fbpx
Таг: Светски економски форум

таг: Светски економски форум

Клаус Шваб не напишал книга за елиминација на 4 милијарди „бескорисни јадачи“

Текст од друг автор на друга книга е ставен како извадок на книга на основачот на Светски економски форум Клаус Шваб, каде што Шваб се прикажува како монструм кој има план да ликвидира 4 милијарди луѓе, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се споделува фотографија од Клаус...

Клаус Шваб не им наредил на владите од цел свет да ги апсат граѓаните што читаат лажни вести

Наспроти она што се тврди во постот, дека Клаус Шваб им наредил на владите во светот да ги апсат сите што читале лажни вести, ниту во цитираните говори на Шваб, ниту во деловите каде се обраќа Светскиот економски форум во однос на дезинформациите, не постои ниту еден доказ во прилог. Затоа ова е класична дезинформација за Клаус Шваб, пишува...

Научничката Гудал не изјавила дека ѝ пречат 90 проценти од светското население

Во постот е изваден од контекст фрагмент од говорот на научничката Џејн Гудал на Светскиот економски форум во Давос во 2020 година. Гудал говори на панел дискусија за иднината на амазонските шуми. Фокусот на нејзината дискусија е на заштитата на шумите и на локалното население, а растот на популацијата само накусо е споменат. Никаде во нејзиниот говор не се...

Големиот ресет нема да доведе до смртна казна и судења за неговите промотори

Во постот што го рецензираме се пропушта контекстот. Големиот ресет (The great reset) претставува иницијатива на Светскиот економски форум поради потребата глобалните стејкхолдери да соработуваат и симултано да ги менаџираат директните последици од кризата предизвикана од ковид-19. Од видеоматеријалите на страницата на СЕФ, може да се види дека големиот ресет се фокусира на низа теми, меѓу кои образованието, превенција...

Учесниците на состанокот во Давос не планираат каде ќе има војни, болести и глад

Не е вистина дека на состанокот во Давос се дискутира за тоа каде во иднина да се креираат војни, болести и глад. На состаноците на Светскиот економски форум се дискутира за предизвиците со кои се соочува светот, за веќе актуелни и постоечки проблеми од глобален карактер. Во врска со делот од постот каде учесниците во Давос се поистоветуваат со...

Нема докази дека учесници на СЕФ барале невакцинирани пилоти да ги донесат во Давос

Тврдењето дека богатите елити барале невакцинирани пилоти да ги носат во Давос, во случајов потекнува од интервју со поранешниот пилот Алан Дана, кој раскажува информација од втора рака, којашто наводно му била кажана од основачот на Фридом Флајерс, Џош Јодер. Но, Јодер на Твитер негираше дека некогаш сугерирал дека СЕФ ги бара баш овие пилоти или дека кој било...

Не е работа на војниците во Давос „да се погрижат елитата да нема контакт со обичните луѓе“

Владата на Швајцарија има одобрено да бидат назначени до 5 илјади трупи во Давос за време на конференцијата на СЕФ. Но, ова не значи дека сите пет илјади од нив ќе бидат испратени, ниту, пак, ќе учествуваат во спроведувањето на законот, кој што останува под надлежност на полицијата. Дополнително, нема докази дека елитата нема да има контакти со обичните...

Не е точно дека Клаус Шваб и СЕФ повикуваат на декриминализација на педофилијата

Светскиот економски форум нема предложено иницијатива со којашто повикува на декриминализација на секс меѓу возрасни и деца, како што се тврди во постот и текстовите линкувани во него. Според портпаролот на организацијата, ваквите тврдења се комплетно измислени. Лажните тврдења потекнуваат од сајтот Њуз Панч, кој од поодамна промовира фабрикувани информации има објавено бројни стории базирани на теории на заговор,...

Пендаровски во Давос: Регионот има две чувствителни точки – Република Српска и северот во Република Косово

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на панел сесијата „Во одбрана на Европа“. Прашан за безбедносните предизвици на Западен Балкан, посочи дека во регионот има две чувствителни точки - Република Српска и северот во Република Косово, каде што има обиди за нарушување на интегритетот на БиХ и Косово. Претседателот...

Не е точно дека СЕФ поттикнува иницијатива за евтаназија на домашни миленици

Сторијата на Си-Ен-Ен која се споделува во текстот од објавата не споменува никакво убивање, односно евтаназија на домашни миленици. Тој текст само се занимава со прашањето дека сопствениците би можеле на милениците да внимаваат каква храна им купуваат, бидејќи нивната исхрана богата со месо придонесува да се користи многу енергија и вода за производство. Во текстот се препорачува да...

Клаус Шваб не бил тајно сниман и не рекол дека има марионети во џеб

Во постот погрешно се тврди дека станува збор за изјава на Шваб во која тој е снимен како нешто да признава. Не се работи за никаква снимка од скриена камера, ниту пак, за некое компромитирачко признание за наводно поседување во џеб на сите организации и сфери, туку Клаус Шваб дава опис на тоа кои се соработниците на Светскиот економски...

Вистиномер: Светскиот економски форум нема направено реклама против наталитетот, клипот е од серија

Не е вистина дека видеото презентирано во постот што го рецензираме е реклама на Светскиот економски форум. Станува збор за исечок од телевизиската серија од Велика Британија „Утопија“ која претставува драма и не е на ниеден начин поврзана со Светскиот економски форум, пишува Вистиномер.мк во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук, во...

Вистиномер: Клаус Шваб не бил сниман од скриена камера и не рекол дека во џеб ги има политичарите, медиумите и научниците

Шваб не само што не е снимен од скриена камера и не дава некое бомбастично признание „дека ги има во џеб сите релевантни организации од сите сфери“, туку само дава опис на тоа кои партнери работат и се соработници со Светскиот економски форум. Видеото не е направено како дел од скриено снимање, туку е јавно достапно на Јутјуб каналот...

Министерката Ангеловска дел од Акциската група против Covid-19 на Светскиот економски форум

Министерката за финансии Нина Ангеловска е еден од 37-те члена на новооснованата антикризна платформа - Акциска група за Европа и Евроазија на Светскиот економски форум (World Economic Forum). Оваа платформа е формирана за да се одговори на здравствените, економски и социјални последици предизвикани на Covid-19, односно да ги поврзе земјите и да ги поттикне заедно да дејствуваат и да...

Заев и Димитров денеска се среќаваат со шефот на грчката дипломатија

Во рамките на состанокот на Светскиот економски форум во Женева, Швајцарија, на тема „Стратешки дијалог на Западен Балкан“, премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи ќе се сретнат со шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас. Информацијата ја објави Дендиас во разговор за радиото “Тема ФМ”. Гениматас вели дека на средбата ќе се разговара главно за Договорот од Преспа и за...

Заев ќе учествува на состанокот на Светскиот економски форум во Женева

Премиерот Зоран Заев, денеска и утре (7 и 8 ноември 2019) ќе присуствува на состанокот на Светскиот економски форум во Женева, Швајцарија на тема „Стратешки дијалог на Западен Балкан“. На состаноците се очекува да се разговара за политичката и економската клима во Европа, за предизвиците и можностите на политички и економски план, за развојот на Западен Балкан и фокусот кон...

Заев – Пилу: Поддршка од ЕБОР за новиот инвестициски циклус во Македонија

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со потпретседателот на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Ален Пилу, во рамките на неговата агенда за учество на Светскиот економски форум во Давос. Заев и Пилу разговарале за можностите за идна соработка, посебно за проектите од областа на енергетиката и инфраструктурата, кои, Европската банка за обнова и развој ги оценува како приоритетни...

Макрон: ЕУ мора да спроведе реформи за да се натпреварува со САД и Кина

Европската Унија мора годинава да спроведе реформи за да може да се натпреварува со светските сили како што се Кина и САД, изјави францускиот претседател Емануел Макрон за време на говорот на Светскиот економски форум во Давос. Тој додаде дека на амбициозните земји, ЕУ мора да им овозможи напредок кон европската интеграција, дури и ако другите земји не сакаат да...

Заев и Ципрас во снежниот Давос го топат мразот за името

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска за прв пат официјално се сретнаа на маргините на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. „Започна средбата со премиерот на Република Грција, Ципрас. Отворено разговараме и градиме меѓусебна доверба во интерес на граѓаните“, напиша Заев на официјалниот „Твитер“ профил. https://twitter.com/Zoran_Zaev/status/956187013090304000 Од Владата соопштуваат дека премиерите на двете земји дополнително ќе одлучат дали...

Заев во Давос ќе се сретне со Ципрас, Хан и ќе учествува на панел-дискусии

Премиерот Зоран Заев ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија и утре ќе се сретне со премиерот на Грција, Алексис Ципрас, а в петок (26 јануари) со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан. Истиот ден во агендата на премиерот Заев е и средбата со директорката за Европа на Светскиот економски форум, Мартина Ларкин. Во текот на...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...