fbpx

Русија сака да ги казни САД, тврди директорот на ЦИА

-

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, тврди дека Русија не планира да ја напушти Сирија и дека ќе продолжи да се меша во американските работи за да ги казни САД.

Тој повторно изрази уверување дека Русија се мешала во претседателските избори во САД, а односите меѓу двете земји ги опиша како „комплицирани“.

Помпео додаде дека видел само минимални докази дека Русија спроведува сериозна стратегија против припадниците на Исламска држава во Сирија.

Тој рече дека какво било тврдење дека Русија е сојузник на САД во Сирија не се совпаѓа со тоа што се случува на терен.

Помпео, сепак, изрази очекување дека ќе има „места на светот“ на кои САД и Русија ќе можат да соработуваат против тероризмот.

Говорејќи на безбедносниот форум во Аспен, Колорадо, Помпео рече дека тешко е да се замисли стабилна Сирија додека Башар ал-Асад е на власт.

Тој додаде дека Русија ќе остане во Сирија затоа што сака свое пристаниште во Тартус, на Средоземно Море.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што...