fbpx
Таг: проверка на факти

таг: проверка на факти

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за публиката да се збуни околу тоа „кој прв почнал“. Филмот го нагласува палежот врз проруските активисти во Одеса на 02.05.2014 година, што го опишува како геноцид, но премолчува дека во...

Ниту едно од поглавјата за преговорите со ЕУ не е отворено

Во својата програма за парламентарните избори во 2020 година, СДСМ вети дека 80 отсто, односно 25 од 33 поглавја за влез во ЕУ, ќе бидат отворени до крајот на нивниот мандат. Сепак, досега сè уште не е отворено ниту едно поглавје, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Ветување: Почнуваме преговори, ја европеизираме земјата! До 2024 година ќе отвориме 80% од поглавјата за интеграција во...

Наративите на ВМРО-ДПМНЕ за Пендаровски се главно проблематични и кокетираат со невистини

Наративите што ги употребува политичкиот противник за Стево Пендаровски се во најголем дел проблематични, бидејќи се базираат на изменета содржина, т.е. или се невистини или полувистини, или, пак, им недостасува контекст. Сепак, Пендаровски ќе треба да се соочи и со дополнителни наративи што можат да му наштетат – за мотивите за ставањето потпис на измените на КЗ веќе утредента...

Стар говор на Трамп не е доказ дека Обама стои зад ИСИС и нападите во Москва

Трамп навистина рекол дека Обама е основач на ИСИС, но тоа има метафорично значење, мислејќи, пред сè, на политиката која ја водел Обама и постапките кои ги преземал. Иако тој рекол дека буквално мислел дека Обама е основач на ИСИС, сепак подоцна и самиот признал дека бил сакркастичен. Трамп по нападот во Москва нема дадено изјава во врска со...

Мерките што важеа во ковид пандемијата злоупотребени за антикампања на Филипче

Во објавата што ја рецензираме се пропушта контекстот и за глобалната пандемија, која имаше влијание врз целиот свет во поглед на економијата и бизнисот, а и неосновано се обвинува еден човек кој во тој период бил министер за здравство. Дополнително, вакцинацијата против ковид-19 во Македонија не е задолжителна и никогаш не била услов за некој да оди на работа....

Украинците не си ја продале православната вера, таа е доминантна во Украина

Високи 72 отсто од Украинците се декларираат како православни христијани од кои 54 отсто се приврзаници на автокефалната православна црква на Украина, 14 отсто се идентификувале како православни христијани без да наведат црковна припадност, а 4 отсто се поврзуваат со Московската патријаршија. Според ова, православната религија и тоа како е доминантната во Украина, што ја прави оваа Фејсбук објава,...

Бујар Османи не ги прекинува предизборните активности

Од објавените наслови се добива впечаток дека Османи се откажува од претседателската трка, а вистината е дека поради здравствени семејни причини ги откажа предизборните активности на 16 април. Но, иако тој лично не присуствуваше, во Струга вчера се одржа централниот митинг и кампањата за претседателските избори на Европскиот фронт продолжува, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која...

Контраспин: Ставот на Пендаровски околу измените на КЗ е спин

Претедателскиот кандидат Стево Пендаровски тврди дека со тоа што го потпишал указот за измените на КЗ не згрешил, затоа што требало да им се упати порака и лекција на корумпираните судии. Па потоа тврди дека бил принуден да го потпише веднаш зашто добил порака од партиите што го гласале дека ако не го потпише ќе му го вратат за...

Членството во НАТО не ни ги загрозува ниту суверенитетот, ниту безбедноста

Тврдењето дека С. Македонија не е веќе суверена држава затоа што е членка на НАТО е во најмала рака бесмислено. Суверенитет на една држава не зависи од членство во сојузи. Впрочем, ако ова тврдење беше точно тогаш дали и останатите членки на НАТО не се суверени? Не е вистина ниту дека сме помалку безбедни отколку пред да станеме членка...

Не постои план за нов светски поредок со една влада, една религија и една војска

Тврдењето за создавањето на „една светска религија“ потекнува од познатите теории на заговор, како што е теоријата на заговор за Новиот светски поредок. Според овие теории на заговор, повеќето политички и економски случувања во изминатите неколку децении се дел од координираните напори на различни глобални меѓувладини организации за ревизија на меѓународниот политички и економски систем. Во некои толкувања на...

Пропаганда за украинските деца депортирани во Русија одекна од европратеникот Де Грааф

Наспроти изнесеното во неговиот говор, украинските деца се депортирани во Русија и Комитетот на ОН ја обвинува за злоупотреба на правата на украинските деца. Од почетокот на воената инвазија, руските власти намерно ги отстрануваат децата од Украина со намера да ги свртат против нивната татковина, пишува Њујорк Тајмс. На ова се додаваат уште два пропагандни столбови кои имаат за...

Шега на Пендаровски на митинг во Делчево претставена како закана

Не станува збор за никаква закана на Пендаровски упатена до граѓаните на Делчево, како што тоа сака да го прикаже објавата што се споделува на Фејсбук. На видеото од митингот во Делчево (9:30 до 9:55 минута) може да се види дека Пендаровски се шегува и се смее. Впрочем и Пендаровски на митингот во Кавадарци, објасни дека се шегувал (26:57 до 27:38...

Лага е дека САД финансираат украински нацисти

Тврдењата дека САД финансирале украински нацисти, а Путин исправал некакви неправди во Украина и почнал операција за денацификација, се неточни и имаат за цел само да ја оправдаат руската воена агресија. САД во никој случај не финансираат украински нацисти. Русија ја нападна Украина, а Украина има право да се брани. Во тоа ѝ помагаат демократски развиените држави членки на НАТО и...

Не постои никаков план за затворање и контролирање на луѓето во „15-минутни градови“

Објавата шири невистини дека луѓето ќе се затвораат во „15-минутни градови“, дека ќе им биде диктирано што и колку да јадат, каде да се движат и какви автомобили да возат. Градоначалникот на Лондон не потпишал никаков договор со СЕФ со кој ќе им наметне некакви правила на неговите жители. Концептот „15-минутни градови“ е создаден од Карлос Морено, професор на...

Со измислени личности на интернет се рекламира препарат за драстично намалување на килограмите

Во објавата се нуди наводен продукт за брзо слабеење и тоа преку неетички, лажен маркетинг, со користење на лажни фотографии. На една од фотографиите се тврди дека е прикажана извесна Надежда Начаева, поранешна вработена во македонскиот ланец на супермаркети КАМ. Но, супермаркетот во којшто е сликана оваа жена како работи на каса, воопшто не наликува на КАМ маркетите, всушност...

Контраспин: „Некаквите т.н. родови политики“ се меѓународни стандарди за основни човекови права

Врз основа на Истанбулската конвенција потпишана од Р. Македонија во 2011 година, а ратификувана во 2018 година, како и врз основа на Уставот и еден куп други закони, меѓу кои и оние за спречување на дискриминација, до ден денешен се носат измени на законодавството и државата ги усогласува своите правни рамки и практики со современиот демократски свет и со...

Мета факт: Во тек е вклучувањето на државните инспекторати во Е-инспектор

Фото: Борче Поповски/Kolektif.mk
Единаесет државни инспекторати се веќе дел од системот Е-инспектор, додека пет чекаат да им се обезбедат технички услови во текот на следните десетина дена. Дигитализацијата на инспекторатите ќе треба да опфати уште 12 инспекциски служби, кои се внатрешни организациски единици на органи на државната управа, но тие ќе се вклучат во електронскиот систем во зависност од реорганизацијата и оптимизацијата...

Девојче повредено пред десет години во војната во Газа, прикажано како жртва на содомија

Девојчето прикажано на фотографијата нема никаква врска со содомија. Девојчето било жртва на војната во Газа и настрадало од артилериски оган во 2014 година. Таа имала фрактура на черепот и скршен нос, поради што се појавиле модринките околу очите. За приказната на малата Нема известиле британски Мирор и Канал 4, а за тоа има и видеозаписи од 2014 и...

Контраспин: „Еднакво општество за сите“ на Османи подразбира целосно нов Устав

Стратегијата „Едно општество за сите“ е усвоена од Владата и прифатена од Собранието или барем разгледана и одобрена од клучните комисии, во кое/и политиките ги водеа ДУИ со СДСМ и нивните помали коалициони партии и на Албанците и на другите етнички заедници. Оттука, менувањето на концептот кој не чинел – едно општество за сите во еднакво општество за сите...

Не е точно дека хрватскиот претседател поднел оставка

Хрватски „Индекс“ за први април објави шеговит текст во кој се наведува дека хрватскиот претседател Зоран Милановиќ си дал оставка и ќе го замени Мирослав Шкоро. Ова е сатирична, шеговита објава, која во објавите што ги рецензираме е претставена како реална вест, иако не е таква, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Рецензираме објави на социјалната мрежа Фејсбук (овде и овде) во кои се...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...