Грчката крајбрежна стража уапсила двајца Грци поради измама и ширење на лажни информации меѓу бегалците во пристраништето Пиреа, кај Атина, јавуваат локалните медиуми.

Две момчиња, на возраст од 23 и 21 година, според информациите на крајбрежната стража, ширеле гласини меѓу бегалците дека грчката граница е отворена и им понудиле за одредена сума на пари да ги префрлат преку границата.

Тие биле уапсени вчера и се обвинети за измама и за ширење на лажни информации.

„Катимерини“ пишува дека според последници податоци во пристаништето во Пиреа има 5.330 бегалци кои се сместени во прифатниот центар.