fbpx
Таг: Грција

таг: Грција

Централна Грција повторно погодена од катастрофални поплави

Невремето „Елиас“ ги погоди централните делови на Грција, и тоа само неколку недели по „Даниел“ кој зад себе остави пустош. Градот Волос, северниот дел на островот Евија и областа Тесалија повторно се погодени од поплави како последица на интензивните врнежи, пренесува весникот Катимерини. Грчките власти ги советуваат граѓаните да избегнуваат непотребни патувања, а жителите поминаа тешка ноќ, без струја и...

Бугарија, Грција и Турција бројат жртви од невремето, македонското МНР апелира на претпазливост

Силното невреме проследено со обилни врнежи во Грција, Бугарија и Турција предизвика човечки жртви, а македонското Министерство за надворешни работи попладнево упати апел до граѓаните да ги избегнуваат загрозените подрачја. Според информациите на Катимерини, најмалку две лица загинале, а тројца се исчезнати во невремето што ја зафати Грција. Најпогоден бил централниот дел на земјата, првенствено пристанишниот град Волос. Дождовите предизвикале...

Во Солун протестираа 5.000 лица манипулирани од теории на заговор за личните карти

Околу 5.000 лица вчера протестираа во Солун против новите лични карти во Грција, како резултат на пласираните теории на заговори дека овие документи ќе им овозможат на властите да ги следат граѓаните, па дури и да им го контролираат умот, пишува грчкиот весник Катимерини. Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис неодамна изјави дека новите лични карти нема да имаат никакви „чипови, камери...

МНР: Возач на камион од Македонија е повреден во пожарите кај Александропулис

Државјанин на Македонија е повреден во пожарите што го зафатија Александропулис, кој всушност бил возач на камион чија приколка се запалила, информираат во Министерството за надворешни работи, од каде што велат дека со загриженост и внимание ја следат актуелната вонредна состојба во Грција настаната како резултат на шумските пожари во кои има и жртви. „Има еден повреден државјанин на Северна...

Се разгоруваат пожарите околу Атина, стотици лица евакуирани

Стотици пожарникари во текот на ноќта работеа да го локализираат шумскиот пожар на периферијата на Атина, принудувајќи повеќе лица да се евакуираат бидејќи властите предупредија дека ризикот од нови пожари е голем низ целата земја, пишува Екатимерини. Дваесет луѓе загинаа откако пожарите избувнаа во северна Грција во саботата и брзо се проширија, разгорени од силните ветрови. Пожарот во близина...

Спречен меѓународен транспорт на дрога од 200.000 евра

Полициски службеници на граничната полиција од Регионалниот центар Југ, во близина на местото викано Вршник Бара, непосредно покрај граничната линија со Република Грција вчера во 23:30 часот забележале две лица кои од територија на Република Северна Македонија исфрлиле две торби преку жичаната ограда на грчка територија, а потоа и самите ја преминале граничната линија, информираше денес Министерството за внатрешни...

Грција го ограничува бројот на дневни посетители на Акрополот

Посетите на Акрополот во Атина, најстарото археолошко наоѓалиште во Грција, од следниот месец ќе бидат ограничени на најмногу 20.000 посетители дневно. Воведени ќе бидат и разни ограничувања околу тоа кој час ќе може да се влезе, објави „Катимерини“, повикувајќи се на вчерашното соопштение на грчката влада. Министерката за култура на Грција, Лина Мендони рече дека контролите се потребни за да...

Грчките власти десеткратно ги зголемуваат казните за подметнување пожари

Грчките власти планираат да воведат построги казни за подметнување пожари кои се планира да бидат и до десет пати повисоки од актуелните. Одлуката доаѓа по серијата големи пожари во земјата, кои веќе предизвикаа преголеми штети. Министерот за цивилна заштита Василис Кикилијас рече дека деталите за мерките ќе бидат објавени следниот месец, но додаде дека казните за намерно предизвикување пожари или за...

Грчкиот министер Митараки поднесе оставка бидејќи бил на одмор додека беснеат шумски пожари

Грчкиот министер за цивилна заштита Нотис Митараки поднесе оставка откако беше забележан на одмор додека шумските пожари се шират низ целата земја. Премиерот Кирјакос Мицотакис ја прифати оставката на министерот одговорен за службите за јавна безбедност, вклучително и полицијата, која и помага на противпожарната служба со повеќекратните шумски пожари во туристичките дестинации, во близина на градовите и воените бази во...

Вонредната состојба на Родос останува, пламените јазици стигнаа до предградија на Атина

Шумски пожар предизвика серија експлозии во складиште за муниција на воздухопловните сили во централна Грција. Депото било евакуирано пред експлозиите, кои ги искршиле прозорците во околината. Нема информации за повредени, иако континуираните експлозии ги спречиле противпожарните екипи да се приближат до местото, пренесува Индепендент. Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека објектот се наоѓа во крајбрежниот град Неа Агиалос во близина...

Пожарите во Грција беснеат и утринава, се евакуираат жители и туристи

Сè уште беснеат пожари во централниот и југоисточниот дел на Родос - битката за справување со пламените јазици продолжува седми ден по ред. Силните ветрови го разгоруваат огнот, додека температурите неделава се очекува да бидат многу високи, што ја прави ситуацијата уште полоша, пренесува Би-би-си.  Со помош на авиони кои фрлаат вода, властите деноноќно работат да ги скротат пожарите. Грчкиот премиер Киријакос...

Најголемата евакуација во историјата на Грција – во пламен грчките острови Родос, Крф и Евија

Пожарникарите во Грција се борат да стават под контрола 82 шумски пожари што горат низ целата земја, од кои 64 започнаа во неделата, најтоплиот ден на летото досега, пренесува Гардијан. Покрај огромните пожари на островот Родос, од каде беа евакуирани 19.000 луѓе, шумски пожари избувнаа и на островите Евија и Крф. Во Евија, властите им рекоа на жителите на четирите јужни...

Meдитеранот станува вистинска жешка точка, температурaтa надминува 40 степени

Грчките лета во минатото, биле идеални за посетителите на плажа, со максимални температури од 33 степени целзиусови. Но, топлотните бранови стануваат сè почести од доцните педесетти години и овој тренд од година в година се забрзува, пренесува Екатимерини. Одговорот за ова е едноставен, иако многумина упорно го негираат - климатските промени, предизвикани од човековата активност. Климатолозите го нарекуваат Медитеранот „жариште“ затоа што...

Родос гори петти ден по ред, се евакуираат жители и туристи

Пожарникарите на Родос продолжуваат со гаснењето на пожарите на островот веќе петти ден, а жителите од централно село беа евакуирани вчера вечерта, пренесува Екатимерини. Жителите во Лаерма ја добиле СМС пораката за евакуација вчера околу 22.30 часот. Словачките пожарникари се приклучија на напорите за гаснење на пожарот на островот. Претставник на противпожарната служба, говорејќи за радио СКАИ, ја опишал операцијата на...

Грција се соочува со најтоплиот јулски викенд во последните 50 години

Грција се соочува со најтоплиот јулски викенд во последните 50 години, велат синоптичарите, додека во земјата беснеат голем број шумски пожари, пишува Гардијан.  Продолжениот топлотен бран се очекува да трае до следната недела. Министерствата издадоа апел и совети до луѓето да работат од дома, каде што е тоа можно, и да не излегуваат непотребно. Поради исклучително високите температури и клучните...

ЕУ праќа пожарникари во Грција, шумските пожари беснеат во близина на Атина

Противпожарните авиони и копнените екипи од повеќе земји на ЕУ денеска се упатија кон Грција за да помогнат во борбата со шумските пожари, кои се засилија поради топлотниот бран што зафати голем дел од јужна Европа, со температури над 40 Целзиусови степени, пренесе Екатимерини. Во средата беше наредена нова евакуација  во близина на Атина. Во деноноќна битка за зачувување на...

Американски историчари не ја измислиле античка Грција

Античка Грција била цивилизација на јужниот дел на Балканскиот Полуостров, која постоела од 1200 г.п.н.е до 600 г.н.е и била составена од градови-држави познати како полиси. Новинарски текст со (зло)употреба на сатирична статија и дополнет со нивни непроверени тврдења, користи погрешни информации за да креира лажна слика во јавноста, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Во новинарска...

Трет ден беснеат пожарите кај Атина, ЕУ испраќа помош

Кај грчкиот главен град Атина и денеска, трет ден по ред, беснеат пожари, додека земјата очекува нов топлотен бран што дополнително ќе ја зголеми опасноста од шумски пожари, јави грчкиот весник „Катимерини“. Со првите зраци на сонцето, утринава противпожарните авиони продолжија со истурање вода кај местото Мандра, западно од Атина, и во Лутраки, близу Коринтскиот канал. На терен, пожарникарите цела...

Во Грција беснеат шумски пожари, властите евакуираа 1.200 деца

Се интензивира пожарот кој пеплоса шуми северно од Атина, додека пожарите на југоисток и на запад ослабнаа во текот на ноќта, соопштија грчките власти, пренесе Ројтерс. Пожарот што неконтролирано беснееше изгоре шума во областа Дервенохорија на околу 30 километри северно од Атина, изјави претставник на противпожарната служба. Уште еден пожар што прво избувна вчера во селото Куварас, околу 27 километри...

Еден македонски државјанин убиен, а еден ранет во пукање во Ханиоти, Грција

Македонски државјанин е убиен, а друг ранет во грчкото туристичко место Ханиоти на Халкидики. Според пишувањето на грчките медиуми, маскирани лица дошле во изнајмената куќа каде што престојувале македонските државјани и почнале да пукаат. Едниот, на возраст од 39 години бил убиен на лице место, а другиот, на возраст од 45 години, бил ранет и пренесен во болница. Грчката полиција...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...