fbpx
Таг: ЦИА

таг: ЦИА

Хејгел: Висок степен на готовност во пресрет на извештајот на Сенатот за ЦИА

Американскиот секретар за одбрана, Чак Хејгел, објави „висок степен на готовност“ за американските војници распоредени низ светот неколку часа пред објавување на извештајот на Сенатот за тајните испитувања на ЦИА. Хејгел го најави предупредувањето за време на ненадејната посета на Багдад. Белата куќа вчера соопшти дека се преземаат сите потребни мерки поради „некои назнаки“ за зголемен ризик“ за американските дипломати и...

ИСИС има 200.000 борци

ИСИС има повеќе од 200.000 борци, соопшти кабинетот на лидерот на ирачките Курди, Масуд Барзани, а бројката е шестпати поголема од таа што ја соопшти ЦИА. Тој наведе дека големиот број борци ѝ овозможува на милитантната организација да војува на повеќе различни воени полиња. Според Барзани, претходната процена на американските разузнавачи дека ИСИС има 31.500 борци се однесувала на јадрото.  

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...