fbpx

Клаус Шваб не напишал книга за елиминација на 4 милијарди „бескорисни јадачи“

Како што пишуваат проверувачите на факти на Ројтерс, извадокот кој е невистинито атрибуиран на Шваб, е, всушност, од книга на Џон Колман, насловена „Хиерархија на конспиратори: Приказната за комитетот од 300“.

-

Текст од друг автор на друга книга е ставен како извадок на книга на основачот на Светски економски форум Клаус Шваб, каде што Шваб се прикажува како монструм кој има план да ликвидира 4 милијарди луѓе, пишува „Вистиномер“ во својата анализа.

Текстот подолу го пренесуваме во целост:

 

Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се споделува фотографија од Клаус Шваб, основачот на Светскиот економски форум, како и наводен негов цитат од негова книга. Во постот се вели:

Најмалку 4 милијарди „бескорисни јадачи“ ќе бидат елиминирани до 2050 година со помош на ограничени војни, организирани епидемии на фатални болести со брзо дејство и гладување. Енергијата, храната и водата треба да се чуваат на ниво на егзистенција за не елитата, почнувајќи од белото население во Западна Европа и Северна Америка а потоа ќе се шират на другите раси. Населението на Канада, Западна Европа и САД ќе биде десеткувано побрзо отколку на другите континенти, додека светската популација не достигне податливо ниво од 1 милијарда од кои 500 милиони ќе се состојат од кинески и јапонски раси избрани затоа што се луѓе кои со векови биле подредени и кои се навикнати да се покоруваат на авторитетот без прашање. Од времето кога ќе има вештачки измислен недостиг на храна и вода и медицинска нега за да се потсети на масите дека нивното постоење зависи од добрата волја на Комитетот од 300. Извадок од неговата книга „Ковид 19- Големото ресетирање“.

Меѓутоа, Клаус Шваб нема напишано книга со погоре наведениот извадок во неа. Како што пишуваат проверувачите на факти на Ројтерс, извадокот кој е невистинито атрибуиран на Шваб, е, всушност, од книга на Џон Колман, насловена „Хиерархија на конспиратори: Приказната за комитетот од 300“.

Во книгата се тврди дека се споделуваат детали за организација наречена „комитетот од 300“, наводна „семоќна групација“ која го контролира секој аспект од светот. Поточно, Колман тврди дека прави сумирање на работата на членовите на комитетот. Цитатот кој се споделува во постот што го рецензираме, може да го најдете на 105 страница од книгата на Џон Колeман.

Проверувачите на факти на Асошиејтед Прес, исто така, пишуваат дека Клаус Шваб нема напишано книга за истребување на 4 милијарди луѓе. Напротив, пасусот кој му се атрибуира на Шваб, всушност доаѓа од книга во која се промовираат теории на заговор. Фразата „бескорисни јадачи“ доаѓа од нацистичката пропаганда според Музејот на холокаустот на САД и се користел за лицата со хендикеп.

Јан Зопф, портпарол на Светскиот економски форум за Асошиејтед Прес изјави дека пасусот од постот не се појавува во ниту една од книгите на Клаус Шваб и никогаш не бил напишан од негова страна, ниту во книга, ниту на било кое друго место.

Поради сите горенаведени факти, постот кој го рецензираме го оценуваме како невистинит. Не е вистина дека Клаус Шваб напишал книга за елиминација на 4 милијарди „бескорисни јадачи“. Станува збор за пасус од книга со промоција на теории на заговор од авторот Џон Колeман.

Вистиномер и претходно има пишувано за мноштвото теории на заговор и дезинформации околу Светскиот економски форум и основачот на СЕФ Клаус Шваб.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
free online course
download lava firmware
Download Nulled WordPress Themes
online free course