fbpx
Таг: повик

таг: повик

ЗДРАВО МЛАДИ организира бесплатна работилница за креирање AR филтер на Инстаграм

Фестивалот ЗДРАВО МЛАДИ организира бесплатна работилница за млади на возраст од 16 до 20 години кои сакаат да научат како се креира и објавува АR филтер на Инстаграм. Работилницата ќе се одржи во џебното кино во МКЦ-Скопје на 22 август, со почеток од 18 часот. Пријавувањето за работилницата е отворено до 18 август, а заинтересираните млади треба да испратат кратка...

Повик за донации за учество на „Robo Mosquitos“ на светскиот натпревар „Лего лига“

„Робо комарци“ (Robo Mosquitos) е тим на млади ученици кои победија на првиот турнир „Лего лига“,  што беше организиран во Република Северна Македонија за деца на возраст од 9 до 16 години. Победничкиот тим беше поканет да учествува на светскиот натпревар што ќе се одржи од 5 до 7 август во Рио де Жанеиро во Бразил каде ќе учествуваат 40.000...

Повик за учество во седмото издание на „Game Design How To?“

МЗДС Академијата за визуелни уметности отвора повик за учество на едукативниот настан за изработување на игри и филмови, „Game Design How To?“ во соработка со „Epic Games“. „Време е да ја разбудиме вашата креативна страна. Доколку имате амбиции да изработувате игри и филмови, искористете го вашето слободно време да освоите вредни награди“, се вели во повикот.  Настанот ќе се одржи во...

Стрип центарот од Велес го објави јавниот повик за цртање на стрип

Стрип центарот-Македонија од Велес го објави јавниот повик за цртање на стрип. Право на учество имаат сите ученици од државата, без разлика на родот, етничката или друга припадност. Должината на стрипот треба да биде до две табли и најмалку пет сликички на А4 формат (мин.300дпи ако се испраќа по електронски пат). Доколку стрипот е во боја, препорачливо е истиот да...

Француската амбасада со повик за избор на волонтери за Олимписките игри во Париз 2024

Амбасадата на Франција во Скопје го објави повикот за пред-избор на кандидати за волонтери на Олимписките и Параолимписките игри што ќе се одржат во Париз во 2024 година. На повикот може да аплицираат лица од 18 и над 18-годишна возраст, кои се вклучени во спортот или во волонтерскиот сектор и кои живеат во Северна Македонија, информираат од Францускиот институт...

Отворен е нов повик за Млади европски амбасадори

Отворен е нов повик за аплицирање за Млади европски амбасадори (YEA), креативна мрежа на млади активисти од целиот Западен Балкан. Целта на мрежата е споделување на вредностите на ЕУ и подигнување на свеста за соработка на ЕУ со нејзините партнери од Западен Балкан, прикажување на видливи резултати од оваа соработка, придонес кон политичкиот дијалог на различни теми, поддршка за...

Отворен повик за пријавување на третото издание на Хакатонот за отворени податоци

Фондацијата Метаморфозис ги повикува сите заинтересирани студенти, стартап компании од областа на ИТ и сите ИТ ентузијасти да се пријават за учество на третото издание на Хакатонот за отворени податоци. Хакатонот е четиридневен натпревар на кој учесниците треба да создадат креативно решение што ќе овозможи промовирање на концептот за отворени податоци. Негова основна цел е доближување на отворените податоци до...

Отворена апликацијата за учество во седмото Биенале на Графичка Уметност во Зеклерленд

Во октомври 2022 година по седми пат ќе се одржи Биеналето на Графичката Уметност во Зеклерленд, Романија. Организацијата ја отвори својата апликација во која ги поканува сите академски уметници и студенти на академија или факултет за уметност да се пријават најдоцна до 20-ти март 2022 година. „Организирањето на 6-то Биенале беше под силно влијание од ситуацијата со пандемијата, поради што целата...

Отворен повик за автори на новата македонска театарска порака за 2022 година

Македонскиот центар ИТИ/ПРОДУКЦИЈА отвара повик до целата театарска заедница во Република Северна Македонија, театрите, драмските академии, фестивали, организации/независна сцена да предложат театарски уметници - автори на домашната порака по повод Светскиот ден на театарот - 27 март 2022. Предложените претставници и пораки ќе влезат во натамошниот избор-селекција од страна на Програмскиот одбор на Македонскиот центар - Интернационален Театарски Институт. Секоја институција,...

„Наука за деца“ до 20 октомври очекува едноминутни видеа од најмладите на тема наука

„Наука за деца“ објави повик до најмладите од земјава за изработка на едноминутни видеа на македонски јазик на тема наука. Тие бараат да се направи видео во кое на кул начин ќе се објасни некој научен концепт (закон, правило или експеримент), по што едноминутното видео треба да се објави на било која социјална мрежа со хаштаг #НаукаЗаДеца до 20...

Продолжен повикот за аплицирање за програмата за млади претприемачи на RISE Journey до 4-ти октомври

Здружението за социјални иновации „АРНО“ ги кани повторно сите млади од 18 до 35 години, кои имаат желба да развијат бизнис идеи со кои се нуди решение за некаков општествен/еколошки предизвик, да аплицираат на повикот за учество во програмата RISE Journey, кој е продолжен до 4 октомври (понеделник) на полноќ. Проектот RISE се спроведува во регионот на Западен Балкан со...

MOН објави конкурс за финансирање научно-истражувачки проекти

Министерството за образование и наука објави повик за финансирање на истражувачки проекти на научни установи со дејност од висок стратешки и национален интерес. За оваа цел, обезбедени се дополнителни средства за поддршка на научно истражувачката работа на јавните научни институти, односно со средствата е предвидено да се финансира реализацијата на научно-истражувачки проекти на овие самостојни научни установи кои вршат дејност...

Повик за ангажирање на новинар/ка во Новинската агенција Мета

Фондацијата Метаморфозис објавува повик за ангажирање на новинар/ка во редакцијата на Новинската агенција Мета. Кандидатите кои имаат искуство во новинарството, особено во креирање мултимедијални содржини може да имаат предност пред останатите, но одлучувачки фактор ќе биде нивната креативност и ентузијазам. Потребно е кандидатите да имаат дигитални вештини. Исто така, се очекува заинтересираните за работа во „Мета.мк“ одлично да го познаваат...

ЦИВИЛ повикува: Децата и малолетниците да не се (зло)употребуваат во политичките кампањи

Здружението на граѓани ЦИВИЛ– Центар за слобода, најостро ја осудува злоупотребата на децата и на малолетниците во политички цели. Децата никако не смеат да бидат предмет на политичка инструментализација и преку нив да се упатуваат политички пораки, затскривајќи се зад превезот на „патриотизмот“. Злоупотребата на сопствените деца и на сите деца воопшто за упатување политички пораки е законски забрането...

На 7 јуни ќе се одржи онлајн информативна сесија за грантова шема во рамки на проектот ИЦЕДА

Во рамки на проектот “Зголемување на граѓанското учество во Дигиталната агенда – ICEDA” кој е ко-финансиран од Европската Унија и се спроведува во 6 држави (Северна Македонија, Србија, Косово, Црна Гора, Албанија и Естонија), Фондација Метаморфозис организира онлајн информативна сесија во форма на вебинар за потенцијални апликанти на Повикот за апликации – Грантови за граѓански организации. За Северна Македонија сесијата ќе се одржи...

Објавен повик за обука за зајакнување на капацитетите за проверка на факти на Балканот

Партнерските организации на Фондацијата „Метаморфозис“, „Зашто не“ од Босна и Херцеговина и Меѓународната мрежа за проверка на факти при Институтот „Поинтер“ објавија програма за обука за градење и зајакнување на капацитетите за проверка на факти на Балканот. „Целта е да се понудат вештини за проверка на факти на редакции и непрофитни организации и тие, преку менторство и мониторинг, да се...

МСУ со отворен повик до сите млади уметници за претстојното 13. Биенале на млади уметници

Музеј на современа уметност (МСУ) ги повикува младите уметници од земјава и странство да се пријават за претстојното 13. Биенале на млади уметници кое ќе се одржи од 5 мај до 1 септември во МСУ. Темата е страст за лутање (wɒndəlʌst). „Музејот на современа уметност во Скопје ги поканува младите уметници на движење без цел. Покануваме „скитници“ со надеж дека...

Македонска друштвена игра собра над 260.000 долари на Kickstarter

Македонската компанија за друштвени игри Final Frontier Games собра над 260.000 долари на кампања на Кикстартер (Kickstarter) за нивната најнова игра Monsters on Board. „Ова е нашата седма Kickstarter кампања и затоа сакаме да ве осигураме дека се погрижуваме сѐ да биде со највисоко ниво на професионализам“ - велат од компанијата на оваа Kickstarter кампања. Поради огромниот интерес, моменталната сума...

Британската амбасада ќе одржи презентација на Чивнинг програмата во Прилеп

Утре (17 септември), со почеток во 12 часот во општина Прилеп, Британската амбасада ќе одржи презентација на која сите заинтересирани ќе може да се информираат за едногодишни постдипломски студии на било кој универзитет во Велика Британија во склоп на Чивнинг програмата. Повикот е отворен до 3 ноември, а повеќе детали за универзитетите, како и за критериумите за аплицирање, може да...

Отворен повикот на Women in Tech Macedonia за млади амбасадори

Меѓународната непрофитна организација Women In Tech Global и Women In Tech Македонија, чија мисија е да се затвори родовиот јаз и да им помогне на жените полесно да се вклучат во технологијата, отвораат повик за нивната програма, Women In Tech Youth Ambassadors, наменета за млади девојки од 16 до 21 година. „Women In Tech Youth иницијативата е наменета да им...

Зеленски го откажа брифингот во американскиот Сенат поради финансиската помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го откажа брифингот со пратениците од американскиот Сенат поради ќорсокакот околу идната финансиска помош на САД за Украина, пишува Би-би-си. Виртуелните настапи во американскиот Сенат и...