fbpx

Петровска: Доброволните пожарникари ќе бидат вклучени во реформираниот систем за кризен менаџмент

Вие дури и во овие денови кога се подготвувавте за конференцијата бевте да гаснете пожари во околината на Велес и Свети Николе и благодарение на брзата реакција беше спречено нивно проширување и поголема катастрофа, им рече Петровска на доброволните противпожарни друштва

-

Пожарникарите-доброволци се повеќе од хумани, храбри и несебични. Борбата со природните непогоди – вклучувајќи ги и пожарите – е можна само ако сме заедно, добро координирани и подготвени, истакна денеска министерката за одбрана Славјанка Петровска на затворањето на конференцијата за развој на мрежа на доброволни противпожарни друштва во Северна Македонија.

Зборувајќи за местото и улогата на доброволните противпожарни друштва и нивниот развој во силна стабилна и одржлива мрежа, Петровска посочи дека еден од приоритетите на Министерството за одбрана е реформа на системот за кризен менаџмент и цивилна заштита, со која ќе бидат надминати сите слабости, а доброволните пожарникари ќе го добијат статусот што го заслужуваат.

„Една од моите најсериозни заложби како министерка е и реформата на системот за кризен менаџмент и цивилна заштита, а една од целите на реформата е токму доброволните противпожарни друштва, доброволните друштва вклучени во цивилната заштита и управувањето со кризи, да бидат препознаени и потпомогнати од системот, како двигатели на цивилната заштита и најдобри познавачи на своите локални заедници“, кажа Петровска.

Сите заедно, со добра координација и подготовка, можеме да спасиме човечки животи, да спречиме материјална штета или да превенираме поголема економска катастрофа, рече министерката.

„Вие дури и во овие денови кога се подготвувавте за конференцијата бевте да гаснете пожари во околината на Велес и Свети Николе и благодарение на брзата реакција беше спречено нивно проширување и поголема катастрофа“, им рече Петровска на доброволните противпожарни друштва.

На конференцијата беа споделени позитивни практики од Австрија, Словенија и Хрватска во доменот на правните можности и местото и улогата на доброволните пожарникари во системот на локална и централна противпожарна заштита.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Шолц ги отфрли обвинувањата на Макрон: Испраќањето војници во Украина не е опција

Германскиот канцелар Олаф Шолц категорично ја отфрли можноста за испраќање копнени трупи на земјите од НАТО да се борат во Украина, пренесе германската агенција ДПА. Оваа можност претходно ја...