fbpx
Таг: Славјанка Петровска

таг: Славјанка Петровска

Петровска: Отпорноста и моќта на институциите и граѓаните е клучна во борбата против хибридните закани

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, вчера во рамките на Самитот на НАТО во Мадрид учествуваше на работната вечера на министрите за одбрана на НАТО на која се дискутираше на темата: „Влијанието на Хибридните закани во Западен Балкан“, соопшти Министерството за одбрана. Министерката Славјанка Петровска во дискусијата со останатите министри за одбрана, потенцираше дека ефективна стратешка комуникација е клучна во борбата...

Над Скопје ќе прелетаат два американски воени авиони Ф-35 [фото]

Два борбени авиони од типот Ф-35 на Националната гарда на Вермонт, денеска извршија прелет и слетаа на аеродромот во Петровец, а попладнево ќе прелетаат и над Скопје, соопшти Министерството за одбрана, кое вели дека станува збор за „приказ на силното сојузништво и единство во Алијансата, како и на речиси тридецениското партнерство меѓу Армијата на Северна Македонија и Националната гарда...

Вистиномер: Не е точно дека министерката Петровска изјавила оти во македонската армија биле откриени руски шпиони

Министерката за одбрана Славјанка Петровска воопшто не дала ваква изјава, ниту, пак, навистина биле откриени руски шпиуни во редовите на македонската армија. Доколку се посети оригиналната страница од каде потекнува написот, се доаѓа до заклучокот дека станува збор за сатиричен напис, што е јасно обележано на крајот од текстот, каде се додава дека сите сличности со реалноста се случајни....

Проштална средба на министерката Петровска со амбасадорката на Обединетото Кралство, Галовеј

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Министерство за одбрана оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј, по повод завршувањето на мандатот амбасадорка во Република Северна Македонија, соопшти Министерството за одбрана. Министерката Петровска изрази голема благодарност до амбасадорката Галовеј за нејзиното лично залагање и несебичната поддршка за нашата земја во процесот на интеграцијата во НАТО и Европската Унија...

На вежбата „Брз одговор 22“ на Криволак претставена способноста за брзо распоредување на НАТО силите [фото]

На воената вежба „Брз одговор 22“ (Swift Response 22) на армискиот полигон Криволак денеска беше претставена способноста за брзо распоредување на копнените сили на САД во Европа и Африка, заедно со мултинационалните воздухопловно-десантни сили од Европа. Пред македонскиот државен врв и медиумите, денеска беше претставена воената вежба на која учествуваат 4.600 припадници на вооружените сили од осум земји-членки на...

Министерката Петровска за вежбата „Swift Response 22“: Вежба на која ги покажуваме нашите способности

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј денеска на армискиот полигон „Криволак“ присуствуваа на брифинг за претставниците на медиумите на кој тие беа детално информирани за целта и за активностите за време на вежбата „Swift Response 22“, која се реализира на „Криволак“, информираат од Министерството за одбрана. Во изјавата по денешниот брифинг, министерката Петровска истакна...

Вежбата ,,Блесок 22” ја прикажа подготвеноста во изведување на воени операции според НАТО стандардите

Лесниот пешадиски баталјон (ЛПБ) во рамки на воената вежба ,,Блесок 22”, со поддршка на хеликоптери од воздухопловниот ВИНГ и артилериски орудија, денеска пред присутните на армискиот полигон ,,Криволак“, во рамки на програмата за „Ден на високи гости“, изведе вежбовни активности на кои се презентираше нивото на подготвеноста на ЛПБ во изведување на здружени тактички задачи. „Не беше лесно, немаше ни...

Пендаровски по повод 30 години АРМ: Сите сме свесни каква опасност се дезинформациите и пропагандата

Во споредба со почетоците, денес, имаме бројно помала, но борбено далеку поефикасна професионална Армија, која е многу подобро опремена и подготвена да се справува и со новите асиметрични и хибридни закани на 21 век, рече претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски на денешната трибина со која започнува одбележувањето на големиот јубилеј – 30 години од...

Скопјaни се приклучија на хуманитарниот концерт „Спас за Украина-Стоп за војната“

На плоштадот „Македонија“ скопјани се собраа за заедно со Украинците кои живеат тука да го проследат хуманитарниот концерт насловен Спас за Украина-Стоп за војната кој се емитуваше од Варшава со вклучувања во живо и од бројни светски престолнини. Тие со украински и македонски знамиња во рацете и солзи во очите го гледаа настанот на кој познати музичари меѓу кои Стинг,...

Две години членство во НАТО

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и министерот за надворешни работи Бујар Османи во пресрет на двегодишнината од нашето членство на Алијансата потсетија дека 27 март е во редот на најважните датуми од независноста на државата затоа што пред две години на овој ден станавме полноправна членка на НАТО. „Република Северна Македонија две години членка на НАТО. Денешниот датум е во...

Петровска: Нема одлука и нема да има одлука за испраќање војници во Украина

Имаме одлука за испраќање на помош во опрема и вооружување за Украина согласно нивни побарувања, но земјава нема донесено одлука за испраќање војници, таква одлука нема ни да има, изјави министерката за одбрана Славјанка Петровска за време на одбележувањето на денот на баталјонот на специјални сили на Армијата, додавајќи дека одлуките се носат во НАТО и тие се почитуваат...

Министерката за одбрана и амбасадорката на САД со повик за прекин на воените дејствија во Украина

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во придржужба на американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнз денес во скопската касарна Илинден го поздравија завршувањето на заедничката обука на поморските специјални сили на САД, ренџерскиот баталјон и баталјонот за специјални сили на Армијата. „Ова го покажува нашето силно заедништво и сојузништво, што е особено важно сега кога Русија грубо го нападна територијалниот...

Петровска од Брисел: Да се даде шанса на дијалогот и дипломатското решение во Украина

Министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО денеска во Брисел го започнаа дводневниот состанок, на кој украинската криза е во центарот на вниманието. Министерката за одбрана, Славјанка Петровска за прв пат учествува на ваков министерски состанок по преземањето на функцијата. Пред состанокот, министерката Петровска изрази очекување дека министрите за одбрана на 30-те сојузници ќе го потврдат единството во Алијансата за...

Министерката Петровска ќе се сретне со синдикатите во однос на барањата на војниците

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во текот на неделава ќе го покани на средба најрепрезентативниот синдикат во одбраната, а потоа ќе се сретне и со претставници на останатите синдикати, пишува Порталб.мк. „Ставот на министерката е дека правата на вработените мора да бидат заштитени и испочитувани. Во тој правец, меѓу другото, министерката ќе понуди решение за исплата на додатоците и прекувремената...

Вистиномер: Непристојните забелешки кон министерката за одбрана како ферментиран отпор кон Преспанскиот договор

Влезот во НАТО како основа го имаше Преспанскиот договор. Критиката на овој Договор, пак, e основата на која опозицијата сака да го придобиe дел од јавното мислење, без да се споменува НАТО. Со актуелните случувања околу Украина се спојуваат сите фрагменти на отпорот кон Договорот од Преспа, па во јавната комуникација добиваме реченица од типот „мислевме дека НАТО ќе...

Средба Петровска-Пич: Со членството на Северна Македонија во НАТО, Балканот е постабилен и побезбеден

„Членството на Северна Македонија во НАТО ја зацврсти стабилноста и безбедноста на Балканот, а особено на Западниот Балкан. Со учеството на над 60 припадници на Армијата во НАТО мисијата на Косово, КФОР, придонесуваме во регионалната безбедност и цврсто сме посветени на вредностите на Алијансата како кредибилен сојузник“, рече министерката за одбрана Славјанка Петровска на денешната средба со Стјуарт Пич,...

Руската амбасада во Скопје преку Фејсбук ѝ одговори на министерката за одбрана Славјанка Петровска

Руската амбасада во Скопје вчера се огласи со сопствен коментар по изјавите на министерката за одбрана Славјанка Петровска. Амбасадата се спротивставува на позициите коишто Северна Македонија ги зазема кон случувањата во и околу Украина. Тие реагираат по интервјуата на министерката што ги даде за телевизиите Телма и ТВ 24, во коишто таа напомена дека земјава во целост ги поддржува напорите...

Петровска: Го поддржуваме територијалниот интегритет на Украина

Министерката за одбрана Славјанка Петровска за ТВ 24 изјави дека нашите институции во целост ги следат случувањата во и околу Украина коишто се поврзани со поставувањето на руските вооружени сили на границата со Украина. „Морам да напоменам дека во целост ги поддржуваме напорите кои се одвиваат во рамките на НАТО Алијансата и ОБСЕ за надминување на оваа ситуација. Ова поставување...

Расте бројот на владини и политички функционери заболени од ковид-19

Ковид-19 забрзано се шири во државните институции во земјава. Во текот на вчерашниот ден, пристигнаа неколку потврдени информации за заболени владини и политички функционери од ковид-19. Владиниот координатор за комуникации, Марјан Забрчанец вчера вечер соопшти дека е тестиран позитивен на корона вирусот. Тој на Фејсбук напиша дека имал лесни симптоми на настинка. „Добро се чувствувам, ги следам целосно советите на...

Се врши вештачење на снимките од локалот во кој присуствувал Христијан Мицкоски

На денешната прес-конфренција, заменик дополнителната министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска информираше за деталите од настанот во скопско Дебар маало на 3 јуни, кога во затворен дел од угостителски објект беше присутен опозицискиот лидер, Христијан Мицкоски. Петровска појасни дека од исказите на очевидците, односно вработените во објектот, идентификувани се сите четворица кои го придружувале Мицкоски. „Можам само да ви потврдам дека...

Поевтинуваат горивата – Еуросупер БС-98 за еден денар, Еуросупер БС-95 и дизелот за половина денар

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за половина денар по литар, додека Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинуваат...