fbpx
Таг: крајбрежна стража

таг: крајбрежна стража

Шпанската крајбрежна стража спасила 56 мигранти во Средоземно море

Шпанската крајбрежна стража соопшти дека спасила 56 мигранти од Африка од два чамци на Средоземно море. Еден чамец со 23 мигранти бил пресретнат кај Гибралтарскиот залив, додека друг чамец со 33 мигранти е лоциран источно од малиот остров Алборан, на пола пат помеѓу Африка и Шпанија. Меѓународната организација за миграција соопшти дека минатата година 22.800 мигранти дошле во Шпанија, што е...

Грчките служби фатиле 410 тони експлозив наменети за Либија

Грчката крајбрежна стража спречила транспорт на 410 тони експлозив во брод што го пресретнале кај островот Крит. Сандаците со експлозив се пронајдени на брод што пловел кон Либија под танзаниско знаме, а биле натоварени во турското пристаниште Мерсин, јавија грчките медиуми. Приведени се 8 членови на екипажот. Бродот пловел кон Мисрата.

Романија: Пресретнат брод со мигранти во Црното море

Романската крајбрежна стража во Црното море пресретнала брод со 69 мигранти со потекло од Ирак, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. Крајбрежната стража го забележала бродот, кој пловел под турско знаме, на околу 16 километри од пристаништето Мангалија, кое се наоѓа во југоисточниот дел на Романија, во близина на границата со Бугарија. Во бродот, кој бил испратен до...

Спасени 1.400 мигранти во близина на брегот на Либија

Италијанската крајбрежна стража вчера спасила околу 1.400 мигранти во близина на брегот на Либија, кои со гумени чамци и со два помали брода се обиделе да стигнат до европското копно. Како што соопшти крајбрежната стража, таквата пловидба е опасна во текот на летото, а уште поопасна на студено време, кога морето е немирно и ризикот од хипотермија е поголем. Мигрантите се спасени...

Италијанската крајбрежна стража викендов спасила 3.400 мигранти

Околу 1.100 мигранти вчера биле спасени од крајбрежјето на Либија, со што бројот на спасени мигранти за време на викендот се зголеми на 3.400 лица, соопшти италијанската крајбрежна стража. Мигрантите кои вчера биле спасени, тргнале од Либија со осум преоптоварени гумени чамци и со два рибарски чамци. Нив ги презеле припадници на италијанската крајбрежна стража, британски и ирски воен брод и уште...

Спасени повеќе од 2.000 бегалци во Средоземно Море

Италијанската крајбрежна стража успеала да спаси околу 2.000 мигранти недалеку од брегот на Либија, во последната серија спасувачки операции во Средоземно Море, јавуваат светските агенции. Според информациите објавени вчера, италијанската крајбрежна стража координирала 15 спасувачки операции, во кои 2.000 мигранти се спасени и сместени на безбедно. Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (ОН) проценува дека од почетокот на оваа година во...

Спасени 1.153 мигранти покрај брегот на Италија

Италијанската крајбрежна стража синоќа спасила 1.153 мигранти во водите меѓу италијанскиот остров Сицилија и Северна Африка. Според извештаите на италијанските медиуми, италијански, ирски и германски бродови, како и спасувачки чамци на организациите „Лекари без граници“ и „СОС Медитеране“, извршиле 11 одделни спасувачки операции. Според податоците на Меѓународната организација за миграција (ИОМ), од 5 до 12 мај во Италија пристигнале повеќе од 2.600...

Уапсени двајца Грци во Пиреа поради ширење на лажни информации меѓу бегалците

Грчката крајбрежна стража уапсила двајца Грци поради измама и ширење на лажни информации меѓу бегалците во пристраништето Пиреа, кај Атина, јавуваат локалните медиуми. Две момчиња, на возраст од 23 и 21 година, според информациите на крајбрежната стража, ширеле гласини меѓу бегалците дека грчката граница е отворена и им понудиле за одредена сума на пари да ги префрлат преку границата. Тие биле...

Независно судство – лесно се ветува, тешко се спроведува

Во Извештајот на „Метаморфозис“ за реформите во правосудството насловен:„На правосудството му е потребна финансиска „бустер“ доза“, меѓу другото се забележува дека независноста и кај судството и кај обвинителството, иако законски загарантирано,...