fbpx
Таг: повик

таг: повик

Во тек е повикот на НМСМ за обуки за млади невработени лица или ангажирани во социјални претпријатија

Во тек е повикот наменет за млади лица за учество на обуки кои Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) ги спроведува во рамки на проектот „Социјално претприемништво за младинско вработување“. Преку проектот ќе се одржат вкупно 12 обуки наменети за млади вработени во социјални претпријатија и невработени млади лица од ранливи групи, со цел да се намалат и неутрализираат предизвиците...

Националниот младински совет со повик за кариерно советување за млади

Поддршка на млади лица кои се во дилема за изборот на кариера, факултет, професија, но и за млади кои веќе имаат успешна кариера, а сакаат промена, ќе биде обезбедена преку програмата за кариерно советување во рамки на проектот „МладиХаб – надминување на нееднаквоста на младите“ на Националниот младински совет на Македонија (НМСМ). Првата група која ќе биде опфатена преку оваа...

Објавен повик за млади истражувачи за регионална мобилност

Младинскиот образовен форум (МОФ), заедно со Центарот за наука и иновации за развој (SCiDEV) од Албанија и Центарот за образовна политика (ЦЕП) од Србија објавуваат повик за млади лица за истражување, активизам и зајакнување на регионалната соработка меѓу трите земји. Како што соопштија од МОФ, повикот е дел од Регионалната програма за младинско лидерство за мобилност за 2022/2023 година и...

МЕД објави повик за проекти за програмата „д-р Љупчо Меловски“ за поддршка на млади еколози

Македонското еколошко друштво (МЕД) информираше дека е отворен новиот повик за аплицирање со проекти во Програмата за поддршка на млади еколози „д-р Љупчо Меловски“ 2023. Целта на повикот е да се охрабрат млади истражувачи самостојно да планираат, спроведуваат, известуваат и донесуваат заклучоци на научни проекти. Како што велат од МЕД, предност за финансирање и поддршка ќе имаат проекти кои се...

Студентите од утре може да аплицираат на повикот за субвенциониран студентски оброк

Министерството за образование и наука (МОН) информираше дека е објавен повикот за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, што подразбира добивање на месечен паричен надоместок за оброци од околу 2.400 денари за девет месеци во годината. Рокот за пријавување за тековните студенти започнува утре и ќе трае до 3 декември, а аплицирањето се врши електронски преку порталот „е-услуги“. Како...

Ќе се распише повик за субвенции за авиокомпаниите што сакаат да воведат летови од земјава

Владата планира да додели финансиска поддршка за авиокомпаниите кои планираат да воведат нови летови од македонските аеродроми кон странство за периодот 2023-2025 година. Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата во врска со потребата за донесување Програма за определување средства потребни за поттикнување и развој на воздушниот сообраќај на домашни и странски превозници и ја донесе Програмата. „Донесена...

Лицата со попреченост од утре може да поднесат барање за повластено користење на услугите на „Градски паркинг“

Почнувајќи од утре, лицата со пореченост ќе можат да поднесат барање за користење на повластен паркинг услуги за 2023 година, соопштија од ЈП „Градски паркинг“ – Скопје. Барањата може да се поднесуваат до 1 декември. Според насоките од претпријатието, граѓаните кои се жители на Град Скопје, треба да достават до „Градски паркинг“ уредно пополнето барање или пак истото да го...

Отворен е повикот за „DiscoverEU“ – истражувајте ја Европа патувајќи бесплатно со воз

Отворен е повикот за аплицирање за иницијативата „DiscoverEU“, дел до програмата Еразмус+ која им дава можност на младите да ја откријат Европа преку учење. Преку оваа програма младите имаат можност да патуваат бесплатно, претежно со воз, и да ги откријат пејзажите и разновидните градови и места во Европа. Заинтересираните учесници можат да аплицираат во два круга, а на успешните апликанти...

Отворен повик за учесници и волонтери на 10. издание на „Џифони Македонија“

Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ отвори повик за учество и за волонтери за претстојното 10. јубилејно издание што ќе се одржи од 5 до 10 октомври „На повикот може да се пријават ученици од шесто одделение до четврта година средно образование. Местата се ограничени, а учеството на фестивалот е бесплатно. Учесниците ќе бидат поделени во три категории, јуниори (од...

Повик за средношколци за развивање на еко-решенија

Здружението ЛЕАД го отвора својот втор повик за средношколци за развој на еко-решенија со фокус кон подобрување на квалитетот на воздухот. „Младите со овој повик имаат можност да формираат тим од пет врсници, да го опишат проблемот/ предизвикот поврзан со квалитетот на воздухот и да аплицираат за имплементација на иновативното решение“, информираат од здружението. Повеќе информации околу процесот на аплицирање може...

Отворен конкурсот за учество на националниот натпревар во слем-поезија

По 12 години одржување со над 100 изведувачи и изведувачки, седум национални претставници на Европското и два на Светското слем-првенство, повторно е отворен конкурсот за учество на традиционалниот национален слем-натпревар. Од Поетри слем – Македонија информираа дека националниот слем-шампионат ќе се одржи во Прилеп во текот на вториот или третиот викенд од октомври. Заинтересираните учесници можат да се пријават со два...

ЗДРАВО МЛАДИ организира бесплатна работилница за креирање AR филтер на Инстаграм

Фестивалот ЗДРАВО МЛАДИ организира бесплатна работилница за млади на возраст од 16 до 20 години кои сакаат да научат како се креира и објавува АR филтер на Инстаграм. Работилницата ќе се одржи во џебното кино во МКЦ-Скопје на 22 август, со почеток од 18 часот. Пријавувањето за работилницата е отворено до 18 август, а заинтересираните млади треба да испратат кратка...

Повик за донации за учество на „Robo Mosquitos“ на светскиот натпревар „Лего лига“

„Робо комарци“ (Robo Mosquitos) е тим на млади ученици кои победија на првиот турнир „Лего лига“,  што беше организиран во Република Северна Македонија за деца на возраст од 9 до 16 години. Победничкиот тим беше поканет да учествува на светскиот натпревар што ќе се одржи од 5 до 7 август во Рио де Жанеиро во Бразил каде ќе учествуваат 40.000...

Повик за учество во седмото издание на „Game Design How To?“

МЗДС Академијата за визуелни уметности отвора повик за учество на едукативниот настан за изработување на игри и филмови, „Game Design How To?“ во соработка со „Epic Games“. „Време е да ја разбудиме вашата креативна страна. Доколку имате амбиции да изработувате игри и филмови, искористете го вашето слободно време да освоите вредни награди“, се вели во повикот.  Настанот ќе се одржи во...

Стрип центарот од Велес го објави јавниот повик за цртање на стрип

Стрип центарот-Македонија од Велес го објави јавниот повик за цртање на стрип. Право на учество имаат сите ученици од државата, без разлика на родот, етничката или друга припадност. Должината на стрипот треба да биде до две табли и најмалку пет сликички на А4 формат (мин.300дпи ако се испраќа по електронски пат). Доколку стрипот е во боја, препорачливо е истиот да...

Француската амбасада со повик за избор на волонтери за Олимписките игри во Париз 2024

Амбасадата на Франција во Скопје го објави повикот за пред-избор на кандидати за волонтери на Олимписките и Параолимписките игри што ќе се одржат во Париз во 2024 година. На повикот може да аплицираат лица од 18 и над 18-годишна возраст, кои се вклучени во спортот или во волонтерскиот сектор и кои живеат во Северна Македонија, информираат од Францускиот институт...

Отворен е нов повик за Млади европски амбасадори

Отворен е нов повик за аплицирање за Млади европски амбасадори (YEA), креативна мрежа на млади активисти од целиот Западен Балкан. Целта на мрежата е споделување на вредностите на ЕУ и подигнување на свеста за соработка на ЕУ со нејзините партнери од Западен Балкан, прикажување на видливи резултати од оваа соработка, придонес кон политичкиот дијалог на различни теми, поддршка за...

Отворен повик за пријавување на третото издание на Хакатонот за отворени податоци

Фондацијата Метаморфозис ги повикува сите заинтересирани студенти, стартап компании од областа на ИТ и сите ИТ ентузијасти да се пријават за учество на третото издание на Хакатонот за отворени податоци. Хакатонот е четиридневен натпревар на кој учесниците треба да создадат креативно решение што ќе овозможи промовирање на концептот за отворени податоци. Негова основна цел е доближување на отворените податоци до...

Отворена апликацијата за учество во седмото Биенале на Графичка Уметност во Зеклерленд

Во октомври 2022 година по седми пат ќе се одржи Биеналето на Графичката Уметност во Зеклерленд, Романија. Организацијата ја отвори својата апликација во која ги поканува сите академски уметници и студенти на академија или факултет за уметност да се пријават најдоцна до 20-ти март 2022 година. „Организирањето на 6-то Биенале беше под силно влијание од ситуацијата со пандемијата, поради што целата...

Отворен повик за автори на новата македонска театарска порака за 2022 година

Македонскиот центар ИТИ/ПРОДУКЦИЈА отвара повик до целата театарска заедница во Република Северна Македонија, театрите, драмските академии, фестивали, организации/независна сцена да предложат театарски уметници - автори на домашната порака по повод Светскиот ден на театарот - 27 март 2022. Предложените претставници и пораки ќе влезат во натамошниот избор-селекција од страна на Програмскиот одбор на Македонскиот центар - Интернационален Театарски Институт. Секоја институција,...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за амнестија за осудените за упадот во Собранието на 27 април

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на РСМ денеска поднесе предлог-закон, инициран од адвокатите Јанаки Митровски и Драган Пешевски, за целосна амнестија на лицата осудени за упадот во Собранието...