fbpx
Таг: злоупотреба

таг: злоупотреба

Злоупотреба на лични податоци на претплатниците на мобилна телефонија преку маркетинг кампањи

Празниците се секогаш можност за фирмите кои се занимаваат со продажба да организираат различни маркетинг кампањи за да ги промовираат своите производи. За таа цел, често се случува да се јават „по случаен избор“ на идни муштерии нудејќи вредносни ваучери и примамливи попусти. Но, не е јасно како ги пронаоѓаат приватните броеви на претплатниците на мобилна телефонија. Лицата кои го...

ФЗОРСМ: Сè почеста е злоупотребата на донации за лекување во странство

Фондот за здравствено осигурување реагира поради, како што велат, сè почестата злоупотреба од граѓани кои собираат донации за лекување во странство. „Во последно време има наплив на барања кои кружат на социјалните мрежи со молба граѓаните да се солидаризираат и да помогнат со уплата на телефонските броеви за донација или директно на сметка во банка“, велат од ФЗОРСМ појаснувајќи дека...

УНИЦЕФ: Повеќе од 1,5 милиони деца ја напуштија Украина, голем ризик од експлоатација, злоупотреба и родово насилство

Војната во Украина претставува непосредна и растечка закана за животот и благосостојбата на 7,5 милиони деца во земјата. Хуманитарните потреби се множат од час во час додека борбите се интензивираат. Децата продолжуваат да бидат убивани, ранувани и длабоко трауматизирани од разорното насилство насекаде околу нив. Семејствата се преплашени, шокирани и очајни за безбедност, алармира УНИЦЕФ. „Сега, непосредната и многу реална...

Кадрији: Злоупотребите на личните податоци се главно поврзани со компјутерски криминал

Околу 60 отсто од сите претставки што Агенцијата за заштита на личните податоци ги добива, се од граѓани кои бараат заштита поради тоа што некој незаконски објавил нивни лични податоци, видеа, фотографии, аудио снимки на социјалните мрежи или други веб страници на интернет (Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Pornhub, Snapchat, Tinder, Xhamster итн), без нивно знаење и согласност, што го...

Човештвото на 29 јули ги потроши ресурсите за оваа година, сега живееме на кредит од Земјата

Човештвото на 29 јули ги потроши ресурсите за оваа година! Луѓето користат толку еколошки ресурси како да живееме на 1,7 планети. EarthOvershootDay секоја година се поместува сѐ порано и порано, што значи дека луѓето трошат многу повеќе отколку што планетата може да обнови. Безмилосното искористување на водата, храната, енергијата и минералните суровини нѐ водат во многу неизвесна иднина во...

Антикорупциска ја потсети власта што е забрането во предизборието

Државната комисија за спречување на корупцијата денеска испрати соопштение со кое ги потсетува министерствата, фондовите, агенциите, јавните претпријатија и другите државни институции дека по распишувањето на локалните избори не смеат да започнуваат нови изградби со средства од буџетот на нови објекти во инфраструктурата, да вршат исплаќања на плати, пензии, социјална помош или други исплати кои не се редовни, а...

Хелсиншки комитет: Да престане злоупотребата и манипулацијата на децата за политички цели

Хелсиншкиот комитет за човекови права реагираше да не се злоупотребуваат, односно да престане манипулацијата на децата за политички цели, по денешните случувања во врска со најавениот бојкот на наставата поради актуелните реформи во образованието за дигитализација на учебниците. Според Комитетот, децата се подложни на бројни манипулации, лажни вести и дезинформации, кои дополнително ја усложнуваат и онака сериозната состојба која...

Обвинителство поведе постапка за злоупотреби при издавањето пасоши за 11 лица

Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе две кривични пријави – едната од Единицата за финансиски криминал при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал-Сектор за криминалистички истраги и втората од Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди. Со пријавите се опфатени вкупно 11 лица за кривично дело – Злоупотреба на службена положба и...

Во среда протестен марш за поддршка на жртвите од Телeграм групата „Јавна соба“

На 3 февруари, во среда со почеток од 14:30 часот, Платформата за родова еднаквост ќе организира протестен марш за поддршка на сите жртви на криминалната група „Јавна соба“. Тие бараат од државните институции да го решат случајот, а на жртвите да им обезбедат соодветна заштита. Маршот ќе започне пред МВР, а ќе заврши пред Јавно обвинителство. И на двете локации...

Заев најави блокада на Телеграм во Македонија ако не ја затворат групата „Јавна соба“

Премиерот Зоран Заев, преку социјалните мрежи најави дека ако апликацијата Телеграм не го затвори каналот „Јавна соба“ каде се споделува порнографска и приватна содржина, како и детска порнографија, Владата ќе ја разгледа опцијата за блокирање или рестрикција на користењето на оваа апликација во Северна Македонија. Според него, апликацијата би била блокирана сѐ додека компанијата што ја издава не помогне околу...

Приведени две лица од телеграм групата „Јавна соба“, една од жртвите јавно сведочи за пеколот низ кој поминува

Telegram
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека се приведени две лица во врска со случајот „Јавна соба“ и дека се преземаат други мерки кон другите лица. https://twitter.com/o_spasovski/status/1354757918390939649?s=20 Една година по обелодувањето на случајот со групата „Јавна соба“, каде се споделуваат порнографски и еротски фотографии и видеа од девојки, група со истото име повторно се актуелизираше деновиве на апликацијата за пораки...

Родителите се клучен фактор за надминување на злоупотребите на онлајн наставата, велат од МОН

Злоупотребата на онлајн наставата од страна на учениците е еден од проблемите со кои се соочува моделот на учење од  далечина, со кој започна наставата на повеќето училишта во државата. Учениците анонимно ги споделија своите искуства од онлајн наставата, па евидентни се примери на различни злоупотреби, од спиење и играње игри за време на час, до следење на настава...

Од следење настава од педалинка, до играње видео игри за време на предавање – како се злоупотребува онлајн наставата?

На први октомври во повеќе училишта започна учебната година со настава од далечина преку националната платформа schools.mk, каде учениците ги слушаат и гледаат предавањата на нивните наставници и професори. Но, новиот начин на одвивање на наставата значеше и нови предизвици со кои ќе се соочат како учениците, така и нивните учители, но и целокупниот образовен систем. А проблемите веќе можат...

Синдикати: Кривична одговорност за работодавачите кои зедоа државни пари за плати, а не ги исплатија работниците

Шест синдикати, неколку здруженија и асоцијации ги осудија сите работодавачи кои зедоа државни пари за исплата на плати, а не им ги дадоа на своите вработени. Во нивното заедничко соопштение се вели дека целта на државната финансиска поддршка утврдена со владината уредба за справување со кризата од ковид-19 беше да се зачуваат работните места на работниците, а не работодавачите...

Чулев: Не сум на пратеничка листа па да го кршам законот со користење на службено возило

По објавувањето на фотографии од министерот за внатрешни работи работи, Наќе Чулев, кој на средби со граѓаните заминал со службеното возило и полициска придружба на две други возила, во јавноста беа изнесени информации дека со тоа го прекршил законот и ја злоупотребил позицијата. Чулев негира дека го прекршил законот, а како што изјави денеска во Штип, службеното возило го...

Контраспин: „Храбрејќи ги колегите“, Чулев МВР го претвора во „МВРО-ВМРО“

Доколку инспектори од МВР, „охрабрени“ од Чулев, започнат со повикување или приведување во текот на избoрната кампања сами, без ОЈО, на политичари од главните партии, тоа ќе значи директно вмешување на МВР во изборниот процес, по теркот на „МВР-ВМРО“ од времето на владеењето на Никола Груевски. Тоа ќе доведе и до подeлба на вработените, на што предупреди и полицискиот...

СДСМ ја обвинува ААВМУ дека минутажата за политички реклами на БЕСА незаконски ја дава на ВМРО-ДПМНЕ

Владејачката партија СДСМ ја обвинува Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) дека минутажата за платено политичко рекламирање што треба да ја добие Движењето БЕСА незаконски ја дало на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска тврди дека директорот на ААВМУ Зоран Трајчески не го почитува законот и известувањето на ДИК за распределба на медиумскиот простор за...

Jанева: Не сум ја злоупотребувала должноста, Бојан Јовановски го злоупотребил моето име

Најодговорно тврдам дека не сум ја злоупотребувала должноста ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов сè уште ја извршувам. Не само Бојан Јовановски, и други го злоупотребувале моето име, изјави денеска Катица Јанева на прес конференција во СЈО. Таа се појави сама на говорницата, а откако го прочита тоа...

Финансиска полиција со кривична пријава за екс-градончаланикот на Штип, Илчо Захариев

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција доставила кривични пријави против поранешниот градоначалник на Штип, Илчо Захариев, директорот на ЈП „Стипион 2011“ И.И и Р.Г во својство на управител на правниот субјект „Коле транс“. „Пријавениот И.З. во својство на градоначалник на Општина Штип во текот на 2016 година ја злоупотребил својата службена...

Георгиевски: Злоупотреба на средствата за надомест на штета од земјотресите во Охрид

Комисијата за водење на дисциплинска постапка формирана од страна на в.д градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески, потврди дека дошло до злоупотреба на средствата наменети за надомест на штета од земјотресите што го зафатија Охрид летото 2017 година. Административниот работник и претседател на Комисијата за процена и утврдување на висината на штета настаната од природни непогоди, е казнет во висина...

Златниот пехар од Светското првенство во фудбал промовиран во земјава

Пехарот од Светското првенство пристигна во Скопје, како дел од светската турнеја во пресрет на мундијалот, кој на крајот на годината ќе се игра во Катар. Златниот пехар на...