fbpx
Таг: Пиреа

таг: Пиреа

Бегалците ја ослободија пругата на Идомени

Бегалците на Идомени ја ослободија железничката пруга. Доброволно, без полициска интервенција, по повеќе од еден месец блокада бегалците се тргнаа од пругата и ги преместија шаторите од шините на просторот покрај пругата и низ други различни места во импровизираниот камп кај Идомени. Пругата засега е слободна. Блокадата на железничката линија кај Идомени предизвика голема финансиска штета за грчките извозници и...

Грчката полиција ги засилува проверките кај Идомени

Грчките полициски сили се засилени поради информациите дека е можен нов протест денеска во кампот кај Идомени. Во Грција има информации дека низ кампот се шират гласини и повици за нов масовен протест покрај македонската ограда. По седумчасовните инциденти во неделата, во кои се судрија бегалците и македонската полиција, грчката полиција засилено ги проверува сите што доаѓаат во кампот кај Идомени. Ако...

Грција ја продаде Пиреjа за 1,5 милијарда долари

Грција денеска потпишува договор за продажба на 67 отсто од пристаништето Пиреjа на кинеската компанија КОСКО. Договорот со кој владата го предава мнозинскиот дел од акциите на КОСКО за стопанисување со најголемото пристаниште во државата, ќе се потпише во кабинетот на премиерот Алексис Ципрас во текот на денот. Со ова и официјално се приватизира атинското пристаниште. Кинеската компанија ќе плати...

Бегалците од Идомени и од Пиреја одбиваат да заминат од импровизираните кампови

Грчката влада успеа да испразни еден дел од пристаништетот Пиреја, но не успеа да ги префрли бегалците во мигрантските центри. Околу 700 бегалци се префрлија само од еден во друг дел на пристаништето. Пристанишната порта Е3, каде живееја досега, ќе биде расчистена и повторно ставена во употреба за време на велигденскиот период кога се очекува зголемување на бројот на...

Бегалци поставија камп среде Атина

Група од околу 40 бегалци и активисти од пристаништето Пиреја вчера околу полноќ се обидоа да постават камп на плоштадот Синтагма во центарот на Атина. Бегалците и активистите во полициска придружба стигнаа во центарот за да почнат протест пред парламентот, меѓутоа беа спречени од полицијата да постават шатори и да кампуваат пред парламентот. Без инциденти и физичко насилство, полицијата објаснила дека...

Уапсени двајца Грци во Пиреа поради ширење на лажни информации меѓу бегалците

Грчката крајбрежна стража уапсила двајца Грци поради измама и ширење на лажни информации меѓу бегалците во пристраништето Пиреа, кај Атина, јавуваат локалните медиуми. Две момчиња, на возраст од 23 и 21 година, според информациите на крајбрежната стража, ширеле гласини меѓу бегалците дека грчката граница е отворена и им понудиле за одредена сума на пари да ги префрлат преку границата. Тие биле...

Спасовски: Криминалитетот намален за 8,31 отсто

Вкупниот криминалитет бележи намалување за 8,31 oтсто, објави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на својот профил на Фејсбук. „Во периодот јануари – јуни 2022 година, на територијата на Македонија...