fbpx
Таг: прекршоци

таг: прекршоци

Во еден ден казнети 247 возачи

Во текот на вчерашниот ден (02.07) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 247 возачи, информираат оттаму. „Од нив 20 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се...

Казнети 160 возачи во Скопје, од кои 31 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, информираат оттаму. „На територија на град Скопје изречени се вкупно 160 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 31 санкција, 10 мерки за возење без возачка дозвола, 13 санкции за возење под дејство на алкохол“, велат во МВР. Освен тоа, изречени...

Во еден ден казнети 212 возачи и 146 пешаци

Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на С. Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 212 возачи, соопштуваат оттаму. Исто така, со последните котроли на сообраќајците, казнети се и 146 пешаци кои направиле прекршоци. „Од казнетите возачи, 17 возеле со брзина над 50 километри на час...

Полицијата вчера изрекла 330 санкции за сообраќајни прекршоци во Скопје, 140 за недавање предност на пешаци

Министерството за внатрешни работи (МВР), соопшти дека вчера продолжиле засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на градот Скопје, полицајците изрекле вкупно 330 мерки, меѓу кои за недавање предност на пешаци 140 санкции, возење повеќе од дозволената брзина 41 санкција, 15 мерки за возење без возачка дозвола, 15 санкции за технички неисправни возила. Изречени се и четири мерки за...

МВР: 152 сообраќајни прекршоци во Скопје, 63 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, информираат од таму. „На територијата на град Скопје изречени се вкупно 152 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 63 санкции, 11 за возење без возачка дозвола, 9 за возење под дејство на алкохол, 11 за технички неисправни и нерегистрирани...

Полицискиот час ноќеска го прекршиле 43 лица

Министерството за внатрешни работи соопшти дека полицискиот час ноќеска, односно од полноќ до 4 часот, го прекршиле 43 лица. Во текот на изминатото деноноќие (12/13.06.2021) на територијата на целата земја регистрирани се 117 прекршоци на мерката за носење заштитна маска.

Полицијата регистрирала 16 прекршувања на полицискиот час, изрекла 188 санкции за неносење маска

Од полноќ, односно од почетокот на полицискиот час, до 4 часот рано утрово, полицијата фатила 16 лица што не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие (29/30.05.2021) пак, на територијата на Република Северна Македонија, за мерката за задолжително носење заштитна маска регистрирани се 188 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Истовремено, министерството упати апели до граѓаните...

Пет прекршувањa на полицискиот час, 522 санкции за неносење маска

Од 23 часот вчера до 5 часот денеска полицијата фатила петмина што не ја почитувале забраната за движење, односно полицискиот час, соопшти МВР. Во текот на изминатото деноноќие, односно од вчера до денеска наутро, на територијата на целата земја МВР регистрирало 522 прекршоци во однос на мерката за задолжително носење заштитна маска. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и...

Полицискиот час вчера не го почитувале 35 лица, изречени 513 санкции за неносење заштитна маска

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека од 20 часот (23.04.2021) до 5 часот (24.04.2021) кога во тек е полицискиот час, констатирано е дека 35 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие пак на територијата на државата, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 513 прекршоци. Од МВР апелираат до граѓаните да ги...

Полицијата синоќа затекнала група млади во викендица на Тиквешко езеро за време на полициски час

Синоќа во 2:20 часот со претходно обезбедена наредба од Основен суд Кавадарци, полициски службеници влегле во викендица лоцирана на место Брушанска населба на Тиквешко езеро, во сопственост на А.В.(23) од Кавадарци, каде биле затекнати четири лица. Во близина на викендицата пронајдени биле и легитимирани уште 14 лица меѓу кои и сопственикот, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). По целосно расчистување...

Полицискиот час вчера не го почитувале 13 лица, изречени 513 санкции за неносење маски

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека од 22 часот (19.3.2021) до 05 часот (20.3.2021) кога во тек е полицискиот час, констатирано е дека 13 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие пак на територијата на државата, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 513 прекршоци. Од МВР апелираат до граѓаните да ги...

Порталб: За разлика од општинскиот, државниот инспекторат за еден ден откри серија прекршоци во Тетово

Горење на маслото од што резултира со испуштање на канцерогени материи, неправилности во функционирањето на малите хидроцентрали што потенцијално ја загадуваат водата во Тетово, неправилно постапување со опасните отпадоци и неколку други неправилности ги евидентираше Државниот инспекторат за животна средина на РСМ во Тетово за само еден ден. За разлика од државниот, општинскиот инспекторат во Тетово, за една година,...

Вчеравечер локалот „Мош“, два угостителски објекти и јога студио ги прекршиле здравствените протоколи

Угостителскиот објект „Мош“ ќе добие кривична пријава, откако вчеравечер во 22:30 часот во координација со Државниот пазарен инспекторат, полициски службеници од СВР Скопје затекнале триесетина лица при извршена контрола во скопскиот објект. „При контролата, во објектот биле затекнати од 20 до 30 гости и било констатирано дека објектот не ја почитува одлуката на Владата за ограничување на работното време на...

Полицијата вчера открила 43 технички неисправни возила за јавен превоз низ земјава

Министерството за внатрешни работи (МВР) во вчерашната акциска контрола за техничката исправност на возилата кои вршат јавен превоз на патници открила 43 прекршоци низ целата земја. Притоа, најмногу прекршоци се откриени на територијата на СВР Тетово, каде законски биле санкционирани 24 технички неисправни возила, и тоа 7 во Тетово и 17 во Гостивар. Од нив, 17 возила веднаш биле...

Полицијата вчера изрекла 899 казни за неносење на маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 899 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со ковид-19. Во текот на вчерашниот ден, Министерството за здравство регистрираше рекордни 641 новозаболени од ковид-19 во земјава, додека...

Полицијата вчера во Скопје казнила 400 возачи, од кои 65 за пречекорување на брзината

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 400 санкции, информираат од МВР. Полициските службеници вчера напишале 65 казни за пречекорување на дозволената брзина на движење и 47 прекршоци за технички неисправни и нерегистрирани возила. Исто така...

Во последните 24 часа изречени 541 казна за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 541 прекршок, информираат од Министерството за внатрешни работи. Од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19. Мета.мк претходно извести дека само за 15 дена во октомври се изречени казни...

Само за 15 дена во октомври се изречени казни за неносење маска колку за цел јули (инфографик)

Расте бројот на новозаразени со ковид-19, а паралелно со тоа и бројот на казни што ги изрекува Министерството за внатрешни работи за неносење заштитна маска на лице како превенција од вирусот. Владата на седница ги разгледа новите рестритктивни мерки со цел справување со ситуацијата, меѓу кои и мерката за носење заштитна маска на отворено, која се очекува наскоро да...

МВР вчера казнило 332 возачи во Скопје, од кои 109 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден (11.10.) продолжило со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени биле вкупно 332 санкции, информираат од МВР. Најмногу казни биле напишани за пречекорување на дозволената брзина на движење (109 прекршоци), 48 казни се за технички неисправни и нерегистрирани возила, санкционирани се 20 мотоциклисти, а...

Казнети 754 граѓани што не носеле маски

Во текот на изминатото деноноќие, во земјава припадниците на МВР откриле 754 граѓани што не носеле заштитни маски, односно не ја почитувале мерката изречена од Владата за заштита од ширење на корона вирусот и на болеста ковид-19. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата за справување со ковид-19.

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...