fbpx
Таг: полициски час

таг: полициски час

Граѓаните што не ги почитувале ковид-протоколите ќе бидат амнестирани

Собраниските пратеници ги усвоија измените на Законот за амнестија, со кои граѓаните осудени на високи парични казни поради непочитување на протоколите за време на ковид-пандемијата, ќе бидат амнестирани. Во периодот по донесувањето на Одлуката за утврдување на постоење на вонредна состојба од страна на Претседателот Стево Пендаровски, од март 2020 година биле изречени голем број на парични казни за кривичните...

Хелсиншки и Здружение на млади правници: Луѓето што го прекршиле полицискиот час не треба да издржуваат казна затвор

Итно да се донесе Законот за амнестија, особено значаен за лицата од ранливите категории, а кои се осудени на казна затвор поради прекршување на полициски час во време на ковид-пандемијата, бараат Хелсиншкиот комитет за човекови права и Македонското здружение на млади правници. Од Хелсиншки велат дека неплатените парични казни во износ помеѓу 1.000 и 2.000 евра, а кои биле изречени...

Експлозии и густ чад во Лвив, откажан полицискиот час во Киев

Неколку експлозии одекнале во градот Лвив на крајниот запад на Украина, при што над периферните делови на градот се извива густ чад, јави Би-Би-Си. Се уште нема подетални информации за причините на експлозиите во овој град што е на само 80 километри од границата на Украина со Полска. Во главниот град на Украина, Киев, пак градоначалникот Витали Кличко претпладнево нареди...

Албанија утре ќе воведе полициски час и ќе ги заостри условите за влез во земјата

Во Албанија од утре ќе бидат воведени нови мерки за борба против корона вирусот, односно ќе се воведе полициски час во времетраење од 23 часот до 6 часот, соопшти Техничката експертска комисија. Исто така, од 30 септември во земјата е задолжителна вакцинацијата на лекарите, наставниот кадар и учениците. Дополнително, од 6 септември секој што ќе сака да влезе на територијата на...

Полициски час во Косово од денеска до 13 септември

Премиерот на Косово, Албин Курти најави нови мерки поради новиот раст на новозаболени од ковид-19. Вчера во Косово имаше дури 36 смртни случаи од ковид. Со новите мерки, ќе се одложи почетокот на учебната година на 13 септември, до кога ќе трае и режимот на полициски час, кој почнува денеска. Ќе биде забрането движењето меѓу 22 и 5 часот. „Секој...

Нема повеќе полициски час, дозволени се и свадби и веселби со повеќе од 100 гости

Полицискиот час што беше на сила во последниве месеци, со различно времетраење, е укинат и движењето на граѓаните од денеска е дозволено 24 часа во денот. До вчера, полицискиот час почнуваше на полноќ, а завршуваше во 4 часот. Комисијата за заразни болести во понеделникот донесе таква препорака, што ја предложи на Кризниот штаб, кој пак ваквото решение го проследи до...

Од среда да се укине полицискиот час и да се дозволат забави во клубови, предлага Комисијата за заразни болести

Министерството за здравство информира дека утрово на Комисијата за заразни болести донеле неколку одлуки кои ќе бидат предложени до Кризниот штаб. „Од среда, 16 јуни, да се укине целосно полицискиот час, да се укине ограничувањето од максимум 100 гости на свадби и прослави и да се дозволи организација на настани, концерти и забави во клубовите и локалите само на отворено,...

Полицискиот час ноќеска го прекршиле 43 лица

Министерството за внатрешни работи соопшти дека полицискиот час ноќеска, односно од полноќ до 4 часот, го прекршиле 43 лица. Во текот на изминатото деноноќие (12/13.06.2021) на територијата на целата земја регистрирани се 117 прекршоци на мерката за носење заштитна маска.

Филипче предложи полицискиот час и мерките да важат до 15 јуни, од Ирак пристигнал пациент заразен со индискиот сој на вирусот

Министерот за здравство Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести, денеска на Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) му предложи полицискиот час и мерките против ковид-19 да останат да важат до 15 јуни на територија на цела држава, соопшти Министерството за здравство. Филипче образложи дека овој предлог на Комисијата е за да се ограничи дополнително групирање на лица во...

Околу 180.000 граѓани чекаат да примат прва доза вакцина, ќе се покријат со „Фајзер“, „Синовак“ и „Астра Зенека“

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција изјави дека околу 180.000 македонски граѓани во моментов се наоѓаат на список и чекаат за да примат прва доза вакцина против ковид-19. На новинарското прашање дека нема доволно вакцини за аплицирање на прва доза за пријавените граѓани, тој рече дека веќе ги уфрлиле во системот 10.000-те вакцини од „Фајзер/Бионтек“ коишто пристигнаа...

Полицијата регистрирала 16 прекршувања на полицискиот час, изрекла 188 санкции за неносење маска

Од полноќ, односно од почетокот на полицискиот час, до 4 часот рано утрово, полицијата фатила 16 лица што не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие (29/30.05.2021) пак, на територијата на Република Северна Македонија, за мерката за задолжително носење заштитна маска регистрирани се 188 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Истовремено, министерството упати апели до граѓаните...

МВР: 21 лице не почитувало забрана за движење, 439 прекршоци за неносење на маска и 79 санкции за брзо возење

Министерството за внатрешни работи соопшти дека, од 00.00 часот до 04.00 часот, на ден 24 мај 2021, констатирано е дека 21 лице не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие 23/24 мај, пак, на територијата на Северна Македонија за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 439 прекршоци. Од МВР апелираат до граѓаните да...

Фатени 20 прекршувачи на полицискиот час и 390 граѓани што не носеле заштитна маска

Од полноќ до 4 часот утрово, полицајците регистрирале 20 лица што го прекршувале полицискиот час, соопшти МВР. Во текот на изминатово деноноќие, пак, полицијата регистрирала 390 прекршоци на мерката за носење заштитна маска.

Полицискиот час да важи до 1 јуни, препорачува Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразниу болести не препорачува олабавување на рестриктивните мерки. Тие предлагаат забраната за движење на населението, полицискиот час, од полноќ до 4 часот наутро, да продолжи да важи и во наредните две недели, односно до 1 јуни. Работењето на сите угостителски објекти во овој нереден период, да биде и понатаму до 23:30 часот. Тоа го препорачала Комисијата по редовниот...

Од утре јавниот превоз во Скопје ќе функционира без ограничувања, по вообичаениот возен ред

ЈСП-Скопје информира дека скопскиот јавен превоз од утре (12 мај) ќе сообраќа без временски ограничувања, по вообичаениот возен ред на градско-приградските линии што е достапен на веб-страницата на ЈСП. Воедно, од Јавното сообраќајно претпријатие соопштуваат дека сите билетарници и центри за персонализација ќе работат вообичаено. „Посочениот режим е согласно денешната одлука на Влада на РСМ, од 12 мај забраната за движење...

Утре ќе нема полициски час, од задутре забраната за движење ќе трае од полноќ до 4 часот наутро, одлучи владата

Владата на РСМ на денешната седница одлучи од 13 мај (четврток) полицискиот час во земјава да трае од полноќ до 4 часот наутро. Согласно претходното донесената одлука, ноќта меѓу 12 и 13 мај ќе нема забрана за движење на населението, за време на празникот Рамазан Бајрам. Забраната за движење на населението во периодот од полноќ до 4 часот наутро...

Полицискиот час од денеска наместо од 21 ќе започнува од 23 часот, а воведен е и двонеделен карантин за патниците од Бразил и Индија

Владата на 68. седница донесе одлука за измени и дополнувања за ограничување на движењето на граѓаните согласно која од 5 мај, среда, забраната за движење наместо од 21 часот, ќе започнува од 23 часот и ќе трае до 05 часот наредниот ден. „Соодветно на овие измени угостителските објекти ќе бидат отворени за гости до 22.30 часот и тоа само на...

Од среда полицискиот час да почнува од 23 часот, предлага Кризниот штаб

Полицискиот час да почнува од 23 часот до 5 часот наредниот ден, а угостителските објекти за работа со посетители/гости во отворениот дел односно, само летни тераси, градини, но не и во затворениот дел од објектот да работат до 22:30 часот, овие предлози од Министерството за здравство денеска ги разгледуваше и ги подржа Главниот координативен кризен штаб. Наведените предлог-мерки на Министерството...

Од вечерва повторно полициски час, изминатово деноноќие 436 граѓани казнети за неносење маска

По временото повлекување на полицискиот час изминатата ноќ, заради празнувањето на Велигден, од вечерва повторно е на сила забраната за движење на граѓаните, освен со посебна дозвола, од 21 часот до 5 часот следниот ден. Минатата година во текот на повеќедневните велиденски празнувања беше на сила неколкудневна забрана за движење. Времено повлекување на полицискиот час ќе има и за Рамазан...

Полицискиот час од утре од 21 до 5 часот, исклучок ќе има ноќта меѓу 1 и 2 мај, за Велигден, и меѓу 13 и 14 мај, за Рамазан Бајрам

Владата на денешната седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и ги донесе измените на мерките за заштита и спречување на ширењето на ковид-19. Според нив, од утре, 28 април (среда), забраната за движење на населението и на возилата од јавен превоз на целата територија на државата, наместо од 20 часот, ќе важи од 21 до 5...

Музика и омраза: Како една песна предизвика етнички тензии на студентска забава во Скопје

Студентска забава во Скопје пролетва доби неочекуван пресврт кога пуштањето на албанска песна при крајот на настанот предизвика полемики и говор на омраза на социјалните мрежи. И покрај инклузивниот...