fbpx

Критично важно е односите меѓу САД и Русија да се подобрат, смета шефот на ЦИА

-

Директорот на ЦИА, Џон Бренан, изјави дека од суштинска важност за глобалната стабилност е САД и Русија да ги подобрат меѓусебните односи.

Тој рече дека се залага за премостување на сегашната голема напнатост во односите меѓу Русија и САД.

Бренан во интервју за „Пи-би-си њуз аур“, исто така, оценил дека, според него, не постои основа за приказните за нова студена војна и додаде дека „навистина се надева дека е така“.

– И навистина се надевам дека односите меѓу Москва и Вашингтон ќе се поправат затоа што е од критична важност за глобалната стабилност САД и Русија да имаат подобри односи. Јас апсолутно го поддржувам тоа – рече Бренан.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Втор загинат кај Бањска, косовската полиција убила еден од напаѓачите

Косовската полиција попладнево соопшти дека убила еден од напаѓачите кај селото Бањска во меѓусебните престрелки со добро вооружената група од околу 30 лица, за кои косовскиот премиер Албин Курти...