Фото: NIAID-RML (https://www.niaid.nih.gov/ & https://www.niaid.nih.gov/about/rocky-mountain-laboratories), CC BY 2.0, Викимедија комонс

Во последните три дена направени се 976 тестови, од кои 108 се позитивни на ковид-19, информира Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни, 30 се реинфекции. Освен тоа, регистрирани сe и 135 оздравени пациенти.

„Во текот на изминатите три дена пријавени се три починати лица. Две се од Охрид (81г и 89г) и едно починато лице е од Кратово (72г). Сите се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, не се пријавени починати лица“, велат во МЗ.

Досега во земјата се направени вкупно 2.170.602 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.069, бројот на оздравени пациенти е 333.067, на починати е 9.537, а бројот на активни случаи изнесува 465.