fbpx
Таг: Проверка на факти

таг: Проверка на факти

Петрески: Западен Балкан мета на странски кампањи за дезинформации, работиме на нивно разоткривање (ВИДЕО)

Малигните влијанија при што дезинформациите се користат за нивно ширење, на Западниот Балкан имаат регионална компонента, така што една дезинформација преминува од една во друга земја, а истото кога ќе се врати од каде што дошла, се враќа во најискривена форма, што може да предизвика уште поголема штета. Ова го изјави главниот уредник на „Вистиномер“,  Владимир Петрески, говорејќи на...

Зилбеари на POINT: Борбата со дезинформациите се заострува, со координирани акции можеме да се спротивставиме

Како проверувачи на факти, се соочивме со многу напади во текот на нашата работа, но тоа е нашиот предизвик. Не би предвидувала како ќе заврши војната против дезинформациите, ја гледам како хибридна војна и таа ќе се заостри. Сепак, со координирано делување можеме да станеме поотпорни. Можеме да почнеме да ги ангажираме сите во општеството, почнувајќи од владата, медиумските...

Вистиномер: Фотографија од книга лажно претставена како британски учебник за шесто одделение во кој брат и сестра водат љубов

На фотографијата е споделен текст на англиски јазик, од книга, со сексуална содржина и фотографија од двајца млади кои имаат интимен однос. Книгата, иако предизвика огромни негативни реакции од родителите во Велика Британија, сепак не е учебник за шесто одделение и не претставува дел од наставната програма во британските училишта. Според пишувањата на британските медиуми, меѓу кои и Дејли...

Вистиномер: Не е точно е дека со руската инвазија врз Украина го снемало коронавирусот, благодарение на Путин

Повеќе објави на социјалните мрежи континуирано тврдат дека со руската воена интервенција во Украина го снемало коронавирусот, а дека Путин успеал да го запре неговото ширење, бидејќи во Украина се наоѓале лабораториите од каде што потекнува вирусот. Но, пандемијата не е завршена, а ширењето на вирусот не може наеднаш да запре, за што говорат и бројките. Во последната недела...

Вистиномер: Пост за починатиот Матеј Периш преку манипулативен наслов сака да привлече што е можно повеќе кликови

Текстот содржи фотографија од телото на Матеј Периш, но таа е целосно замаглена, така што не може да се каже дека не е за тие со слабо срце, односно не може да се види дека „целиот е распаднат“, како што се тврди во насловот. Исто е и со видеото во написот. На видеото се гледа само местото од каде е...

Вистиномер: Шпекулација е дека Полска ќе испраќа војници во Украина

Како извор на оваа информација се користи објава на Телеграм што ја напишал рускиот воен известувач Семјон Пегов на својот канал. Но, полскиот претседател Анджеј Дуда во неколку наврати изјави дека Полска не планира да испрати војници во Украина односно дека „полските војници нема да одат во Украина да се борат“. Дуда ја даде оваа изјава на почетокот на...

Вистиномер: Неколку случаи на мајмунски сипаници не значат „нова пландемија“

Ситуацијата со мајмунските сипаници и бројот на досега заразени засега не укажува на тоа дека станува збор за пандемија. Од 13 до 21 мај лабараторски потврдени се 92 случаи на овој вирус. Освен што не се работи за пандемија, не станува збор ниту за „пландемија“ – познат и широко распространет термин кој го користат антиваксерските движења за коронавирусот, за некаков...

Контраспин: Наместо „историски“ успеси во соопштенија, потребен е дијалог

На СДСМ ниту му доликува да го употребува речникот „историски“ во своите соопштенија и со тоа да заличува на ВМРО-ДПМНЕ, ниту пак, му се потребни спинови и полуспинови, туку реална проценка на сработеното и многуте испуштени шанси реформскиот процес да биде многу понапред отколку што е сега. Но, на граѓаните, најмногу им е потребна елементарна комуникација и дијалог на...

Вистиномер: Вест за откриениот сеф на Јосип Броз Тито стара 9 години, се објавува како да е нова

Објава на Фејсбук во мај годинава, тврди дека е отворен сефот на поранешниот претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито, и открива што имало внатре, а Вистиномер откри дека веста е стара речиси 10 години, односно објавена е во македонски медиуми уште во 2013 година, пишува Вистиномер.мк.   Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Пост на Фејсбук помпезно најавува дека е отворен сефот на поранешниот претседател...

Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари

Во конкретниот случај се работи за чиста манипулација. Ако се погледне фискалната сметка прикажана во текстот што се споделува на Фејсбук, ќе се види дека тоа е цена за две кафиња (макијато) по 120 ден, една кока-кола 140 денари и две топки сладолед по 60 денари, пишува Вистиномер.мк.   Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на Фејсбук со наслов „Битолчанец за сладолед, кафе и кока...

Вистиномер: Невистина е дека само оние кои примиле вакцина страдаат од срцеви заболувања

Постојат ретки случаи на миокардитис (воспаление на срцевиот мускул) по вакцината Модерна и (уште поретко) по примена вакцина Фајзер. Случаите на миокардитис по вакцината обично биле благи, а заболените обично брзо се чувствувале подобро со одмор и со едноставни третмани, покажала студијата на британската Фондација за срцеви заболувања, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост...

„Дојче веле“ изнесува докази против оградувањето на Русија од одговорност за масакрот во Буча

Сликите на убиени цивили во Буча го шокираа светот. Руската влада и проруски профили на социјалните мрежи тврдат: сѐ е инсценирано, некои од труповите се движат. Нашата проверка на факти докажува: тоа не е точно, пишува „Дојче веле“. Подолу го пренесуваме текстот за проверката на факти: Грозоморни слики го обиколуваат светот од изминатиот викенд: улица во Буча, близу Киев, е „посеана“...

Порталб: Првата фаза од два километра од автопатот Скопје-Приштина не заврши во февруари

Директорот на ЈП „Македонски патишта“ ја продолжи „традицијата“ на своите сопартијци, за давање ветувања кои не исполнуваат, а се поврзани со изградбата на автопатот Скопје – Приштина, пишува Порталб.мк Текстот подолу го пренесуваме во целост: Иако се ветува долги години, Северна Македонија сè уште не успеа да ги изгради ниту првите два километра од овој автопат. Директорот на ЈП „Патишта на...

Дезинформациите и проверката на факти – прва тема во ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА?

Новинската агенција „Мета.мк“ го објавува првото од серијата видеа „ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА?“, во кои поканетите експерти и познавачи на состојбите одговараат на прашања и ги побиваат или потврдуваат мислењата за одбрани важни теми. Видеата ќе бидат објавувани еднаш месечно на каналите на „Мета.мк“ на социјалните мрежи. Тема на првата епизода од „ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА?“ се дезинформациите и проверката на...

„Зошто (не) е така?“ – нова рубрика во емисијата „Шорткат“

Дали и колку можат дезинформациите да им наштетат на луѓето до кои стасуваат? Каква е улогата и што всушност работат проверувачите на факти? Можат ли тие навистина да бришат објави од социјалните мрежи? Одговорите на овие прашања ги дознаваме во новата рубрика во емисијата „Шорткат“ – Зошто (не) е така?. https://www.youtube.com/watch?v=KNEEj6Y2qGE&feature=youtu.be Во оваа рубрика која ќе се емитува еднаш месечно ќе...

Порталб: Искривена изјава на руски функционер влеа страв за „голема војна“

Конфликтите на големите сили, особено заканите од војна се секогаш медиумска тема која ги погодува читателите и носи многу кликови. Од друга страна, ако таквите информации се сензационалистички, непоткрепени со аргументи, пренесени погрешно и хиперболизирани му штетат на квалитетното новинарство. Во текстот што го анализираме, јавните изјави на рускиот функционер се искривени и се користат за предупредување за неизбежна...

Пандемијата не го спречи одржувањето на Поинт 9.0 – најголемиот собир на НВО секторот од регионот

Денеска во Сараево (БиХ), по 9-ти пат започна Поинт конференцијата (Политичка отчетност и нови технологии/Political Accountability and New Technologies), која претставува платформа за комуникација на граѓанското општество, охрабрува користење на новите технологии во сите области од јавниот интерес, презема улога на форум за размена на ставови и искуства, истовремено обидувајќи се да биде инкубатор за развивање на нови идеи,...

Вистиномер: Дејвид Ејмес не е убиен зашто бил против вакцините

Убиството полицијата не го поврзува со политичките афилијации на пратеникот, ниту, пак, со неговите политики во врска со ковид, кои, патем, не биле целосно спротивни на вакцините со оглед на тоа што поддржал ограничување на движењето на невакцинирани во одредени ситуации. Мотивите за убиството се терористички и на ниеден начин не се доведени во корелација со некакви ,,сатанисти” кои...

Вистиномер: Не е точно дека цената на струјата „нема мрднато“ 4 години

Изјавата на премиерот, дека во Македонија четири години не мрднала цената на струјата, е неточна. Имено, цената на струјата во последните две години двапати се зголеми со одлука на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), при што едно од овие поскапувања беше нивелирано со намалување на даноците, но второто покачување е реално, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Зборувајќи за...

Контраспин: Рокови за оставка на Филипче со однапред вграден и свесен спин

Давањето рок за поднесување на оставката на Филипче и Хасани до утре е партиски мотивиран настап со однапред вграден спин. Самиот Мицкоски на пресот си признава дека ќе одат со ваква (погрешна) процедура, барање за разрешување, иако експлицитно признава дека е нестандардна, анализира „Вистиномер“ во новиот Контраспин. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Претседателот на најголемата партија во опозиција, Христијан Мицкоски,...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...