fbpx
Таг: Министерство за одбрана

таг: Министерство за одбрана

Ново оружје за армијата – транспортери, оклопни возила, хеликоптери

Нови оклопни возила од типот на JLTV Oshkosh, оклопни транспортери Stryker, француски систем за противвоздушна одбрана за мали височини, MISTRAL 3, артилериски системи и осум повеќенаменски хеликоптери ќе бидат само дел од новото вооружување на македонската армија за кое денеска информираше министерката за одбрана, Славјанка Петровска. Зборувајќи за модернизацијата, за која рече дека е од најголем обем во изминатите децении,...

Македонија ќе ѝ донира на Украина 12 хеликоптери, купуваме осум нови

Македонската влада подготвува нов пакет на воена помош за Украина, која повеќе од една година се бори против воената агресија на Русија врз сувереноста и независноста на оваа земја. На следната владина седница ќе се достави предлог за донесување на одлука за донација на 12 хеликоптери за Украина, најави министерката за одбрана Славјанка Петровска во синоќешното гостување во емисијата...

Петровска: Целта на хибридните напади е да предизвикаат паѓање на прозападните влади

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во емисијата Клик Плус на ТВ21 вчера зборувајќи за кибер-заканите и дојавите за поставени бомби во институциите истакна дека целта на овие хибридни закани, е да се предизвика пореметување на мирот и стабилноста на Балканот и да се внесе несигурност, страв и паника кај населението. „Најчесто целта на хибридните војни и кибер нападите како составен...

Петровска: Во 2012 имало само една жена полковничка, денеска имаме седум

Долги години, за жал, владееја стереотипите дека безбедносниот сектор, особено високите раководни позиции, се резервирани исклучиво за мажите. Но, со нашата упорност, истрајност и мудрост успеавме тоа да го промениме. Ова го истакна министерката за одбрана Славјанка Петровска во своето обраќање на конференцијата насловена „Униформа, оклоп кој значи ранливост – нашата секојдневна борба на два фронта” во организација на...

САД со дополнителни финансии од 31 милион долари за опремување на македонската армија

Македонско – американската одбранбена соработка се продлабочува на највисоко ниво, при што САД ќе одвојат дополнителни 31 милион долари за опремување и модернизација на Армијата на Северна Македонија, информираат од Министерството за одбрана. Со оваа финансиска поддршка, Соединетите Американски Држави продолжуваат да го поддржуваат процесот на модернизација и опремување на Армијата согласно највисоките стандарди на Алијансата. „Овој финансиски пакет следи по...

Пред годишнината од инвазијата, Славјанка Петровска од Кијив искажа поддршка за Украина

На два дена пред одбележувањето на годишнината од почетокот на руската инвазија врз Украина, македонската министерка за одбрана Славјанка Петровска од Кијив искажа поддршка за одбрана на сувереноста и независноста на Украина. Министерката Петровска денеска се сретна со нејзиниот украински колега, Олексиј Резников, информираат од Министерството за одбрана. „Jа изразувам мојата почит и поддршка кон вас украинскиот народ, за вашата...

Нови 200 професионални војници во редовите на македонската армија

Бидете горди што станувате дел од институција која функционира како едно семејство кое не препознава пол, вера, етничка припадност, институција која е најпочитувана, најценета, им порача министерката за одбрана Славјанка Петровска, на новите 200 професионални војници кои денеска станаа дел од Армијата. Петровска кажа дека македонската армија е силна, опремена и способна да одговори на сите предизвици. „Ова е институцијата...

Македонскиот буџет за одбраната догодина ќе се зголеми за над 24 отсто

Македонскиот буџет за одбрана во 2023 година ќе изнесува 274 милиони евра и ќе биде зголемен за 24,45 отсто во споредба со годинешниов буџет, односно државата за одбраната ќе издвои 1,85 отсто од БДП. Ова денеска го соопштија премиерот Димитар Ковачевски и министерката за одбрана Славјанка Петровска. Предложениот буџет на одбраната и во 2023 година бележи континуирано зголемување и овозможува...

Не е точно дека министерката Петровска прави список за мобилизација на војници во Украина

Вистиномер праша во Министерството за одбрана дали е точно дека министерката Петровска подготвува список за мобилизација на војници во Украина, како што тврди постот,  оттаму ги демантираа ваквите информации. „Неточно е тврдењето дека Министерството за одбрана или министерката подготвуваат списоци за мобилизација“, велат од МО.  Министерката за одбрана досега во неколку наврати изјави дека Македонија ќе праќа воена опрема...

САД ќе ѝ доделат на земјава средства од 78 милиони долари за армијата, најмногу од земјите во регионот

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот на капацитетите за сајбер одбрана, информираат од Министерството за одбрана. „Американската поддршка е во насока на достигнување на НАТО целите на способности и зголемување на интероперабилноста со американските вооружени сили и со сојузниците во Алијансата. Членството во НАТО е уште...

Северна Македонија ќе биде домаќин на НАТО конференцијата за комуникатори

Северна Македонија прави значајни чекори напред во сферата на стратегиските комуникации – во финална фаза на донесување е Политиката за стратегиски комуникации која ги поставува основите што за нас значат стратегиските комуникации и целта да бидеме максимално транспарентни, истакна министерката за одбрана, Славјанка Петровска, на вчерашниот брифинг со новинарите, на кој беше најавена НАТО Конференцијата за комуникатори што неделава...

Државниот секретар во Министерството за одбрана си поднесе оставка

Државниот секретар во Министерството за одбрана, Драган Николиќ си поднесе оставка од функцијата поради лични и здравствени причини, информираат од Министерството за одбрана. Николиќ беше државен секретар во одбраната повеќе од 5 години, поточно од 28 јуни 2017 до 1 септември 2022 година. Во периодот кога Николиќ беше поставен на оваа висока функција во Министерството, Република Северна Македонија стана полноправна...

Американски бомбардери Б-52 денеска прелетаа над Скопје

Два воени воздухоплова од типот Б-52 на Воздухопловните сили на САД денеска извршија низок прелет над Скопје. Како што соопштија од Министерството за одбрана, овој прелет е уште еден приказ на заедништвото и силното сојузништво во НАТО, како и посветеноста на сите земји-членки на безбедноста и стабилноста на евроатланската област. „Денеска, граѓаните на Скопје и Северна Македонија можеа да видат прелет...

Генералштабот и МО ги одликуваа најзаслужните пред 30-годишниот јубилеј на АРМ

На свечен собир во Домот на Армијата во Скопје, во рамките на завршните активности со кои Армијата на Република Северна Македонија (АРМ) го одбележува својот 30 годишен јубилеј, беа доделени голем број на признанија за остварените резултати и придонесот за Армијата на од составот на Генералштабот и Министерството за одбрана, како и унапредувања во повисок чин на припадници на...

Воената донација за Украина нема да ја наруши борбената готовност на Армијата

Владата на РСМ има три донесени одлуки за донации за Украина, но од безбедносни причини тие се класифицирани како информации. Воената опрема и вооружувањето како донација за Украина, вклучувајќи ги и тенковите Т-72, се донесени како одлука со претходна консултација со Генералштабот на Армијата. Министерката за одбрана, Славјанка Петровска додава дека донацијата за Украина на никаков начин не влијае на...

Русија коментира за донираните тенкови на Украина од земјава, МНР и Министерството за одбрана реагираат

Русија смета дека донацијата на Македонија на тенковите „Т-72“ на Украина е „голема грешка што само ќе помогне во криминалните дејствија на режимот во Киев“. Ова го изјавила портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, а го пренесуваат руските медиуми. „И покрај тоа што, според северномакедонските власти, тоа е „безопасна“ донација на застарена опрема, останува фактот дека лојалното...

Северна Македонија ќе донира тенкови на Украина

Министерството за одбрана и Армијата на С. Македонија потврдија дека ќе се донираат тенкови на Украина. Се работи за тенкови од третата генерација. Засега не се знае колку тенкови ќе бидат донирани. „Согласно донесените одлуки од страна на Владата, Република Северна Македонија во неколку наврати донираше воена опрема за Украина во согласност со нивните барања и потреби, а во координација...

Петровска на средба со сер Берни Вајт-Спунер: Европската интеграција е и безбедносно прашање од највисок приоритет

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска денеска се сретна со пензионираниот генерал на британската армија и член на „Охридската група“, сер Берни Вајт-Спунер со кого разговараше за европската перспектива на регионот и за новата безбедносна реалност на европскиот континент. Петровска порача дека имајќи ја предвид новата безбедносна реалност, европската интеграција е потребна повеќе од кога било и дека пример за тоа...

Вистиномер: Нема информации дека во Украина се борат 79 платеници од РСМ

Не е точна изјавата на руското Министерство за одбрана дека од почетокот на руската агресија во Украина се убиени дваесет платеници од Северна Македонија, а дека во Украина да се борат вкупно 79 платеници од РСМ. Зоран Апостолоски од Националниот комитет за спречување насилен екстремизам и борба против тероризмот за Portalb.mk изјави дека ова е руска пропаганда. Ваква потврдена...

Летен кампус на Воената академија – студенти и питомци од 16 земји ќе учествуваат на симулирани вежби во поддршка на мирот

Во организација на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ денеска во Центарот за обука „Пепелиште“ беше отворен 11. Летен Кампус на кој учествуваат 90 студенти и питомци од 16 партнерски и пријателски земји, соопшти Министерството за одбрана. На овогодинешниот Летен кампус, учествуваат питомците и студентите од Албанија, Австрија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Германија, Хрватска, Италија, Косово, Латвија, Црна Гора, Норвешка, Полска,...

Нема докази дека ковид вакцините се причина за зголемување на мозочните и срцевите удари

Наспроти тврдењето во постот нема докази дека вакцините против ковид-19 предизвикуваат какви било компликации кои би довеле до трипати зголемен број на срцеви удари или петкратно зголемување на мозочните...