fbpx
Таг: проекти

таг: проекти

Министерството за култура ги објави резултатите од конкурсите за финансирање на проекти

Министерката за култура Бисера Костадиновска - Стојчевска денеска одржа прес-конференција за објавување на резултатите од „Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес по одделни области и активности од културата за 2022 година“. Таа го истакна трудот на членовите на комисиите одговорни за избирањето на добитничките апликации, кои како што нагласи, го задржале високото ниво на професионалност и етичност. „При селекцијата...

Нов план за „борба“ со јавниот долг – задолженоста ќе се намалува, нови заеми преку нови обврзници!

„Се утврдува лимитот на вкупниот јавен долг на среден и долг рок којшто не треба да надмине ниво од 60 отсто од БДП“, се посочува во новата ревидирана Фискална стратегија 2022-2024 (со изгледи до 2026), а намалување на долговите се предвидени и во ревидираната Стратегија за управување со Јавниот долг. Но, оваа граница веќе е пробиена во текот на...

Порталб: Општина Тетово во „офанзива“ со проекти во пресрет на локалните избори

Во последниот период, од јули наваму, односно три месеци пред локалните избори, Општина Тетово промовираше и финализираше неколку големи проекти, кои според ветувањата требаше да бидат завршени порано. Пред два дена беше пуштено во употреба долгоочекуваното основно училиште во Мала Речица, но само за прво одделение. Порталб ја праша градоначалничката на Тетово, зошто во толку краток временски период се промовираат...

Анализа на „Порталб.мк“: Од 0 до над 90 проценти – кои министерства и институции колку ги реализирале капиталните расходи?

Се ситни третиот економски квартал – до средината на август преку државниот буџет реализирани се само 155,5 милиони евра од вкупно планираните за годинава 483 милиони евра, пишува „Порталб.мк“. Некои државни институции успеале да достигнат реализација на капиталните расходи повисока од 90 проценти, кај други остварувањето е нула. За седум месеци – реализација од 30 проценти на јавните инвестиции... Историски најамбициознен...

Доделени договорите од третата група инфраструктурни проекти со пренамена на парите од ТАВ

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и генералниот директор на ТАВ Македонија, Метин Батак, на свечен настан кој се одржа во Клубот на органите на државната управа, ги доделија договорите од третата група на проекти за реализација на инфраструктурни проекти во општините и на двата аеродроми во Скопје...

Битиќи – Петров: Ќе се распределат 5.7 милиони евра за 103 проекти на компании за забрзан раст

Вкупно 5.7 милиони евра ќе се распределат за поддршка на 103 компании, чии проекти се одобрени за финансиска поддршка во рамките на јавниот повик „Кофинансирани грантови за технолошки развој за забрзан раст”, објавија денеска на заедничка прес конференција заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и директорот на Фондот...

„Порталб.мк“: За три години, 50 милиони евра се насочиле за развој на општините – дали и како се трошеле парите?

Почист воздух, подобра водоводна и канализациска мрежа, патишта... Милионски суми на средства секоја година се префрлуваат од централно на локално ниво. Во периодот од 2017 до 2019 година од централно ниво на општините се трансферирале скоро 50 милиони евра за програми и проекти за подобрување на квалитетот на живот на граѓаните, пишува „Порталб.мк“. Станува збор за високи износи доделени...

ФИТР за прв пат инвестира во 4 стартап компании за развој на дигитализација на земјоделството

Четири стартап компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на првиот „Предизвик за дигитализација на земјоделство” кој го спроведува Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) во соработка со Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) и Програмата за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ) финансирана од Швајцарската Агенција за развој и соработка. Добитниците се: проектот: „FIELLDTEQ - дигитална земјоделска...

СЕП ги дигитализира услугите кон граѓанскиот сектор

Секретаријатот за европски прашања ќе ги дигитализира услугите кои ги нуди, па така отсега регистрацијата на проектите од странските донатори ќе може да се врши и по електронски пат. Услугата е изработена во рамки на проектот „Дигитализација во јавниот сектор во Северна Македонија за непречено функционирање", финансиран од Владата на Обединетото Кралство, со поддршка на британската амбасада во Скопје, а...

Порталб: Тетово со 30 милиони евра во 2021 година, опозицијата смета дека тоа е буџет на желби без изводливост

Буџет во висина од 30 милиони евра предвиде општина Тетово за 2021 година. Истиот беше усвоен на вчерашната седница на советот на општината, без гласовите на советниците на Алијансата за Албанците и Движењето БЕСА. Тие сметаат дека буџетот не е реален поради малата реализација на претходните буџети, иако планирањето отсекогаш било високо, пишува „Порталб.мк“. По жестока расправа, со 17 гласа...

Влада: Со 35 милиони евра ќе се реализираат 99 инфраструктурни проекти во 75 градови

Со парите од концесионерот ТАВ, кои беа наменети за изградба на карго аеродром во Штип, ќе се финансираат проекти низ целата држава, соопштија портпаролите на Владата Душко Арсковски и Муамед Хоџа. Како што истакна Арсовски, со 35 милиони евра почнува реализацијата на 99 инфраструктурни проекти во 75 градови. „Станува збор за реализација на инфраструктурни проекти кои ќе им го подобрат квалитетот...

Град Скопје делумно ги прифаќа предлозите од „На Точак“ за развој на велоинфраструктурата догодина

Буџетот на Град Скопје за 2021 година е во финална фаза на подготовка и градските власти делумно ќе ги прифатат доставените предлози на граѓанската иницијатива „На Точак“ за развој на велосипедската инфраструктура, унапредување на безбедноста на велосипедистите во сообраќајот и целосно ослободување на кејот на реката Вардар. „Предлозите на иницијатива „На Точак“ за Буџетот на Град Скопје за 2021 година...

Општина Штип доби готови проекти за изработка на секундарна гасификациона мрежа

Општина Штип денеска доби готови проекти за изработка на секундарна гасификациона мрежа по што останува уште одобрението за градба, информираат од општината. „Станува збор за три проекти, основен, идеен и инфраструктурен проект и со ова сме чекор поблиску до остварување на онаа желба на граѓаните на Штип, за гасификација на градот. Граѓаните на Општина Штип ќе имаат голем бенефит од...

РЕК Битола планира напуштање на јагленот и користење на гасот како главен енергенс

РЕК Битола фото: ЕСм
Во фокусот на идните планирани инвестиции на АД Електрани на Северна Македонија е реализацијата на нови проекти за производство на електрична енергија со зголемување на уделот во обновливи извори на енергија. Покрај другото, се планира РЕК Битола да го исфрли јагленот како енергенс за производство на електрична енергија и да се трансформира во капацитет кој ќе работи на природен...

ФИТР преку „Стартапувај 2“ избра 84 стартап компании кои ќе добијат 2,35 милиони евра

Финансиска поддршка од Фондот за иновации и технолошки развоj (ФИТР) преку јавниот повик „Стартапувај 2“ ќе добијат 84 стартап компании. Од вкупно 235 компании кои аплицирале во рамките на овој јавен повик, 203 ја поминале фазата на административна проверка, а 181 продолжиле во финална селекција. Државата во 84-те компании ќе вложи 2,35 милиони евра, најавија на денешната прес-конференција заменик-претседател...

ФИТР ќе ги поддржи универзитетите за иновации и ќе поттикнува соработка со компаниите

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) презентираше нов инструмент за поддршка на домашните компании и високо-образовните институции во развој на нови производи и услуги. Вкупниот износ на средства во јавниот повик изнесува 15 милиони денари, а ќе се доделуваат на факултетите и истражувачките центри, кои ќе остварат конкретна деловна соработка со домашните компании во истражување и развој. Министерката за...

ФИТР: 28 предлог-проекти во финалната фаза на јавниот повик за справување со климатски промени

Во финалната селекција на јавниот повик за справување со климатски промени продолжуваат 28 предлог-проекти од вкупно 39, кои пристигнаа до Фондот за иновации и технолошки развој во изминатиов период во рамките на проектот што тие го реализираат во соработка со повеќе институции. „Проектите нудат решенија за глобалниот проблем со климатските промени и имаат за цел намалување на негативните последици по...

Полог годинава ќе прави географски информациски систем и кампања за чистење смет

Центарот за развој на полошкиот регион годинава склучил договори за јавни набавки во вредност од околу 552.000 евра, но само еден од трите склучени договори бил за јавна набавка од годинешниот план. Годинава, според податоците на Бирото за јавни набавки, Центарот за развој на полошкиот регион треба да оствари вкупно 19 јавни набавки: три на стоки, 11 на услуги...

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ ќе го гасифицира Клинички центар по втор пат!?

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ во соопштение за јавноста во кое се осврнува на дел од економските мерки што ќе ги преземе, го повторува својот акцент на гасификацијата и посочува дека меѓу првите ќе ги гасфицира медицинските установи на јавното здравство, при што се детeктира спин, т.е. извртена вистина, пишува „Вистиномер.мк“. Давање на ветување од страна на ВМРО-ДПМНЕ за нешто што...

Македонија и Албанија најдобро ги искористиле европските пари за меѓугранична соработка

Девет реализирани проекти и пет нови кои почнуваат од 2020 година е резултатот на Програмата за прекугранична соработка, помеѓу Македонија и Република Албанија 2014-2020 како дел од претпристапна помош, поточно ИПА-фондови. „Пограничната област меѓу Македонија и Албанија е окарактеризирана како една од помалку развиените области и една од областите со најнеповолни можности и услови за социо-економски развој на целиот европски...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...