fbpx

Зеленски ќе има „специјално обраќање“ на Светскиот економски форум

Темата на форумот оваа година ќе биде „Обновување на довербата“ и треба низ разговорите да ја прикаже војната на Русија во Украина, иако главна тема ќе биде војната во Газа

-

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ќе се обрати на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос следната недела, пренесува Гардијан.

Зеленски, кој во минатото се обраќаше до СЕФ преку видео, оваа година ќе одржи говор и ќе се сретне со извршните директори, изјави претседателот на СЕФ, Борж Бренде.

„Ова се случува во време на најкомплицираната геополитичка и геоекономска ситуација во последните децении“, рече Бренде на виртуелна прес-конференција.

Темата на форумот оваа година ќе биде „Обновување на довербата“ и треба низ разговорите да ја прикаже војната на Русија во Украина, иако главна тема ќе биде војната во Газа, а ќе се одржи од 15 до 19 јануари во Давос, Швајцарија.

Украинската влада, наводно, има за цел да ги искористи дискусиите за промовирање на својот мировен план, кој предвидува повлекување на сите руски сили од окупираните територии на Украина.

На овогодишните состаноци се очекуваат преку 100 влади, сите големи меѓународни организации, 1.000 партнери на форумот, како и светски лидери.

Меѓу присутните политичари ќе бидат и израелскиот претседател, Исак Херцог, новоизбраниот претседател на Аргентина, Хавиер Милеи, претседателот на Франција, Емануел Макрон и државниот секретар на САД, Ентони Блинкен.

 

ИзворThe Guardian

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...