fbpx
Таг: Владимир Путин

таг: Владимир Путин

Руските власти го додадоа опозиционерот Навални на државната листа на “терористи”

Водечкиот руски опозиционер Алексеј Навални од страна на руските државни власти денеска е прогласен за "терорист". Најгласниот критичар на владеењето на претседателот Владимир Путин е вклучен на листата на "терористи и екстремисти" на руската федерална служба за финансиски мониторинг Росфинмониторинг, пренесува Гласот на Америка. Заедно со Навални, на овој список се вметнати и петмина соработници на рускиот опозиционер, вклучувајќи ја...

Мигрантската криза на границата со Полска ескалира, Советот за безбедност на ОН ќе одржи седница

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) ќе одржи седница, на која Естонија, Франција и Ирска планираат да го покренат прашањето за состојбата со мигрантите што се заглавени на границата меѓу Полска и Белорусија. Стотици мигранти се наоѓаат на самата гранична линија, при што Полска се обидува да го спречи влезот на овие лица на нејзина територија. Генералниот секретар на...

Нобеловата награда за мир за новинарите Марија Реса и Дмитриј Муратов – од Филипини и Русија

Нобеловата награда за мир за 2021 година ја добија новинарите Марија Реса и Дмитриј Муратов, од Филипини и Белорусија, соопшти Норвешкиот Нобелов комитет, што ја доделува оваа награда. Двајцата добитници се почествувани за нивните напори да ги бранат слободата и трајниот мир, односно за борба за слободата на изразување во Филипини и Русија. Истовремено, тие се претставници на сите новинари...

„Гардијан“: Тајни документи од Кремљ покажуваат заговор на Путин за да го инсталира Трамп во Белата куќа

Лондонскиот весник „Гардијан“ објави ексклузивни документи кои сугерираат дека Русија на почетокот на 2016 година започнала таен мулти-агенциски напор да се замеша во американската демократија. Наводно, рускиот претседател Владимир Путин лично одобрил тајна шпионска операција за поддршка на „ментално нестабилниот“ Доналд Трамп на претседателските избори во САД во 2016 година, за време на затворената седница на Рускиот совет за...

Бајден и Путин ги пофалија разговорите, но несогласувањата остануваат

Претседателите на САД и Русија, Џо Бајден и Владимир Путин постигнаа мал конкретен напредок на првиот меѓусебен состанок, јавува Би-би-си. Иако беа поздравени разговорите од страна на двајцата лидери, сепак претседателот Бајден по средбата рече дека било констатирани несогласувања, но и дополни дека Русија не сака нова Студена војна. Би-би-си пренесува дека разговорот траел околу три часа, што било помалку...

Почна разговорот на Бајден и Путин, може да трае до 5 часа

Претседателот на САД, Џо Бајден, и претседателот на Русија, Владимир Путин, ја почнаа својата средба на брегот на Женевското Езеро. Всушност, станува збор за своевиден самит, оти ќе учествува и домаќинот, претседателот на Швајцарија, Гај Пармелин. Пред самитот, претседателите на САД, Русија и Швајцарија направија заедничка фотографија пред вилата „Ла Гранж“, каде што се одржува самитот. Според претходните најави од Кремљ,...

Повеќе од 4.100 уапсени во Русија на протестите за поддршка на Алексеј Навални

Повеќе од 4.100 уапсени демонстранти, меѓу кои и Јулија Навалнаја, сопругата на најгласниот критичар на руската власт Алексеј Навални, е една од бројките во серијата денешни протести низ Русија, со кои се бараше на истакнатиот руски опозиционер, кој е во притвор од неговото враќање во земјата по 5 месеци лекување и престој во Германија. Алексеј Навални во критична состојба...

ДфрЛаб: Слаба онлајн реакција на про-Кремљ медиумите за враќањето на Навални во Русија

Медиумите контролирани од Кремљ не успеаја значително да ја засилат својата дигитална кампања за нарушување на угледот на Алексеј Навални по неговото враќање во Русија. Најголем критичар на Кремљ, познат по истрагите за корупциските шеми на руската политичка и бизнис елита, кој неодамна објави докази дека Владимир Путин лично го наредил неговото труење во август 2020, пишува во последниот...

Над 3.500 уапсени на протестите во Русија, Навални објави документарец во кој обвинува за најголемиот поткуп во историјата [видео]

Во повеќе од 100 града во Русија викендов се одржаа протести како одговор на приведувањето на опозицискиот лидер Алексеј Навални и повеќе негови соработници. За време на протестите над 3.500 лица беа приведени од полицијата, а специјалните полициски единици во Москва тепаа и влечеа демонстранти по улиците, јавува Би-би-си. Меѓу приведените лица е и Јулија, сопругата на Навални која што...

Над 100 загинати лица во Нагорно-Карабах во судирите меѓу Ерменија и Азербејџан

Воените судири меѓу Ерменија и Азербејџан околу спорниот регион Нагорно-Карабах продолжија и во текот на денешниот ден. Над 100 лица загинаа за неполна недела при ескалацијата на конфликтот, јавува Би-би-си. Рускиот министер за надворешни работи им понудил на двете земји Русија да биде домаќин на мировните преговори со кои би се спречила натамошна ескалација на конфликтот. Понудата доаѓа откако...

Лекарите велат дека Навални не е отруен, одбиваат да биде пренесен во Берлин

Алексеј Навални, секако најпознатиот критичар на рускиот претседател Владимир Путин, кој вчера колабираше на лет од сибирскиот град Томск до Москва, по што неговиот тим обвини дека бил отруен, сè уште е во кома. Лекарите што се грижат за него во болница во градот Омск, каде што авионот слета, за на Навални (44) да му биде пружена итна помош,...

Алексеј Навални, најгласниот критичар на Путин, е во болница со сомнежи за труење

Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални денеска е примен во болница во Сибир, со симптоми кои неговата портпаролка Кира Јармиш ги опиша како знаци на труење. Навални летал од сибирскиот град Томск кон Москва кога се појавиле симптомите и морало да биде хоспитализиран. Било направено принудно слетување во градот Омск, каде е примен на интензивна нега и е без свест,...

Дезинформации за навлегување на руската војска во Белорусија за да „ги смири демонстрациите“

Откако на социјалните мрежи и преку чет апликациите почнаа да се шират видеа на кои се гледаат воени транспортери и автобуси полни со војници, со тврдење дека тоа е руска војска која или веќе навлегла во Белорусија или „само што не влегла“, проверувачите на факти од Белорусија бргу ги разоткрија ваквите наводи како дезинформации. Како што нагласува Франак Вјачорка, аналитичар...

Вистиномер: Нема ништо „пранкерско“(шегобијно) во индициите дека Москва се меша во изборите

Објавувањето на старо аудио за разговор на „Грета Тунберг“ и Зоран Заев во овој момент, нема никаква допирна точка со наводната шегобијност, туку со директно инволвирање во изборите во РСМ од страна на „пријателите на Кремљ“, пишува „Вистиномер“. Има една голема разлика помеѓу објавувањето на нелегално прислушкуваните разговори за функционери на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ во оваа предизборна кампања и...

Путин со „сталинистичка“ одбрана на договорот Молотов-Рибентроп

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот сервис за проверка на фактите polygraph.info се посвети на едно тврдење...

Путин денеска во Белград со огромно обезбедување

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе го посети Белград. Тој треба да допатува на пладне, по што ќе има средби со државниот врв на Србија, свечен прием, а исто така ќе се обрати на граѓаните пред катедралниот храм „Свети Сава“ на Врачар, каде се очекува да присуствуваат околу 70.000 граѓани.. Жителите на Белград денеска ќе бидат под „посебен режим“ поради...

Францускиот амбасадор им се извини на српскиот народ и на претседателот Вучиќ

Амбасадорот на Франција во Белград, Федерик Мондолони,  денеска порача дека распоредот на седење на вчерашното одбележување во Париз на 100-годишнината од примирјето со кое заврши Првата светска војна е „голема несмасност поради која што жали“ и ги замоли претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и српскиот народ да го прифатат неговото извинување. Распоредот на седење на околу 80 државници на вчерашната...

Вучиќ демантира: Уште не сум добил орден од Путин

Два дена откако голем број српски медиуми блиски до актуелната власт објавија помпезно дека рускиот претседател Владимир Путин го одликувал својот српски колега Александар Вучиќ со орденот „Свети Александар Невски“, кој не бил доделен на ниту еден друг српски државник по Никола Пашиќ, се дозна дека тоа не е вистина. Имено, рускиот претседател на потпишал таков указ, а информацијата за...

Путин ќе ја посети Србија во јануари

Претседателот на Русија, Владимир Путин изразил желба да ја посети Србија во јануари, му пренел рускиот амбасадор во Белград, Александар Чепурин на српскиот претседател Александар Вучиќ, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Како што соопштиле од кабинетот на српскиот претседател, било договорено, подготовките за доаѓање на Путин во Белград да почнат веднаш, „за посетата да го потврди традиционалното пријателство на...

Кремљ внимателно ја следи ситуацијата во Македонија, вели портпаролот на Путин

Кремљ внимателно ја следи ситуацијата во Република Македонија по вчера одржаниот референдум за промена на името и членството на земјата во НАТО и ЕУ, изјави денеска Дмитриј Песков, портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин. - Ние сметаме дека безусловно сите процеси треба да останат во рамките на владеењето на правото и почитување на законите - рече Песков во изјава за...

Потпишани измените на Колективниот договор за плати во градинките

Министерката за труд и социјална политика Тренчевска и Јаким Неделков, претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура, денеска ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со кој...