fbpx
Таг: повик

таг: повик

МРТВ објави јавен повик за ангажирање на новинари – дописници и сниматели од Штип

Македонска радиотелевизија објави јавен повик за потребите на дописничката мрежа на МРТВ, при што бараат новинар и снимател од Штип, ангажирани на хонорарна основа. Инаку, анализата за дописниците од Здружението на новинари, покажува дека Македонската радиотелевизија има само тројца дописници од Источниот регион и ниту еден дописнички центар не е активен. „МРТВ свои простории има во Струмица, на ул. Маршал Тито...

Додека се чекаат субвенциите за инвертери, објавен огласот за субвенции за печки на пелети

Додека граѓаните ги чекаат повиците на општинските власти од Скопје, Битола, Кичево и Тетово за добивање ваучери од 60.000 денари за набавка на инвертер клима уреди, Министерството за економија го објави јавниот оглас за надоместување на дел од трошоците за набавка на печки за греење на пелети. Државата преку оваа мерка ќе издвои околу 480.000 евра за субвенционирање на...

Метаморфозис објавува повик за новинари во „Мета.мк“ и „Порталб.мк“

Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ објавува повик за ангажирање на новинари во редакциите на „Мета.мк“ и „Порталб.мк“. Кандидатите кои имаат искуство во новинарството може да имаат предност пред останатите, но одлучувачки фактор не е искуството туку нивната креативност и ентузијазам. Потребно е, за двата медиуми, кандидатите да имаат дигитални вештини. Од заинтересираните за работа во „Мета.мк“ се очекува одлично...

Седма по ред интервенција на планинската спасителна служба во Охрид

Вчера Планинската спасителна служба при Црвен крст Охрид (ПСС), доби повик од страна на група планински велосипедисти од Холандија, кои јавија дека при пад во близина на Трпејчко поле, југо-источно од Пештани, нивниот пријател се здобил со повреда во пределот на десниот колк. Тричлена екипа од ПСС со теренско возило веднаш излезе на терен, за кратко време лицето беше лоцирано,...

Град Скопје потсетува дека се уште трае повикот за субвенции за печки на пелети

Градот Скопје ги потсетува граѓаните дека може да ги искористат субвенциите за набавка на печки на пелети и да надоместат дел од трошоците направени при набавка на печката. „На јавниот повик што Градот Скопје го објави на 31 јануари, а ќе трае до 30 ноември 2019 година, досега се пријавиле 273 граѓани. Со овој јавен повик, Градот Скопје на граѓаните...

13 112 е нов број за СОС-повици кон Планинската спасителна служба во Охридскиот регион

Воспоставувањето на телефонски број за СОС-повици (13 112), во случај на планинска несреќа е нов почеток за развојот на планинарството, како рекреативен спорт од една страна и развој на планинскиот и алтернативниот туризам како сериозна стопанска гранка од друга страна. Воведувањето на СОС-бројот е суштински дел од проектот „Регионот Охридско Езеро – безбедна дестинација за авантуристички туризам“, и покрива пет...

УСАИД и „Метаморфозис“ со нов повик до граѓанските организации

Граѓанските организации беа светлото, кое за време на политичката криза укажување на недостатоците, што придонесе за демократизација на процесите. Ова вчера во Штип го изјави директорот на Канцеларијата за општ развој на УСАИД, Едвард Гонзалес, кој најави дека остануваат со поддршката за овие организации, кои продолжија да ја играат улогата на контролор на власта. -Сметам дека владата успеа да усвои...

Објавен јавниот повик за финансирање на нискобуџетни авиокомпании

Министерството за транспорт и врски објави јавен повик за доставување на барања за доделување на финансиска поддршка на авиокомпании, информираат од таму. „Финансиската поддршка се однесува за период од 2019-2021 година за воспоставување на нови линии од „Меѓународен aеродром Скопје” и аеродромот “Св. Апостол Павле” во Охрид. Сите заинтересирани компании ќе можат да достават барање за финансиска поддршка до министерството за...

Заев побара поддршка од сите за името Република Илинденска Македонија

Со целосна одговорност, внимателност и посветеност на државните интереси, ги информирав претседателот на државата, претседателот на Собранието и претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за сите детали од преговорите и известив дека владите на Република Македонија и Република Грција разговараа за опција и решение кое може да биде прифатливо за двете страни, рече во обраќањето по лидерската средба премиерот Зоран...

Објавен повикот за доделување три милиони евра за мали и средни претпријатија

Распишан е првиот јавен повик на Фондот за иновации и технолошки развој, на кој малите и средни претпријатија ќе може да аплицираат со предлог проекти, а за кој од буџетот се издвоени 185 милиони денари или околу 3 милиони евра. На прес конференцијата на која беше извршена промоцијата на јавниот повик, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев истакна дека денес...

Граѓански организации побараа департизација и професионализација на Антикорупциска

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата денеска со писмо упатено до Собранието и Владата, како и до Државна комисија за спречување на корупција (ДКСК) и до политичките партии, побара воспоставување професионално тело за антикорупција, кое ефективно, независно и со висок интегритет ќе ги спроведува постапките за спречување на корупцијата во Република Македонија. Платформата повикува на промена на актуелниот...

„Тврдокорни“ повикуваат на граѓанска непослушност

Граѓанските здруженија „Тврдокорни“, Светскиот македонски конгрес, „Преродба“ и Македонски обединети сили објавија повик за граѓанска непослушност како средство за спротивставување на „политичкото насилство врз македонскиот народ“. „Во услови на сеопшти напади за разграбување на македонската државност ги повикуваме сите Македонци и пријатели на македонскиот народ на секое место низ разни облици на граѓанска непослушност да го одбраниме својот дом и...

Иранските власти ги повикаа граѓаните да не учествуваат во „илегалните собири“

Иранскиот министер за внатрешни работи, Абдолреза Рахмани Фазли денеска ги повика граѓаните на земјата да не учествуваат во „илегалните собири“, откако изминатите два дена во десетина градови во земјата се одржаа антивладини протести, јавуваат светските медиуми. Тој порача дека доколку луѓето сакаат да организираат собири треба да поднесат барање и да добијат дозвола, додавјќи оти добил информации дека имало повици...

ДИК на седница го разгледува извештајот за состојбата во избирачкиот список

Државната изборна комисија денеска ја одржува 128. седница на која треба да го разгледа и усвои извештајот за утврдување на состојбата во избирачкиот список, за ставање на јавен увид а по повод одржувањето на локалните избори на 15 октомври, информираат од таму. На седницата исто така треба да се разгледа и усвои предлогот за јавен повик за сите граѓани, за...

Катар ги повика арапските земји на дијалог

Шефот на катарската дипломатија, Мухамед бин Абдул Рахман, денеска ги повика на дијалог арапските земји кои ги прекинаа дипломатските односи со неговата земја, уверувајќи дека врските на Катар со Соединетите Американски Држави ќе останат цврсти, јавуваат светските агенции. Помалку од 24 часа од одлуката на Саудиска Арабија, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Јемен, Египет и на Либија да ги прекинат дипломатските...

Германското МНР го повика на разговор македонскиот амбасадор во Берлин

Министерството за надворешни работи на Германија денеска претпладне го повикало на разговор македонскиот амбасадор во Берлин и му упатило остра порака дека одговорните во Скопје мора да ги прифатат резултатите од изборите, пишува „Дојче Веле на македонски јазик“. Како што информира официјален Берлин, во просториите на министерството за надворешни бил повикан амбасадорот Сашо Марковски, коmu му било порачано дека „одговорните...

Могерини и Хан: Насилството во Собранието е целосно неприфатливо, повикуваме на воздржаност

„Најостро ги осудуваме денешните напади на членовите на парламентот во Скопје. Насилство во парламентот е целосно неприфатливо и повикуваме на смиреност и на воздржаност“, стои во заедничката изјава на високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, и на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан. Тие ги повикуваат Министерството за внатрешни работи...

Жбогар: НВО во Македонија се мета на обвинувања кои се користат за политички поени

Граѓанското општество во Македонија е мета на јавни политички обвинувања кои се користат за политички поени, а граѓанските активисти се дискредитираат и се етикетираат. Ова денеска го изјави евроамбасадорот Самуел Жбогар во Штип, во рамките на промоцијата на новиот повик на Европската Унија за граѓанските организации во земјава, вреден 5 милиони евра. - Овој повик доаѓа во време на предизвик...

Провмровските медиуми и здруженија заплашуваат со „народни бригади“

Медиумите кои отворено ја поддржуваат ВМРО-ДПМНЕ, почнаа да објавуваат текстови во кои провејува воена реторика. Така, „Република“ „дознава дека граѓани самоиницијативно веќе се организираат и се прават списоци за итна мобилизација“. Во текстот се тврди дека „граѓаните самоиницијативно формираат групи кои во таква ситуација за многу кратко време би се собрале и би реагирале на секаков можен начин со сите средства“....

Богдановиќ: Трајановски да ја повлече одлуката за изградба на улица на Кеј 13 Ноември

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска го повика градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, да ја повлече одлуката и одобрението за изградба на сообраќајница на Кејот 13 Ноември. - Изминатиот период донесовме една одлука како Општина Центар, каде што законски успеавме да ја спречиме изградбата на оваа улица, но сепак со измени на законот, Градот ни ги одзеде ингеренциите во тој дел...

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...