните температури ќе бидат над 20-от степен.