fbpx
Таг: ЦИА

таг: ЦИА

Нема докази дека ЦИА се обидела да собори над 50 легитимно избрани влади од 2003 до 2014

Не е вистина дека САД и ЦИА собориле демократски влади избрани во овие држави. Во сите овие револуции има голем број на фактори кои придонеле за нив, вклучително опозицијата во државите, невладиниот сектор, интернетот, младите.., но главните протагонисти се секогаш домашни актери од државата каде се случува револуцијата и не може да бидат САД и ЦИА. Точно е дека...

Шефот на ЦИА предупредува: Следниве шест месеци критични за исходот на руско-украинската војна

Шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Вилијам Барнс оцени дека следниве шест месеци ќе бидат „апсолутни клучни“ за одредување на конечниот исход од војната во Украина, пренесува Си-ен-ен. Тој смета дека Владимир Путин не е сериозен за седнување на преговарачка маса, така што клучот за решавање на војната се чини дека ќе биде на бојното поле во следниве...

Шефот на МИ6: Способноста на Путин да шпионира во Европа се намали на половина

Шефот на британската надворешна разузнавачка служба МИ6 верува дека Русија ја губи силата во инвазијата на Украина и ја изгубила способноста да шпионира во Европа „на половина“, по протерувањето на повеќе од 400 руски разузнавачи од градовите низ Европа и апсењето на неколку шпиони со длабоко покритие кои се претставуваат како цивили, објави Си-ен-ен. Ричард Мур, шефот на МИ6, за...

Во Украина загинале 15.000 руски војници, борби се водат за втората по големина термоелектрана во земјата

Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Вилијам Брнс изјави дека проценките на САД се дека од почетокот на воената агресија врз Украина, Русија изгубила околу 15.000 војници, додека околу 45.000 војници биле повредени, пренесува Гардијан. Брнс додаде дека загубите и на украинска страна се големи, но најверојатно како бројка се нешто помали од руската страна. Покрај загинати и повредени...

Пензиониран полковник на КОС шпекулира дека ЦИА работи против Србија од авто-салон во Скопје

Неколку српски медиуми деновиве промовираа теорија на заговор според која разузнавачки служби на балканските земји во скопски авто-салон подготвуваат атентати на српски опозиционери за кои потоа „Западот“ би ја обвинил власта на Вучиќ.  Српскиот неделник „Печат“ во бројот од 19 јули 2019, објави текст со наслов: „Јамка за Србија“ (ориг. „Омча за Србију“), за новодната „специјална војна на водечките држави на НАТО против Србија“, ставајќи го притоа фокусот на „новата тајна операција - Јамка во која е...

„Тајните планови“ на големата ЦИА за голема Србија и голема Албанија се распослаа низ балканските сајтови

На 7 јули 2019 година, српскиот информативен веб-сајт „Телеграф.рс“ објави интервју со поранешниот помошник директор на Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА) за Балканот Стивен Мејер. Мејер во интервјуто ја коментира сегашната ситуација во регионот  на Западен Балкан и нуди свои идеи за стабилизирање на состојбите. Информативните медиуми во регионот побрзаа да ги цитираат неговите коментари во согласност со...

Албански медиум неосновано го обвини Димитров дека бил агент на ЦИА

Албанската телевизија „Топ Ченел“, објави вест со наслов „Министерот за надворешни работи на Македонија агент на ЦИА?“ во која се алудира дека Никола Димитров работел за американската разузнавачка агенција. Поконкретно, во дел од текстот се вели „Според овие документи, на кои не им е потврдена автентичноста, Димитров бил прикриен оперативец на ЦИА, кој го шпионирал екс-премиерот Никола Груевски и екс-премиерот Бранко Црвенковски...

Мадуро смета дека ЦИА сака да го симне од власт

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, побара од владите на САД, Мексико и на Колумбија објаснување за нивната наводна улога во заговорот на ЦИА против него. - Барам од претседателот на САД, Доналд Трамп, да ги разјасни навредливите зборови на директорот на ЦИА, кој себеси се смета за светска сила – изјави Мадуро на воена церемонија. Тој го обвини директорот на ЦИА, Мајк Помпео,...

Русија сака да ги казни САД, тврди директорот на ЦИА

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, тврди дека Русија не планира да ја напушти Сирија и дека ќе продолжи да се меша во американските работи за да ги казни САД. Тој повторно изрази уверување дека Русија се мешала во претседателските избори во САД, а односите меѓу двете земји ги опиша како „комплицирани“. Помпео додаде дека видел само минимални докази дека Русија спроведува сериозна...

Рекс Тилерсон на чекор да стане нов државен секретар на САД

Одборот за надворешна политика на Сенатот на САД со тесно мнозинство (11:10) гласови го поддржа изборот на Рекс Тилерсон за нов државен секретар на САД. Иако никој во последните 40 години не добил толку скромна поддршка на Одборот, се очекува поранешниот директор на нафтениот гигант „Ексон мобајл“ сепак да го помине конечното пленарно гласање на Сенатот – горниот дом на...

Трамп им порача на вработените во ЦИА дека „илјада отсто“ стои зад нив

Претседателот на САД, Доналд Трамп, вчера го посети седиштето на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) во Ленгли, Вирџинија, при што истакна дека целосно ја поддржува агенцијата и им порача на вработените дека е „со нив илјада отсто“. Според светските медиумите, обраќањето на Трамп во седиштето на ЦИА, на првиот ден по преземањето на должноста претседател, се толкува како негов обид да...

Кандидатите на Трамп за шефови на ЦИА и на Пентагон предупредуваат на закана од Русија

Кандидатите за шефови на Пентагон и на ЦИА што ги предлага новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, денеска, на сослушувањата пред Сенатот, предупредија на заканата на Русија кон НАТО. Генералот Џејмс Матис и Мајк Помпео ја посочија вмешаноста на Москва во хакерските напади на Демократската партија на САД. Генералот Џемјс Матис, кој е номиниран од Трамп за министер за одбрана, пред Комитетот...

Критично важно е односите меѓу САД и Русија да се подобрат, смета шефот на ЦИА

Директорот на ЦИА, Џон Бренан, изјави дека од суштинска важност за глобалната стабилност е САД и Русија да ги подобрат меѓусебните односи. Тој рече дека се залага за премостување на сегашната голема напнатост во односите меѓу Русија и САД. Бренан во интервју за „Пи-би-си њуз аур“, исто така, оценил дека, според него, не постои основа за приказните за нова студена војна...

Трамп ги критикува разузнавачките служби за извештајот за „руското хакирање“

Избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, повторно ги критикуваше американските разузнавачки служби на социјалната мрежа „Твитер“. Трамп напиша дека поднесувањето на извештајот на разузнавачките служби за руското мешање во американските избори е одложено. „Разузнавачкиот извештај за таканареченото „руско хакирање“ е одложено за петок, можеби и треба повеќе време за да изградат случај. Многу чудно!“, напиша Трамп. https://twitter.com/realDonaldTrump/status/816452807024840704 Претставници на разузнавачките служи сепак тврдат...

Директорот на ЦИА до Трамп: Не чепкај го договорот со Иран и внимателно со Русија

Директорот на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), Џон Бренан, го предупреди новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, дека ставањето крај на договорот меѓу САД и Иран за нуклеарната програма на Техеран би било „катастрофално“ и „врв на глупоста“. Ваквиот став, Бренан го истакнува во интервју за „Би-би-си“, во кое исто така го советува Трамп да биде претпазлив во односите со...

Сешанс е новиот државен обвинител на САД, а Помпео – директор на ЦИА

Сенаторот од Алабама, Џеф Сешанс, ја прифати понудата на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, да ја преземе функцијата државен обвинител на САД. Сешанс беше обвинител сè до 1996 година, кога беше избран за сенатор на Републиканската партија во сојузната држава Алабама. За време на годинешната претседателска изборна кампања, тој беше еден од најблиските соработници на Доналд Трамп. Претходно, пензионираниот генерал Мајкл Флин...

Обама денеска во Атина ќе го чуваат 5.000 полицајци и 500 агенти на ЦИА

Американскиот претседател Барак Обама од денеска ја почнува дводневната посета на Атина. За грчката влада оваа посета, иако на крајот на мандатот на Обама, е од огромно значење и се проценува дека ќе донесе голема поддршка за намалувањето на грчкиот долг и за бегалската криза. Покрај овие две клучни теми, се очекува Обама да се фокусира и на безбедносната ситуација...

Првиот затвореник на ЦИА по 11 септември останува во Гвантанамо

Одборот на американската влада го отфрли барањето за ослободување на Палестинец од затворот Гвантанамо, првиот затвореник на ЦИА по нападите од 11 септември 2001 година. Во соопштението на одборот на владата на САД за периодична ревизија е наведена „некогашната вмешаност во терористички активности“. Затвореникот Зејн ел Ибидим Мухамед Хусеин претходно се појави пред одборот во август. Тој се наоѓа во американската...

Директорот на ЦИА е песимистичен за иднината на Сирија

Директорот на ЦИА, Џон Бренан изјави дека не е оптимист кога станува збор за иднината на Сирија, која веќе пет години е зафатена од војна. - Не сум сигурен дека Сирија ќе може повторно да се состави – изјави Бренан на годишниот Безбедносен форум во Аспен. Ова е една од ретките јавни признанија на американски претставници дека Сирија во сегашната состојба...

ЦИА: Нападот на Истанбул ги има обележјата на ИД

Нападот во Истанбул, во кој загинаа 42 лица, ги носи обележјата на Исламска држава, оцени директорот на ЦИА, Џон Бренан, и предупреди дека САД не се заштитени од напади на џихадистите. - Срамниот напад на меѓународниот аеродром во Истанбул, во кој загинаа и беа повредени десетици лица, без сомнение ги носи обележјата на ИД – рече Бренан. Американскиот претседател, Барак Обама, вчера...

Доналд Трамп обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи, вклучувајќи и такви за американски нуклеарни тајни и воени планови. Обвинителите велат дека кога Доналд Трамп...