fbpx
Таг: СВР Тетово

таг: СВР Тетово

Прекршочна пријава за градоначалникот на општина Јегуновце и за бизнисменот кој со него се расправал

По инцидентот во Архивата на Општина Јегуновце, во кој учествувале сегашниот градоначалник на општината, Димитар Костадиноски од ВМРО-ДПМНЕ и бизнисменот М.М.(69) од Скопје, МВР соопшти дека случајот е расчистен. СВР Тетово до Основниот суд Тетово поднело барања за поведување прекршочна постапка и против 44-годишниот градоначалник и против 69-годишниот бизнисмен. Според соопштението, Костадиноски на 5 јануари годинава околу 11.30 часот во Архивата...

Порталб: Кучиња скитници постојано напаѓаат жители во Тетово, општината ветува решение

Само во текот на 2021 година во Секторот за внатрешни работи Тетово имало 112 пријави за каснувања од кучиња скитници, пишува Порталб.мк. Сепак, оваа бројка е поголема бидејќи не се сите случаи пријавени во полиција. Во текот на јавната расправа за буџетот на општина Тетово за 2022 година граѓаните побара да се реши проблемот за Тетово да биде побезбедно, пред...

Порталб: Касами ги оневозможи велосипедските патеки во Тетово, судот вели предметот е во постапка

Вчера во Тетово почна отстранувањето на заштитните столбови на велосипедските патеки. Тетовскиот градоначалник Билал Касами рече дека за велосипедската патека има судски спор, поточно судски процес против поранешната градоначалничка Теута Арифи, бидејќи е реализирана спротивно на законот. Касами рече дека има судска одлука за отстранување на овие патеки, додека од Основниот суд Тетово рекоа дека постапката за овој предмет...

Фирмата што ги изведува велосипедските патеки во Тетово останува тајна, експертите со сомнежи за цената и реализацијата

Освен што јавноста продолжува да се потсмева со начинот на кој се изведени велосипедските патеки во Тетово, проблемот лежи во фактот што тие уште повеќе ќе го отежнат нормалното функционирање на јавниот превоз. Според експертот за сообраќај Блерим Неими, патеките имаат низа други професионални проблеми. Од СВР соопштија дека по завршување на проектот, нема да се дозволи блокирање на...

Порталб: Кривични пријави против 14 превозници без лиценци во Тетово, „легалните“ автобуси никаде ги нема

Во Општина Тетово продолжува акцијата за казнување на нелегалните превозници. Во рок од околу еден месец, 14 лица беа фатени од полицијата како превезуваат патници, без дозвола за дејност. Потсетуваме, дека друго решение за превоз на патници од околните села нема, пишува „Порталб.мк“. Лицата кои биле фатени како нелегално ја вршат оваа активност, живеат во околните тетовски села, како и...

Порталб: Во Тетово сообраќајниот хаос останува проблематичен, загрозени се и учениците

Припадници на неколку јавни институции и невладини организации вчера одржаа состанок во Тетово за да разговараат за безбедноста на учениците во училиштата. Еден од најголемите проблеми кој беше посебно истакнат е густиот сообраќај во градот, што според еден од присутните директори „го загрозува животот на учениците“. За ова, припадникот на полицијата рече дека проблемот не лежи само во полицијата,...

МВР за само пет часа пронајде 52 прекршоци кај возилата што вршат јавен превоз на патници

И по катастрофалната автобуска несреќа кај селото Ласкарци што се случи во февруари минатата година, дел од превозниците во земјава продолжуваат да вршат јавен превоз на патници со технички неисправни автобуси и такси возила. Полицијата само во текот на вчерашниот ден, во периодот на петчасовна контрола во различни делови од земјава, открила 52 различни прекршоци кај возилата што вршеле...

Дел од семафорите на тетовските улици не функционираат (видео)

Неколку семафори на тетовските улици не работат, при што се загрозува безбедноста во сообраќајот. Иако повеќето нефункционални семафори се лоцирани во главните делови од градот, општина Тетово не била информирана за овој проблем. Оттаму велат дека не биле информирани од Секторот за внатрешни работи (СВР Тетово), бидејќи тие се надлежни за неговото решавање, а не општинските власти, пишува „Порталб.мк“. https://www.youtube.com/watch?v=6WPFWT94C1s&feature=youtu.be Од...

СВР: Во Тетово и Гостивар учениците се возат во претоварени комбиња и со возачи без дозволи

Учениците во Тетово и Гостивар на школо одат во претоварени комбиња со кои управуваат возачи што немаат возачка дозвола, открил СВР Тетово при контрола на сообраќајот, известува „Порталб.мк“. - Вчера од 6 до 9 часот во Гостивар имаше акциска контрола на 35 комбиња од јавниот превоз. Притоа беше утврдено дека девет комбиња се претоварени, осум возачи немале лекарско уверение, тројца...

Во Полошко полицијата привела 48 странски државјани со нелегален престој

Полициските службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово ноќеска од полноќ до 2 часот и 30 минути, спровеле акциска контрола во угостителски објект во тетовско Горно Седларце. Таму биле затекнати осум женски лица, од кои пет од Република Албанија и три македонски државјанки. Албанските државјанки на возраст од 25 до 45 години, кои во објектот ги забавувале гостите, приведени се...

СВР и ОЈО се координираат за расчистување на случајот со говорот на омраза на навивачките групи

Полицијата и Обвинителството работат координирано во обелоденувањето на настаните кои се случија во саботата и неделата во Тетово во кои навивачите на групите „Војводи“ и „Балисти“ користеле говор на омраза по етничка основа, а кое според Кривичниот законик е кривично дело казниво со глоба или казна затвор од 1 до 5 години, известува „Порталб.мк“. Во саботата, навивачката група „Војводи“ од...

Прободен тинејџер во гостиварско Чегране

Синоќа околу 21 часот, шеснаесетгодишник од гостиварското село Чегране, во салон за забавни игри, најпрво физички се пресметувал со седумнаесетгодишник од истото село, воедно и негов роднина, а потоа од панталоните извадил нож и му нанел убодна рана во левата нога, информираат од Секторот за внатрешни работи Тетово. На местото на настанот е извршен увид и е пронајден шестаесетгодишникот. Неговиот нож...

Властите во Тетово не казниле никого за фрлање градежен шут

Тетовските власти во текот на изминатите девет месеци не казниле ниту едно лице за фрлање градежен шут. Според податоците обезбедени од „Порталб.мк“, во последните девет месеци, во полошкиот регион полицијата има казнето вкупно 24 лица за фрлање отпадоци според членот 14 од Законот за јавна хигиена, кои вклучуваат фрлање на догорчиња од цигари, гуми за џвакање и други отпадоци,...

За девет месеци во тетовско изречени 3.584 казни за брзо возење

Во изминатите девет месеци од годинава, на поширокото тетовско подрачје откриени и соодветно санкционирани се 3.584 сообраќајни прекршоци. Се работи за пречекорувања на максимално дозволената брзина, информираат од Секторот за внатрешни работи Тетово. Според податоците, 1.096 од нив биле во населено, а 2.358 надвор од населено место. Прекршоците биле направени од патнички моторни возила, додека вкупната бројка на пречекорувања во...

Разбојништво во менувачница во Тетово

Четири лица, од кои двајца италијански и двајца македонски државјани, приведени се поради основи на сомнение дека вчера извршиле кривично дело „разбојништво“ во менувачница во Тетово, соопштуваат од Секторот за внатрешни работи Тетово. „Првоосoмничениот се товари дека влегол во објектот и заканувајќи му се на вработениот со пиштол, од метален сеф и фиока одзел парични средства во вкупен износ од...

Приведени 30 лица од Полошкиот регион за поседување дрога

Во текот на изминатата недела, поради сомнение дека биле инволвирани во „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, приведени се 30 лица од Тетово, Гостивар, Чегране и други места од Полошкиот регион, информираат од СВР Тетово. Секторот за внатрешни работи Тетово, овој месец ги засили планираните активности за санкционирање на лицата кои поседуваат, пуштаат...

Тетовец креирал лажен „Фејсбук“ профил заради уцена

Тетовец креирал лажен профил на „Фејсбук“ на женско лице од Тетово, објавил компромитирачка фотографија од неа, а потоа ја уценувал да стапи во интимен контакт со неа. Поради тоа, односно поради сторено кривично дело злоупотреба на лични податоци, СВР Тетово поднело кривчна пријава против 30-годишниот С.Т., кој делото го сторил во април годинава.

Приведени странски државјанки кои работеле како танчерки во тетовски локали

Полициски екипи на СВР Тетово и на Отсекот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија, вчера извршиле контрола во угостителските објекти „Ориентал Ас“ и „Баци“ во селата Жеровјане и Боговиње, Тетовско Во акцијата, како што соопшти МВР, биле приведени седум странски државјанки, од кои три од Србија и по две од Косово и од Албанија, поради злоупотреба на туристичкиот...

Запленети четири килограми марихуана во Тетово

Полициски службеници од СВР Тетово вчера извршиле претрес во стан на улица 146, во кој како потстанар живеел А.Г. (32) од Тетово, при што пронашле марихуана со вкупна тежина од четири килограми. Дрогата била сокриена во различни делови од станот - во пластично буре, стаклена тегла, ќеси, во кујната, ходникот и во спалната соба. Пронајдените предмети, заедно со дрогата, биле одземени...

Шест лица повредени во сообраќајка на патот Маврови Анови – Дебар

Шест лица се повредени, од кои четири деца, во сообраќајна несреќа што денеска попладне се случила на патот Маврови Анови - Дебар. Според информациите на СВР Тетово, сообраќајната несреќа се случила околу 16 часот, кога возило „мерцедес“ со тетовски регистарски ознаки, што го управувал 46-годишниот Ј.Џ. од Голема Речица се судрило со товарно возило „ман“, што го управувал 43-годишниот...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...