fbpx
Таг: Владимир Путин

таг: Владимир Путин

Вучиќ ќе се сретне со Путин на почетокот на октомври во Москва

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин на почетокот на октомври, но во Москва а не во Белград, како што беше најавено. „Посетата ќе се одржи на почетокот на октомври. Се очекува, Вучиќ и Путин да разговараат за клучните билатерални и регионални прашања. Расположението е позитивно“, напиша на неговиот твитер-профил амбасадорот на Русија во...

Путин: Лицата осомничени од Лондон за „Скрипаљ“ не работеле за војската

Рускиот претседател Владимир Путин денеска порача дека руските безбедносни служби ги идентификувале двете лица кои Велика Британија ги посочи како одговорни за труењето на пребеганиот руски агент Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка. Тој рече дека осомничените се цивили и не работеле за војската, односно за нејзината разузнавачка служба. – Се надевам дека тие ќе контактираат со медиумите, ќе излезат и...

Путин доаѓа во Србија во октомври или ноември?

Претседателот на Русија, Владимир Путин, ќе ја посети Србија во октомври или ноември оваа година, рече денеска рускиот амбасадор во Белград Александар Чепурин. - Претседателот Путин го очекуваме овде во Србија во октомври или во ноември - рече Чепурин за време на обиколката на градилиштето на железничкиот тунел Чортановци кој е дел од идната брза пруга Белград - Будимпешта, а...

Рускиот новинар Бабченко, кој беше силен критичар на Путин е убиен во Киев

Рускиот новинар, Аркади Бабченко e убиен во Киев во својот стан, соопшти украинската полиција и наведе дека најверојатно бил мета поради работата што ја работел. Неговата сопруга го пронашла ранет и повикала служба за Итна медицинска помош, но тој починал по пат. Шефот на киевската полиција изјавил дека „прва и најочигледна верзија“ е дека врз Бабченко било пукано поради неговите професионални...

Вучиќ во посета на Русија, ќе се сретне со Путин

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во посета на Русија каде што ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин а ќе присуствува и на воената парада по повод Денот на победата над фашизмот, 9 мај. Дводневната посета е на покана на рускиот претседател Владимир Путин, а Вучиќ ќе биде првиот странски државник кој ќе се сретне со Путин на...

Трамп и Путин телефонски разговарале за судирот помеѓу Израел и Палестина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговарале за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестина. - Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп. Секако, зборувавме за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестина - изјави Путин пред средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас, кој е во посета на Москва. Путин потенцираше дека...

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални приведен за време на протест во Москва

Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални денеска е приведен во Москва за време на протестите на неговите приврзаници кои повикуваат на бојкот на претседателските избори во март, јавуваат светските агенции. Навални ги повика своите приврзаници да продолжат со протестите и покрај неговото приведување. „Ме приведоа. Тоа не значи ништо, не излеговте поради мене, туку поради својата безбедност“, напиша Навални на „Твитер“. Инаку,...

Путин ја предаде неговата кандидатура за претседателските избори

Претседателот на Русија, Владимир Путин и ја предаде на Централната изборна комисија документацијата за поднесување на кандидатура за претстојните претседателски избори. Централната изборна комисија во понеделникот одби да ј регистрира кандидатурата на лидерот на опозицијата Алексеј Навални. Него кандидирањето му е оневозможено затоа што во 2013 година кривично е осуден за проневера од 16 милиони рубљи или околу 236.000 евра. Путин...

Путин бара мониторинг на работата на компаниите на социјалните мрежи

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека, руските власти треба да ги набљудуваат активностите на некои компании на социјалните мрежи следната година, кога се одржуваат претседателските избори, и да се процени нивната вмешаност во домашната политика. Путин, говорејќи за новиот закон за странски агенти во парламентот, не спомнал на кои компании мисли, ниту дали станува збор за домашни или странски, но...

Трамп и Путин телефонски разговараа за Северна Кореја

Претседателот на Русија, Владимир Путин и американскиот претседател, Доналд Трамп телефонски разговарале, потврди Кремљ. Тема на разговорот била ситуацијата поврзана со нуклеарната програма на Северна Кореја, како и актуелните прашања од билатералните односи. Разговорите ги иницирала американската страна, а како што пренесуваат светските агенции, истите ќе бидат продолжени. И Белата куќа соопшти дека Трамп и Путин вчера разговарале телефонски, како и...

Путин на претстојните претседателски во Русија избори ќе биде самостоен кандидат

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска на традиционалната годишна прес-конференција одговара на прашања на повеќе од 1.600 акредитирани новинари, а едно од прашањата беше и зошто се кандидира за претседател. Путин истакна дека „митот за личната власт во Русија е преувеличен“ затоа што се занемарува фактот дека и Владата врши голема работа. Тој истакна дека на претстојните претседателски избори ќе...

Путин нареди повлекување на руските сили од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин им наредил на руските сили да почнат повлекување од Сирија. - Им наредувам на министерот за одбрана и на шефот на Генералштабот да почнат со повлекување на руските сили во нивните бази – рече Путин за време на денешната најавена посета на базата Хмеимим во сириската провинција Латакија, прв пат по нејзиното формирање. Путин се сретнал со...

Путин нареди западните медиуми да се регистрираат како странски агенти

Рускиот претседател Владимир Путин му наложил на Министерството за правда на Русија во посебен регистар да ги заведе  странските медиуми како странски агенти. Указот на претседателот е објавен на официјалниот портал за правни информации. Ресорот има право да решава кој ќе им дава на странските медиуми статус на странски агенти, како и да ги исклучува од списокот. Првите медиуми -...

Путин го потпиша законот за „странски агенти“

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска го потпиша законот со кој медиумите што добиваат финансиска помош од странски земји или од странски организации може да бидат означени како „странски агенти“, јавуваат агенциите. Станува збор за реакција на Москва на обврската која во САД ја имаат руските медиуми, конкретно „Раша тудеј Америка“ и „Спутник“, кои Вашингтон бара да се регистираат како „странски агенти“...

Решението за Сирија ќе бара отстапки од сите страни, изјави Путин

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска изјави дека постои вистинска шанса за ставање крај на судирите во Сирија, додавајќи дека решението ќе бара отстапки од сите учесници во судирите, вклучително и од сириските власти на претседателот Башар ал Асад, јавуваат светските агенции. Путин ова го истакна во своето обраќање во Сочи, на отворањето на мини-самитот посветен на Сирија, на кој учествуваа...

Меј ја обвини Москва за мешање во британските избори

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј ја обвини Москва дека се мешала во британските парламентарни избори, што се одржаа на почетокот на јуни, оваа година и дека вршела кибер-шпионажа, пренесува „Би-би-си“. Во обраќање пред бизнисмените на собир во Лондон, Меј рекла дека владата на рускиот претседател, Владимир Путин се обидува да ги „поткопа слободните општества“. Меј истакнала дека Русија...

Трамп-Путин: Нема воено решение за конфликтот во Сирија

Американскиот претседател, Доналд Трамп и неговиот руски колега, Владимир Путин во заедничко соопштение се согласиле да ги продолжат напорите во борбата против Исламска држава се додека терористичката организација не биде целосно поразена, соопшти Кремљ. Двајцата лидери исто така ја потврдиле својата посветеност на суверенитетот, независноста и територијалниот интегритет на Сирија и ги повикаа сите страни во судирот да земат активно...

Трамп и Путин нема да имаат средба, но „веројатно ќе си речат здраво“

Претседателот на САД, Доналд Трамп на маргините на азиско-пацифичкиот самит во Виетнам нема да се сретне со рускиот лидер Владимир Путин, соопшти Белата куќа. Двајцата претседатели се во Виетнам, но средбата нема да се случи. - Средбата не беше потврдена. Ќе бидат на исто место, но дали ќе налетаат еден на друг и ќе си речат здраво, тоа е многу можно...

Путин и Трамп ќе се сретнат во Виетнам

Лидерите на Русија и на САД, Владимир Путин и Донлад Трамп, ќе разговараат за Северна Кореја на Азиско-пацифичкиот форум за економска соработка во Виетнам следната недела, соопшти портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој истакна дека двајцата претседатели на самитот ќе имаат можност да разговараат и дека во тек се подготовките за нивната средба. Американската телевизија „Си-ен-ен“ вчера, исто така, јави дека...

„Документите од рајот“ го претставија скриеното богатство на светските елити

Околу 13,4 милиони документи, кои го претставуваат богатството на светските елити и начините на кои се криеле парите, беа објавени денеска од Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари и нивните партнери, весниците „Њујорк тајмс“, „Зидојче цајтунг“, „Гардијан“ и британскиот јавен радиодифузер „Би-би-си“. Материјалите се добиени од двајца регистратори на офшор-фирми во 19 т.н. „даночни раеви“. „Документите од рајот“ (Paradise Papers) покриваат 70-годишен...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје

Темата ментално здравје стана особено актуелна помеѓу младите по Ковид-пандемијата, кога начинот на кој дотогаш се функционираше и учеше се промени, што пак предизвика нарушување на менталната благосостојба речиси...