fbpx

Сешанс е новиот државен обвинител на САД, а Помпео – директор на ЦИА

-

Сенаторот од Алабама, Џеф Сешанс, ја прифати понудата на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, да ја преземе функцијата државен обвинител на САД.

Сешанс беше обвинител сè до 1996 година, кога беше избран за сенатор на Републиканската партија во сојузната држава Алабама.

За време на годинешната претседателска изборна кампања, тој беше еден од најблиските соработници на Доналд Трамп.

Претходно, пензионираниот генерал Мајкл Флин ја прифати понудата да биде советник за национална безбедност на новиот претседател, а Мајк Помпео се нафати да дојде на чело на ЦИА.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што...