fbpx
Таг: Владимир Путин

таг: Владимир Путин

Вистиномер: Фабрикувана изјава на Путин за мајмунските сипаници се шири на социјалните мрежи

Изјава на рускиот претседател Владимир Путин поврзана со мајмунските сипаници не може да се најде ниту на официјалниот канал на претседателот на Русија, ниту во делот на руски јазик, ниту на англиската верзија на сајтот. Пребарувањето на официјалните информации од Кремљ од 7 мај, кога беше пријавен првиот случај на мајмунски сипаници, до сега, не покажува дека Путин во...

Вистиномер: За да се привлечат кликови, се објавува невистина дека врз Путин е извршен атентат

Објавата што ја рецензираме се коси самата со себе – во насловот се вели дека бил извршен атентат врз рускиот претседател Владимир Путин, во текстот пишува за „наводен обид за атентат што се случил во февруари“, според изјава на украински разузнавач, за на крајот да се каже дека нема никакви докази за таквите тврдења, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот...

Израел вели дека Путин се извинил за изјавата на Лавров за еврејско потекло на Хитлер, а Кремљ молчи

Кремљ одби да каже дали претседателот Владимир Путин му се извинил на израелскиот премиер Нафтали Бенет за изјавата на министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, дека Адолф Хитлер имал еврејско потекло, јави Ројтерс. Вчера израелскиот премиер Бенет рече дека Путин се извинил за забелешките и дека тој го прифатил извинувањето и „му се заблагодарил што го разјасни својот...

Путин присуствувал на годинешнава Велигденска литургија во Москва

Фотограф на „Асошиејтед Прес“ го фотографирал Путин на службата за Велигден во Москва. Фотографиите покажуваат дека тврдењата дека рускиот претседател не бил на велигденската литургија во црквата Христос Спасител во Москва и дека снимката од руските државни медиуми е или стара или претходно снимена, се невистинити. И други реномирани медиуми како „Ројтерс“ и „Франс Прес“, исто така објавија свои...

Андреј Захаров, руски сервис на Би-Би-Си: Осум години пропагандата подготвува луѓе за поддршка на војната во Украина

Андреј Захаров
Андреј Захаров е истражувачки новинар од рускиот сервис на Би-Би-Си. Тој се пресели од Русија во ноември минатата година, кога беше назначен за „странски агент“ во Русија, како што се случи и со многу други новинари. Моментално живее во една европска земја. Во интервју за Вистиномер, тој зборува за руската пропаганда и за начинот на кој таа се шири,...

И покрај ЕУ санкциите, руски државен авион ја прелета Бугарија и слета во Белград

Руски државен авион Иљушин ИЛ-96-300, на специјален лет од Сочи, долета денеска претпладне во Белград преку Бугарија, иако оваа земја уште во февруари званично го затвори својот воздушен простор за руски авиони, јави телевизијата Н1. Авионот од Сочи, Русија полетал околу 8 часот наутро а на белградскиот аеродром слетал околу 9.30 часот, пренесува телевизијата податоци од веб-сервисот flightradar24.com. Авионот потоа...

Бајден бара Путин да се соочи со судење за воени злосторства по убиствата во Буча, Русија негира геноцид

Американскиот претседател Џо Бајден повика на рускиот претседател Владимир Путин да му се суди за воени злосторства, бидејќи се појавија докази за злосторствата наводно извршени од руските сили во Украина, пренесе британскиот јавен сервис Би-би-си. Гневот на меѓународната заедница се зголемува поради наводните убиства на цивили во Буча, град во близина на главниот град Киев. „Овој тип е брутален“, рече Бајден...

Русија обвинета за воени злосторства по масакарот во градот Буча, меѓународната заедница е шокирана

Украинските власти истражуваат можни воени злосторства извршени од страна на Русија, откако пронајдоа стотици тела од кои некои врзани, застрелани и расфрлани низ градовите во близина на Киев по повлекувањето на силите на Кремљ за да ги пренасочат своите напади во други делови на земјата, пренесе Ројтерс. Во градот Буча, 37 километри северозападно од центарот на Киев, новинарите на Ројтерс...

Карла дел Понте побара меѓународен налог за апсење на Путин

Карла дел Понте, фотографија од 2014 година Мисија на САД во ООН/ Ерик Бридиерс, јавен домејн, Викимедија комонс
Поранешната главна обвинителка на Меѓународниот кривичен суд, Карла дел Понте, повика да се издаде налог за апсење на претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, пренесе „Асошиејтед прес“. „Путин е воен злосторник“, рече Дел Понте во интервју за швајцарскиот весник „Ле Темпс“. Во интервјуто по повод објавата на нејзината најнова книга, швајцарската адвокатка која ги водеше истрагите за воени злосторства во Руанда,...

Путин со указ од утре сака да го продава рускиот гас во рубљи, европските земји реагираат

Рускиот претседател Владимир Путин во денешното обраќање до јавноста рече дека од 1 април странските купувачи на руски гас ќе мора истиот да го плаќаат во рубљи, пренесува Би-би-си. Како што јавува дописникот на британскиот јавен сервис од Москва, новиот указ потпишан од Путин практично ќе значи дека странските купувачи ќе мора да отворат сметка во банката на Газпром...

Путин бара Мариупол да се предаде за да престане гранатирањето, околу 170.000 жители се заробени без струја и без храна

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека гранатирањето на опколениот украински град Мариупол ќе заврши само кога украинските војници ќе се предадат, јави Би-Би-Си. Путин ги кажа овие коментари за време на едночасовниот телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон во вторникот вечерта, се вели во соопштението на Кремљ. Но, француските власти соопштија дека рускиот лидер се согласил да ги разгледа плановите...

Њузвик: Русија конечно ја отфрли употребата на нуклеарно оружје во војната во Украина

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков порача дека Русија не размислува да прибегне кон употреба на нуклеарно оружје во војната во Украина и го повтори ставот на официјална Москва дека употребата на такви средства би уследила само по „закана по постоењето“, пренесува Њузвик. Во интервјуто за американската непрофитна медиумска мрежа ПБС, Песков беше запрашан да ги појасни коментарите од поранешниот претседател...

„Русија се обидува да направи Северна и Јужна Кореја во Украина“

Русија сака да ја подели Украина на два дела, како што се случи со Северна и Јужна Кореја, изјави во неделата шефот на военото разузнавање на Украина, ветувајќи „тотална“ герилска војна за да се спречи распарчување на земјата, пренесе Ројтерс. Претседателот Володимир Зеленски го повика Западот да ѝ даде на Украина тенкови, авиони и проектили за да помогне во одбраната...

Експлозии и густ чад во Лвив, откажан полицискиот час во Киев

Неколку експлозии одекнале во градот Лвив на крајниот запад на Украина, при што над периферните делови на градот се извива густ чад, јави Би-Би-Си. Се уште нема подетални информации за причините на експлозиите во овој град што е на само 80 километри од границата на Украина со Полска. Во главниот град на Украина, Киев, пак градоначалникот Витали Кличко претпладнево нареди...

САД охрабруваат истрага за воени злосторства, Зеленски вели дека мировните преговори „звучат пореалистично“

Сенатот на САД донесе необврзувачка резолуција со која се поддржува истрага за воени злосторства на претседателот на Русија, Владимир Путин, по неговата инвазија на Украина. Во резолуцијата, претставена од републиканскиот сенатор Линдзи Греам и поддржана од сенаторите на двете партии, се охрабрува Меѓународниот кривичен суд во Хаг и другите нации да ја таргетираат руската војска во секоја истрага за воени...

Зеленски бара средба со Путин, во војната до сега загинаа 90 деца

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара директни разговори со рускиот претседател Владимир Путин. „Нашата делегација има јасна задача - да стори сѐ за да се одржи средба на двајцата претседатели“, изјави Зеленски во видео обраќање во текот на изминатата ноќ. Тој нагласи дека тоа е средба на која сите чекаат и, иако тој пат е тежок, неопходен е за да се...

Гинат цивили во хуманитарниот коридор во Мариупол, под рушевините дете починало од дехидратација

Портпаролот на украинското министерство за надворешни работи Олег Николенко соопшти дека руските трупи напаѓаат хуманитарен коридор помеѓу овој град и Запорожје, кое е оддалечено 225 километри, јавува Би-би-си. Тој истакнал и дека осум камиони и 30 автобуси се на пат да му испорачаат хуманитарна помош на градот и да евакуираат цивили во Запорожје. Цивилите во Мариупол живеат без вода и струја речиси...

Путин нареди да се подготват руските нуклеарни сили

Во драматичната ескалација на тензиите исток-запад поради руската инвазија на Украина, претседателот Владимир Путин нареди руските нуклеарни сили во неделата да бидат ставени во состојба на готовност како одговор на, како што ги нарече, „агресивните изјави“ на водечките сили на НАТО, објави Асошиетед Прес Наредбата значи дека Путин наредил руското нуклеарно оружје да биде подготвено за зголемена подготвеност за лансирање,...

Вистиномер: Груевски не заминува кај Путин

Поранешниот премиер Никола Груевски одговори на нашите прашања и запрашан дали информацијата објавена на МкДенес е вистинита, односно дали навистина добил политички азил и заминува во Русија, како и дали бил контактиран од страна на Путин за ваква комбинација, тој негираше, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме медиумски напис објавен на веб-страницата МкДенес, придружуван со...

Вистиномер: Руската пропаганда за време на македонската политичка криза (2015) – дезинформации за „украинско сценарио“

Анализа на дезинформациите и теориите на заговор за „украинско сценарио“, „обоена револуција“ и „македонски мајдан“ со кои руската пропаганда и нејзините локални сојузници во текот на 2015 година наметнуваа наративи за оправдување на руската агресија кон Украина и антидемократските практики на популистичките режими на Путин и Груевски, нагласува новата анализа на Вистиномер, што подолу ја пренесуваме во целост:   Пишува: Жарко...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...