fbpx

Рекс Тилерсон на чекор да стане нов државен секретар на САД

-

Одборот за надворешна политика на Сенатот на САД со тесно мнозинство (11:10) гласови го поддржа изборот на Рекс Тилерсон за нов државен секретар на САД.

Иако никој во последните 40 години не добил толку скромна поддршка на Одборот, се очекува поранешниот директор на нафтениот гигант „Ексон мобајл“ сепак да го помине конечното пленарно гласање на Сенатот – горниот дом на американското собрание, што се очекува да се случи следната недела.

Тилеросон е спорен поради неговите бизнис и други блиски врски со Русија и со нејзиниот претседател Владимир Путин.

Сенатот вчера, исто така, го поддржа изборот на републиканскиот конгресмен Мајк Помпео за нов директор на ЦИА.

Новиот американски претседател Доналд Трамп јавно ја критикуваше ЦИА поради тврдењето дека Русија, наводно, влијаела на резултатот на изборите преку хакирање на електронската пошта на Демократската партија за време на предизборната кампања.

Трамп вчера одлучи САД да го напуштат Транспацифичкиот договор за слободна трговија со 12 азиски земји за што рече дека било во интерес на американските работници.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Санела Шкријељ: Жените се многу поодговорни како лидерки и помалку подложни на корупција

Пратеничката во македонското собрание Санела Шкријељ на третиот модул „Управување со време и приоритети“ од Програмата „Future is Feminist“ што викендов се одржа во Охрид потенцираше дека најважната работа...