fbpx
Таг: Грци

таг: Грци

Неосновано „погрчување“ на Григор Прличев и Коста Абраш(евиќ)

Грчкиот лајфстајл портал Greek City Times на англиски јазик вчера објави текст под наслов „Знаете ли кои се најголемите 100 грци од Скопје“, кој е превод на оригиналот на грчки објавен на сајтот „Infognomon Politics“, во кој на списокот на Грци се ставени и Григор Прличев и Коста Абрашевиќ. Ваквите тврдења не соодветствуваат на вистината, но тоа не е единствената...

Грците и Македонците им ги поскапеа старите автомобили на Бугарите

Поради големиот интерес на Грците и Македонците за поеколошки користени автомобили, на автоплацевите во бугарскиот град Дупница, тие стануваат сè поскапи и понедостапни за Бугарите што не може да си дозволат нов автомобил, а сакаат посочуван автомобил на старо со повисока еколошка класа, јавува Бугарската национална телевизија (БНТ). Поради повисоките даноци за старите автомобили, кои на почетокот на годинава стапија...

63,8 отсто од Грците негативно го оценуваат Договорот од Преспа

Речиси 7 од 10 Грци негативно го оценуваат Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција, покажува истражувањето на агенцијата МРБ спроведено меѓу 22 и 29 јуни годинава, преку директни интервјуа со вклучени 2.000 граѓани со право на глас. На прашањето „Врз основа на она што го знаете, она што го имате слушнато, што го имате прочитано, како во целост го оценувате договорот...

Само 22,5 отсто од Грците подготвени да прифатат сложенo име за Македонија

Само 22,5 отсто од Грците биле подготвени да прифатат сложено име за Македонија, а 71,5 отсто се против употреба на терминот Македонија, покажало истражувањето на солунскиот универзитет „Македонија“, пишува грчкиот весник „Катимерини“, a пренесува Македонската информативна агенција (МИА). Според овој медиум, резултати покажуваат промена на јавното мислење во Грција, бидејќи на истата анкета во 2016 година, 57 отсто од граѓаните не...

Полицијата спречила тепачка на Грци со Македонци на протест во Мелбурн

За време на протестите на грчката заедница во Мелбурн дошло до вербална и физичка пресметка меѓу група демонстранти и Македонци кои од страна ги набљудувале протестите. Главна порака на демонстрациите на Грците во Мелбурн била „Македонија е грчка". На протестот со транспаренти и грчки знамиња, се извикувало „Македонија е грчка“, „Скопјани“, а учествувале над 2.000 луѓе. Протестите се одржале во центарот...

63 отсто од Грците се за заемно прифатливо решение за спорот со името

Мнозинството Грци посакуваат да се реши прашањето со името, покажува новото истражување на јавното мислење во Грција, спроведено од агенцијата „Алко“ за грчкото радио „24/7“. Според истражувањето 63 отсто од испитаниците се за постигнување заемно прифатливо решение, 21 отсто сметаат дека работите треба да останат така како што се денес, а седум од 10 Грци, веруваат дека во последните децении...

Грчкиот претседател ѝ се закани на Албанија со блокада на евроинтеграциските напори

Грчкиот претседател Прокопис Павлопоулос денеска ѝ се закани на Албанија дека ќе бидат блокирани евроинтеграциските напори на оваа земја поради забелешките на грчкото малцинство во однос на власта во приморското гратче Химара. Тој на собирот одржан на островот Крф, на меморијален настан во чест на грчкиот политичар Јоанис Каподистриас, порачал дека „брутално кршење на човековите права“ нема да се толерира. Тој особено...

Грците песимисти за брзо економско закрепнување

Во Грција владее големо незадоволство од двегодишната работа на коалициската влада на СИРИЗА и Независни Грци, покажува новата анкета на јавното мислење на солунскиот универзитет „Македониа“. Дури 81 отсто од испитаниците се изјасниле дека според нив, владата не работи добро. Незадоволни се и гласачите на СИРИЗА, од кои 62 отсто изразиле незадоволство од тоа како се покажала партијата на власт. Според...

Постигнат напредок во преговорите за обединување на Кипар

На преговорите за повторно обединување на поделениот остров Кипар е постигнат значаен напредок, а разговорите ќе продолжат на 20 ноември во Женева, се наведува во соопштението од Обединетите нации. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-му, кој во понеделникот го отвори новиот круг преговори меѓу претседателот на кипарските Грци, Никос Анастасиадис, и претседателот на кипарските Турци, Мустафа Аканџи, синоќа рече дека...

Масовна поддршка за Парадата на гордоста во Атина

Во Атина по 12. пат без никакви проблеми и со масовна поддршка се одржа Парадата на гордоста. Илјадници Грци излегоа на масовната парада на атинските улици за да ја поддржат борбата за рамноправност и борбата против дискриминацијата поради различната сексуална определба. Годинешното мото на парадата беше „Маж/жена не се раѓаш туку стануваш“ и преку него грчката ЛГБТ-заедница побара од државата...

Уапсени двајца Грци во Пиреа поради ширење на лажни информации меѓу бегалците

Грчката крајбрежна стража уапсила двајца Грци поради измама и ширење на лажни информации меѓу бегалците во пристраништето Пиреа, кај Атина, јавуваат локалните медиуми. Две момчиња, на возраст од 23 и 21 година, според информациите на крајбрежната стража, ширеле гласини меѓу бегалците дека грчката граница е отворена и им понудиле за одредена сума на пари да ги префрлат преку границата. Тие биле...

Грците по златници и по бензин во Битола

Грците купуваат златници во Македонија за да не им пропаднат заштедите во евра, тврдат во битолската чаршија. - Кризата ги натера Грците, заштедите во евра да ги преточат во златници. Кај нас златото е поевтино, па бараат златници по нашите златарници или купуваат големи парчиња златен накит. Половина златник кај нас чини околу 10.000 денари - вели наш соговорник, дуќанџија...

Грците, главни викенд-туристи во Дојран

Секоја сабота и недела, на граничниот премин кај Дојран, колони со грчки возила чекаат за влез во Македонија. За оние кои ретко го користат овој премин, тоа е невообичаена глетка, бидејќи колоните на поголемиот премин со Грција, оној кај Гевгелија, ги прават македонските возила, кои се во обратен правец - за влез во Грција. Жителите на Кукуш (Килкис), кој...

Тројца грчки државјани спречени во обид да пренесат мигранти

Оделението за прекуграничен криминал, миграција, странци и реадмисија при Регионалниот центар за граничниот реон Југ, поради постоење основано сомневање, до надлежното основно јавно обвинителство поднесе кривични пријави против тројца грчки државјани, А.П. (40), К.Т. (34) и П.Р. (50), како и против непознато лице за криумчарење мигранти, загрозување на сигурноста и за предизвикување општа опасност. Пријавените, како што стои во соопштението на МВР,...

Мицкоски го одби францускиот предлог, повикува на протест

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски категорично одби да го прифати францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој предлогот...