fbpx
Таг: Совет на општина

таг: Совет на општина

Родители и ученици бараат да се вратат наставничките во тетовско училиште на кои им истекле договорите

Родителите и дел од учениците од две паралелки во ОУ „Кирил и Методиј“ во Тетово вчера ја бојкотираа наставата, бидејќи на нивните две претходни наставнички им истекле договорите и на нивните места дошле нови. Од Општина Тетово велат дека немаат согласност од МОН за старите финансирања, и дека се чека конституирање на општинскиот Совет, пишува Порталб.мк. Со транспаренти во рацете,...

ВМРО-ДПМНЕ сака да им ги одземе мандатите на советниците во Карпош кои не се појавиле три седници едноподруго

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Карпош денеска поднесе барање до претседателот на Советот на Општина Карпош, Бранко Ристов за отпочнување процедура за одземање на мандатите на советниците кои што три пати последователно не дошле на седница на Советот. Од партијата сметаат дека не смее повеќе да се толерира и плаќа неработењето. „Треба да се знае дека во Карпош...

Порталб: Владата го распушти Советот на општина Тетово, наскоро нови локални избори

Во општина Тетово наскоро ќе мора да се одржат нови локални избори, на кои ќе се избираат нови членови на Советот на општина Тетово, откако Владата денеска донесе одлука да го распушти Советот во неговиот сегашен состав, јави Порталб.мк, повикувајќи се на информација од Владата. Денешната одлука на Владата уследи по прекршувањето на ставот 2 од членот 75 на Законот...

Порталб: Советот на општина Тетово пред распуштање, нејасно е дали ќе има нови избори

Советот на општина Тетово ризикува да се распушти и како резултат на тоа да се организираат нови избори за општинскиот совет. Причина за ова е фактот што советот не ја усвоил завршната сметка на општинскиот буџет за минатата година (2021) до 31 март годинава како што е предвидено со закон. Иако расправата за завршната сметка беше доцна внесена на...

МНР реагира на некористењето на уставното име од страна на новата локална власт во Штип и Аеродром

Министерството за надворешни работи (МНР) реагираше на некористењето на уставното име на земјава на конститутивните седници на Советите на општина Штип и општина Аеродром, односно при потпишувањето на свечената изјава од страна на новоизбраните советници. Министерството укажува дека според законите за ратификација на Преспанскиот договор и за уставните измени од јануари 2019 година, уставното име на државата е Република Северна...

Исцрпени сите можности – Општина Кочани пред издавање на дозволата на хидроцентралата на Мала Река

До доцна во понеделникот советниците на Општината Кочани разговараа за Информацијата за текот на активностите за изградба на мини хидроцентрала на Мала Река, за на крај да ја отфрлат и дадат поддршка на двете граѓански иницијативи, кои се противат на овој проект. Општината поднесе извештај за досегашниот обид да издејствува прекин од државните институции на сите активности со изградбата на...

Стари адвокатски трошоци и хонорари за Управниот одбор ја преполовија касата на штипски ЈП „Исар“

Расправата за покачување на цената на водата за пиење од 5,4 отсто во Советот на општина Штип на површина изнесе апсурдни бројки за направени трошоци и издатоци, кои сега се товар на граѓанскиот џеб, од каде главно се финансира ЈП „Исар“. Новата цена на водата за пиење беше изгласана во отсуство на опозицијата, која пак се спротивстави, барајќи податоци...

ЦГК: Општинските советници чинат 3,5 милиони евра годишно

Вкупната годишна сума што им се исплатува на 1.319-те општински советници и претседатели на совети на општините изнесува повеќе од 215 милиони денари или нешто над 3,5 милиони евра, покажува анализата на Центарот за граѓански комуникации (ЦГК). Висината на месечниот надомест зависи од бројот на жители во општината и е определен како процент од просечната плата во земјава. Претседателите добиваат...

Порталб: Тетово со 30 милиони евра во 2021 година, опозицијата смета дека тоа е буџет на желби без изводливост

Буџет во висина од 30 милиони евра предвиде општина Тетово за 2021 година. Истиот беше усвоен на вчерашната седница на советот на општината, без гласовите на советниците на Алијансата за Албанците и Движењето БЕСА. Тие сметаат дека буџетот не е реален поради малата реализација на претходните буџети, иако планирањето отсекогаш било високо, пишува „Порталб.мк“. По жестока расправа, со 17 гласа...

Штип добива споменик конец како симбол на борбата на текстилните работници

Споменик како симбол на борбата на текстилните работници ќе биде откриен во Штип за време на 4. Текстилијада, која е закажана за средината на октомври. Советот на општина Штип ќе одлучува за иницијативите за поставување на мермерен споменик во чест на текстилните работници, како и за прогласување на 16 октомври за Ден на текстилните работници во Штип. Делото „Магичен конец“...

Промени во Советот на Општина Прилеп откако двајца советници станаа пратеници

Координаторката на советничката група на СДСМ во Советот на општина Прилеп, Елена Ташкоска, е новоименуван претседател на Советот, на местото на досегашниот Миле Талевски, којшто во новиот собраниски состав ја извршува функцијата -пратеник во редовите во пратеничката група на СДСМ. -Изборот за претседател на Совет на општина Прилеп за мене претставува огромна чест, но и уште поголема одговорност пред граѓаните,...

Во Прилеп одбележана 118 годишнината од раѓањето на Методија Андонов – Ченто

По повод 118 годишнината од раѓањето на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов - Ченто, денеска во паркот што го носи неговото име, во центарот на неговиот роден град Прилеп, делегации од Општина Прилеп и Советот на општината положија свежи цвеќиња пред споменикот, оддавајќи му почит на херојот. Методија Андонов – Ченто е роден на 17 август 1902...

Владата го презеде управувањето со колекторскиот систем на Охридското езеро

Советот на општина Охрид на денешната седница ја донесе одлуката за поделба на меѓуопштинското јавно претпријатие „Проаква“ - Струга и за присоединување на неговите досегашни надлежности за Охридското езеро кон новоформираното претпријатие во државна сопственост „Колекторски систем“. Ваквата одлука на општинските советници доаѓа по одлуката на владата од пред десетина дена за инвестирање на 183 милиони денари за санација на...

ЈП „Охридски Комуналец“ ги раскина договорите со фирмата на Нефи Усеини

Управниот одбор на ЈП „Охридски Комуналец“ на седница која се одржа денеска донесе одлука да бидат раскинати договорите со компанијата НИФИ ИК на Нефи Усеини, советникот од ДУИ во Советот на Општина Охрид. Како причина е наведен судир на интереси. Одлуката уследи по препорака на Државната комисија за спречување корупција и мислењето кое таа го испрати до Општина Охрид дека...

Педалинките ова лето ќе пловат во Охридското Езеро кај Струга

Советниците на 24 тата седница на Советот на општина Струга гласаа против предлог-одлуката за забрана за педалинките на струшкиот брег од Охридското Езеро. Општината планираше да забрани паркирање и издавање на педалинки за време на летната сезона. Но мнозинството од градските избраници оценија дека таквата одлука ќе им го намали приходот на голем број семејства, кои значаен дел од средствата...

Во Чаир се чека летото за да се започне со изградба на паркинзи

Сè уште нема решение на проблемот со недостигот на паркинг места во општина Чаир, иако ова беше клучно предизборно ветување на актуелниот градоначалник на општината, известува „Порталб.мк“. Од Општината не даваат конкретна информација, а пред извесно време градоначалникот Висар Ганиу рече дека проблемот ќе почне да го решава ова лето, Откако одговори не добиле од градоначалникот и од портпаролот на...

Нема да имa референдум за депонијата во општина Свети Николе

Повеќе од два часа расправа се одвиваше вчера попладне, главно за тоа кој згрешил, а кој наводно не знаел, што сега во Советот на Општина Свети Николе се разгледува иницијативата од ВМРО-ДПМНЕ за распишување општински референдум. На овој референдум, што би се одржал заедно со претседателските избори, граѓаните би се изјаснувале за изградбата на регионална депонија. Опозицијата бара граѓаните...

Стопирана постапката за легализација на седум објекти во автокампот „Градиште“

На вчерашната седница на Советот на општина Охрид, беше повлечена предлог-одлуката за легализација на седум бесправно изградени објекти во автокампот „Градиште“. Вршителот на должност градоначалник на општина Охрид, Константин Георгиески истакна дека, причина за ваквиот потег е разрешувањето на досегашната Комисија за денационализација и формирањето на нова од страна на владата, од која ќе се чека мислење поврзано со...

Охридскиот совет решава за седумте бесправно изградени објекти во „Градиште“

Членовите на Советот на општина Охрид денеска на седница, меѓу другите точки на дневниот ред, треба да расправаат и за  легализација на седум бесправно изградени објекти во Авто кампот „Градиште“. Од здружението на граѓани „Оревче“, побараа oтфрлање на предлог-одлуките за легализација на бесправно изградени објекти во авто кампот. Станува збор за околу стотина семејства од Пештани, инаку сопственици на 100.000...

Таравари на три јазици вети дека во Гостивар нема да има поделби

Новиот градоначалник на општина Гостивар, поранешниот министер за здравство, Арбен Таравари, денеска на новите членови на Советот на Општината им го честиташе назначувањето на албански, македонски и на турски јазик и повика на соработка. И тој и советниците денеска ги добија уверенијата од општинската изборна комисија и ги почнаа своите мандати. - Кампањата и изборите завршија, од денеска нема да...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...