fbpx
Таг: ЦИА

таг: ЦИА

ЦИА: Нападот на Истанбул ги има обележјата на ИД

Нападот во Истанбул, во кој загинаа 42 лица, ги носи обележјата на Исламска држава, оцени директорот на ЦИА, Џон Бренан, и предупреди дека САД не се заштитени од напади на џихадистите. - Срамниот напад на меѓународниот аеродром во Истанбул, во кој загинаа и беа повредени десетици лица, без сомнение ги носи обележјата на ИД – рече Бренан. Американскиот претседател, Барак Обама, вчера...

Директорот на ЦИА во посета на Сараево

Директорот на ЦИА, Џон Бренан, со воен авион слета синоќа во Сараево. Првиот човек на американското разузнавање денеска ќе има средба со босанскиот министер за сигурност, Драган Мектиќ. Од американската амбасада во Сараево засега не ја коментираат посетата на Бренан, но познато е дека ќе се сретне со челниците на полициските агенции во БИХ и со Ударната група за борба...

ЦИА и други разузнавачки служби ги користеле услугите на „Мосак Фонсека“

Разузнавачки служби од различни земји, вклучувајќи ја и американската Централна известувачка агенција (ЦИА), ги користеле услугите на панамската адвокатска компанија „Мосак Фонсека“ и отворале офшор-компании за да ги прикријат своите активности, јавуваат германските медиуми. - Тајните агенти и нивните соработници ги користеле услугите на таа компанија – пишува „Зидојче цајтунг“, кој прв дојде до 11,5 милиони документи познати како „Панама...

Директорот на ЦИА ја посетил Москва кон почетокот на март?

Директорот на американската разузнавачка агенција ЦИА, Џон Бренан ја посетил Москва на почетокот на март, соопшти руската агенција „Интерфакс“, повикувајќи се на заменик министерот за надворешни работи на Русија, Олег Сиримолотов. Бренен меѓу другото имал состанок со руската служба за безбедност (ФСБ), а неговата посета се поврзува со одлуката на Москва да почне повлекување на своите трупи од Сирија, рече...

ЦИА: ИД неколкупати искористила хемиско оружје

Џихадистичката група Исламска држава веќе неколкупати употребила хемиско оружје на боиштата и може да произведе мало количество на хлор и на иперит, изјави директорот на ЦИА, Џон Бренан. - Одреден број пати групата Исламска држава употребила хемиско оружје на боиштата – рече Бренан во интервју за „Си-Би-Ес“. На прашањето дали тие можат да извезуваат хемиски материи за користење надвор од Ирак или...

„Вашингтон пост“: ЦИА и специјалните единици убиваат исламисти во Сирија

ЦИА и американските специјалните сили почнале тајни операции во Сирија, чија цел е ликвидација на таканаречената Исламска држава, која важи за посебно опасна територија, објави весникот „Вашингтон пост“. Според весникот, ЦИА и Заедничката команда за специјални сили пратиле дронови во Сирија, а резултатите од таа соработка се неколкуте неодамнешни напади на високи оперативци на ИД. Меѓу убиените е и британскиот милитант...

Во напад на воена база во Авганистан, убиени 33 лица, од нив 27 цивили

Најмалку 33 лица, од кои повеќето жени и деца, се убиени во самоубиствен бомбашки напад што синоќа се случил во близина на воена база во Авганистан, јавуваат светските агенции. Бомбашот-самоубиец детонирал експлозивна направа на контролен пукнт во близина на базата Камп Чепмен, што порано ја користела Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА), во источната авганистанска провинција Кост. Инаку, Камп Чепмен беше...

Воената и разузнавачката администрација на САД, цел на хакерски напад

Хакери, за кои постојат сомневања дека се поврзани со Кина, извршиле напад на системите на разузнавачката и на воената администрација на САД и, наводно, дошле до чувствителни информации за повеќе од еден милион вработени, пишува „Вашингтон пост“. Како што пренесува „Би-Би-Си“, информации за големиот хакерски напад се појавиле минатата недела, но официцијални лица на САД сега соопштуваат детали за нов пробив. Постојат...

Поранешниот директор на ЦИА осуден на две години условна казна

Поранешниот директор на ЦИА, Дејвид Петреус, е осуден на две години условна казна поради оддавање тајни на својата љубовница, јавува „Скај њуз“. Шеесет и двегодишниот Петреус мора да плати и казна од 100.000 долари, а се изјаснил како виновен за неавторизирано задржување и отстранување на заштитени тајни податоци. Поранешниот директот на ЦИА се појави во судот во американскиот град Шарлот, место...

Поранешниот директор на ЦИА призна дека издавал државни тајни

Поранешниот прв човек на американската Централна разузнавачка агенција, генералот Дејвид Петреус, призна дека ѝ оддал државни тајни на својата љубовница и биографка, Паула Бродвел, соопшти Министерството за правда на САД. Петрус на Бродвел ѝ открил тајни податоци поврзани со нападите на американскиот конзулат во Бенгази, Либија, извршен во 2012 година. Адвокатите на Петреус засега не ја коментираат одлуката на својот клиент, кој...

САД ѝ доставија податоци на Франција за терористите

Американските тајни служби му доставија податоци на официјален Париз за движењето на лица кои се поврзани со минатонеделните терористички напади. Како што соопшти портпаролот на Белата куќа, Џош Ернес, податоците за историјата на патувањето на овие лица треба да помогнат во расветлување на настанот и да откријат кој сè е поврзан со него.

По тортурите на ЦИА, мозокот на притворените веќе не е ист

Бруталните методи на испитување, кои ЦИА ги користела над осомничените за тероризам, можат да остават долгорочни психолошки последици, укажуваат научниците. Извештајот на Сенатот, објавен на почетокот од месецов, детално ги опишува контроверзните методи што испитувачите ги користеле за да ги направат притворениците пасивни и немоќни. Испитувачите користеле техники како држење во будна состојба и симулирано давење, за да ги доведат притворените до состојба која психолозите ја...

„Викиликс“ објави упатства на ЦИА

Интернет-страницата „Викиликс“ објави два доверливи документа со упатства за агентите на ЦИА, како, додека се на тајна задача, да ги „заобиколат“ безбедносните системи на меѓународните аеродроми, вклучувајќи ги и оние на ЕУ. Првиот документ, кој датира од септември 2011 година, ги советува оперативците како да се однесуваат при засилени контроли на аеродромите, кои предвидуваат претресување и детално испитување. Во упатството се посочува...

Мнозинството Американци ја оправдуваат тортурата на ЦИА

Мнозинството граѓани на САД, односо 51 отсто од нив, го сметаат оправдано користењето тортура во текот на сослушувањето на осомничените за тероризам, додека 29 отсто не ги оправдуваат методите што ги користела Централната разузнавачка агенција(ЦИА), се наведува во извештајот што синоќа го соопшти Центарот за истражување „Пју“. Околу 56 отсто од американските граѓани сметаат дека употребата на тортура довела до откривање...

ЦИА му го уништи животот на Ел-Масри, но не се ни извини

Калид ел-Масри е целосно уништен човек, јавуваат свеските медиуми. Една деценија откако ЦИА, со помош на македонските власти, го собра во Македонија и го однесе во тајниот притворски центар во Авганистан, Ел-Мастри уште нема закрепнато. Весникот „Сан хералд“ наведува дека Германецот со либанско потекло повеќе не е дел од животот на сопругата и на децата, а пријателите и адвокатот не можат да...

Слуачајот „Ел-Масри“ како бумеранг ќе ѝ се врати на ЦИА

Судскиот процес на Калид Ел-Масри против Република Македонија пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур би можел како бумеранг да ѝ се врати на ЦИА, оценуваат американски правни експерти. Директорот на Американската граѓанска унија за слободи, Ксина Шамси, смета дека извештајот на Сенатот за тортурите на ЦИА ќе придонесе за зголемување на притисокот за истрага и за отчет, но не...

На ЦИА ѝ се закануваат тужби како во случајот на Калед ел-Масри

Претставниците на ЦИА кои се поврзани со бруталните методи на испитување, веројатно до крајот на животот нема да можат да ги напуштат САД бидејќи би можеле да се соочат со кривични тужби во странство поради своите нехумани дејства, пишува „Блумберг“. „Лицата што биле вмешани во овие тортури, особено оние чии имиња се познати, никогаш повеќе не би требало да патуваат надвор...

САД го затвори својот притворски центар во Авганистан

САД денеска ја затворија притворската единица во Баграм, соопшти американското Министерство за одбрана, додавајќи дека веќе нема ниту еден затвореник. Авганистанскиот претседател Ашраф Гани денеска соопшти дека САД повеќе нема да имаат право да држат притвореници во Авганистан. Гани, кој истакна дека е шокиран од извештајот на американскиот Сенат, вети дека ќе истражи колку Авганистанци биле жртви на тортурата на...

Поранешни шефови на ЦИА: Нашите техники спасија илјадници Американци

Неколку поранешни директори и заменци-директори на ЦИА објавија статија во која го нападнаa Сенатот, обвинувајќи го за селективен напад на извештајот за разузнавачките техники во времето на Џорџ Буш, пренесува „Нова ТВ“. Според поранешните-лидерите на ЦИА, техниките за испитување давале резултат, односно велат, „спасиле илјадници животи“. Американските медиуми ја критикуваа ЦИА за непотребно мачење на луѓето, бидејќи на крајот то не...

САД: ЦИА била побрутална отколку што тврдела

Методите на испитување што ЦИА ги користела во случајот со осомничените за тероризам биле многу побрутални отколку што тврдела, соопшти американскиот Сенат. Во извештајот на Сенатот се наведува дека програмата за „засилено испитување“ на ЦИА не успеала да ги обезбеди потребните информации. Во документот се наведува дека ЦИА ја довела во заблуда јавноста и политичарите во врска со програмата. Извештајот е презентиран...

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што...