fbpx
Таг: новозаразени

таг: новозаразени

Нови 108 позитивни на ковид-19

Во последните три дена направени се 976 тестови, од кои 108 се позитивни на ковид-19, информира Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни, 30 се реинфекции. Освен тоа, регистрирани сe и 135 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите три дена пријавени се три починати лица. Две се од Охрид (81г и 89г) и едно починато лице е од Кратово (72г). Сите...

Нови 844 заразени со ковид, евидентирани и шест починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.890 тестови, а регистрирани се нови 844 случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 188 реинфекции со ковид-19. Регистрирани сe и 815 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа се пријавени три починати лица од Скопје (72г, 76г и...

Регистрирани 792 нови ковид-случаи, 44,6 отсто од тестираните се позитивни

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часa направени се 1.774 тестови, а регистрирани се нови 792 случаи нa ковид-19. Според овие бројки, 44,6 отсто од тестираните се позитивни, што е досега највисок процент во последниот период. Од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се 203 реинфекции, а регистрирани сe и 317 оздравени...

Денеска 770 нови случаи на ковид, почина 23-годишно момче од Свети Николе

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.043 тестови, а регистрирани се нови 770 случаи на ковид-19. Вкупно 37,6 отсто од тестираните лица се позитивни.  Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 207 реинфекции на ковид-19. Регистрирани сe 363 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа пријавени се...

Нови 193 новоазразени лица, бројот на ковид случаи е во пораст

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестови, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19. Најголем број од заразените се во Скопје - 109. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 49 реинфекции. „Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на...

За 24 часа 1.045 нови случаи на Ковид 19 од 4.695 тестови, 29 починати лица

Во последните 24 часа се направени се 4.695 тестови, а регистрирани се 1.045 нови случаи на Ковид 19, од кои се 132 реинфекции, информира Министерството за здравство. Најголем дел од новите случаи на Ковид 19 се регистрирани во Скопје, 557, потоа следуваат Куманово со 57, Битола 53, Тетово 47, Велес 41, Охрид со 39 заболени, Прилеп со 35, Гостивар...

Стојанов: Проблем е да се чека ред во амбуланта, а не е проблем да се чека за на жичарница

Сојот омикрон многу брзо се шири во сите држави и тоа главно е проширен меѓу младите и тоа е добра причина да си останат на сила актуелните мерки, но и да се воведат нови, смета епидемиологот д-р Александар Стојанов. Секаде во земјите во регионот и во Европа расте бројот на новозаразени од ковид, ова е петтиот бран, а Стојанов...

Нови 62 случаи со корона вирус од 572 тестирања, починаа 25 лица

Во изминатото деноноќие направени се 572 тестирања, од кои регистрирани се 62 нови случаи на ковид-19. Новозаразените лица се од: Скопје – 32, Прилеп и Штип – по 7, Куманово – 5, Струмица – 4, Кавадарци – 3, Велес, Кочани, Кичево и Виница - по 1, соопшти Министерството за здравство. Пријавени се 24 починати пациенти во болнички услови и еден...

Во последното деноноќие регистрирани 447 нови случаи на ковид-19, починаа 30 пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.034 тестирања, од кои регистрирани се 447 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека новозаразените лица се евидентирани во: Скопје –191, Куманово – 36, Прилеп – 26, Струмица – 21, Битола – 19, Велес – 18, Тетово – 17, Гостивар – 16,...

Регистрирани уште 1.320 заразени од ковид-19, починаа 35 лица

Во последното деноноќие се регистрирани нови 1.320 позитивни на SARS-CoV-2 од направени 4.738 тестови што изнесува нешто помалку од 28 отсто. Како што соопшти Министерството за здравство, како резултат на болеста ковид-19 починале 35 лица, од кои сите во болнички услови. Најголем дел од регистрираните случаи се  во Скопје (604), Куманово (80), Битола (72), Велес (62), Охрид (60), Кавадарци и...

Нови 75 случаи со корона вирус од 726 тестирања, починаа 22 лица

Во последните 24 часа се направени 726 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје – 45, Кавадарци – 11, Прилеп – 8, Струга – 3, Неготино, Тетово и Велес по 2, Куманово и Кочани по 1, соопшти Министерството за здравство. Оттаму додаваат дека починати се 22 пациенти, од кои 10 се од Скопје (71г,...

Нови 46 случаи со ковид-19 во последните 24 часа, бројот на починатите порасна за 12

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 378 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на ковид-19. Од нив во,Скопје-22, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Струга-7, Охрид-3, Кавадарци-4, Гостивар-3, Македонски Брод-1, Ресен-1, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 526 оздравени пациенти од: Скопје-295, Куманово-13, Штип-7, Прилеп-39, Тетово-12, Струга-3, Велес-4, Битола-9, Охрид-33, Кавадарци-41, Гостивар-9, Гевгелија-4, Струмица-16, Крива Паланка-3,...

Бројката на смртни случаи од ковид-19 надмина 2.500, во последните 24 часа регистрирани 536 новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.662 тестирања, а регистрирани се 536 нови случаи на ковид-19. Починати се 15 лица, и со овој нов трагичен биланс, бројката на починати од почетокот на пандемијата надмина 2.500. Сите починати во изминатите 24 часа биле згрижени во болнички услови. Од нив шестмина се од Скопје, по двајца од...

Нови 129 случаи со ковид-19, починаа 22 лица

Во последните 24 часа направенo е 591 тестирање, а регистрирани се 129 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4, Штип-4, Прилеп-14, Тетово-7, Велес-4, Битола-1, Охрид-2, Кавадарци-12, Гостивар-2, Гевгелија-4, Струмица-1, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-1, Пехчево-1, Берово-1, Виница-1, Делчево-1, Кичево-3, Неготино-1, соопшти Министерството за здравство. Во болнички услови починати се 22 лица, три пациенти од Скопје (44, 61 и 67г.), еден од...

Регистрирани 881 случај со ковид-19, починати 22 лица и 806 оздравени пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.902 тестирања, а регистрирани се 881 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-425, Куманово-40, Дебар-1, Штип-17, Прилеп-55, Тетово-32, Струга-24, Велес-23, Битола-39, Охрид-33, Кавадарци-22, Гостивар-30, Гевгелија-10, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-5, Кочани-23, Пробиштип-4, Демир Хисар-4, Македонски Брод-3, Берово-1, Виница-1, Делчево-8, Кратово-3, Свети Николе-1, Кичево-12, Ресен-4, Неготино-19, информираат од Министерството за здравство. Оттаму соопштија дека починати се 22...

Нови 1.406 заразени со ковид-19, 21 починат и 937 оздравени пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.398 тестирања, а регистрирани се 1.406 нови случаи на ковид-19, од: Скопје-627, Куманово-73, Дебар-1, Штип-37, Прилеп-98, Тетово-72, Струга-17, Велес-55, Битола-51, Охрид-57, Кавадарци-40, Гостивар-84, Гевгелија-11, Струмица-30, Крива Паланка-10, Радовиш-9, Крушево-8, Кочани-34, Пробиштип-4, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-8, Виница-20, Делчево-6, Кратово-2, Свети Николе-11, Кичево-10, Ресен-13 и Неготино-11. Денеска Институтот...

Во последното деноноќие регистрирани се 1.085 нови случаи на заразени од корона вирусот

Во последното деноноќие регистрирани се досега најголем број на потврдени случаи на заразени со новиот корона вирус во едно деноноќие – 1.085. Вкупниот број на тестови во претходните 24 часа е 3.294, што значи дека процентот на заразени е околу 33 отсто. Како што соопшти Министерството за здравство, наголем дел од регистрираните нови случаи се во Скопје - 447, Куманово-69,...

Нови 934 случаи со ковид-19, вкупната бројка надмина 30 илјади

Во последното деноноќие регистрирани се досега најголем број на потврдени случаи на заразени со новиот корона вирус во едно деноноќие - 934. Вкупниот број на тестови во претходните 24 часа изнесувале 2.748 тестирања што значи дека скоро 34 отсто од тестираните биле позитивни. Како што соопшти Министерството за здравство, наголем дел од регистрираните нови случаи се во Скопје-420, потоа во...

За два дена 74 нови случаи на ковид-19 во Прилеп

За само два дена во Прилеп се евидентирани 74 случаи на лица инфицирани со корона вирус. Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска едно лице на 73 годишна возраст ја изгуби битката со болеста. Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски денеска категорично порача, граѓаните, институциите и правните субјекти, доследно и без исклучок да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството...

За една недела 2.676 нови случаи на ковид-19 и уште 49 починати

Во периодот од 12 до 18 октомври тестирани се вкупно 13.213 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2. Регистрирани сe 2.676 нови позитивни случаи од 34 градови во државата со зголемување од 19,3 отсто во однос на минатата недела. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (51,4 отсто), а највисока неделна инциденца...

Клинички центар и детската болница во Козле една ноќ без вода, „Водовод“ ќе постави цистерни

Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, Јавната здравствена установа Универзитетска клиника за респираторни заболувања кај децата Козле-Скопје, резиденцијалните објекти на Водно, како и дел од жителите од реон Водно и Козле...