fbpx
Таг: реинфекции

таг: реинфекции

Нови 108 позитивни на ковид-19

Во последните три дена направени се 976 тестови, од кои 108 се позитивни на ковид-19, информира Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни, 30 се реинфекции. Освен тоа, регистрирани сe и 135 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите три дена пријавени се три починати лица. Две се од Охрид (81г и 89г) и едно починато лице е од Кратово (72г). Сите...

Евидентиран 81 нов случај на ковид

Во последното деноноќие евидентирани се 81 нов случај на ковид-19, од направени  734 тестови, соопштува Министерството за здравство. Оттаму информираат дека од вкупниот број позитивни пациенти, 20 се реинфекции. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата, е 342.961. „Во текот на изминатите 24 часа, не е регистрирано починато лице. Согласно, Регистарот на умрени лица...

Евидентирани нови 165 ковид случаи, од нив 39 лица се реинфицирале

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во земјава биле направени 1.088 тестови, а откриени 165 нови случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 39 реинфекции, а регистрирани сe и 384 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, регистрирани се...

Регистрирани 511 нови случаи на ковид-19, 34 отсто од тестираните се позитивни

Петстотини и единаесет нови случаи на ковид се регистрирани во последните 24 часа, од вкупно направени 1.489 тестови, што покажува дека 34,4 отсто од тестираните се позитивни, информира Министерството за здравство. Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 129 реинфекции. Евидентирани се и 264 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени...

Нови 139 случаи на ковид-19, регистрирани се 25 реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.424 тестови, а регистрирани биле 139 нови случаи на ковид-19: Скопје – 58, Битола – 34, Прилеп – 6, Струмица – 5, Куманово, Кавадарци, Велес, Охрид и Кичево – по 4, Тетово – 3, Гостивар, Кочани и Демир Хисар – по...

Нови 89 случаи на ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство извести дека во земјава во последните 24 часа се направени 1.760 тестови, а се откриени 89 нови случаи на ковид-19: Скопје – 48, Битола – 18, Берово – 4, Прилеп, Кавадарци, Штип и Кичево – по 3, Велес – 2, Охрид, Струмица, Гевгелија, Ресен и Виница – по 1. Од вкупниот број позитивни (89), регистрирани се 21...

Регистрирани 236 нови случаи на ковид-19, денеска нема смртни случаи

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа во земјава се направени 2.212 тестови, а регистрирани се 236 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 125, Битола – 29 и Кавадарци – 12. Од вкупниот број позитивни случаи на ковид-19 (236), регистрирани се 38 реинфекции. Во изминативе 24 часа регистрирани сe 252 оздравени пациенти, а не се...

Регистрирани 848 нови случаи на ковид-19, бројката на починати порасна за 22

Во изминативе 24 часа во земјава се откриени 848 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Регистрирани се уште 22 смртни случаи, од кои половината се од изминатово деноноќие, а останатите 11 починале претходно, но сега се евидентирани. Направени се вкупно 3.506 тестови. Од вкупниот број на позитивни (848), регистрирани се 116 реинфекции. Во изминативе 24 часа регистрирани сe 1.369...

Денеска 1.269 нови случаи на ковид-19 од 4.047 тестирања, од кои 162 реинфекции

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 4.047 тестови, а регистрирани се 1.269 нови случаи на ковид-19. Најголем дел од заболените се од Скопје – 686, Тетово – 75 и Битола – 65. Од вкупниот број на позитивни случаи на ковид-19 (1.269), регистрирани се 162 реинфекции меѓу тестираните лица. Во...

Регистрирани 920 нови случаи на ковид-19, пријавени 11 починати лица

ковид тест
Министерството за здравство информираше дека согласно податоците од Инситутот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.338 тестови, при што се регистрирани 920 нови случаи на Ковид-19. Најголем дел од новозаразените се од Скопје – 502,  Битола – 54, Куманово – 48, Велес – 40, Тетово – 35, Прилеп – 31, Кавадарци – 27, Штип – 24, Кичево...

Денеска 1.348 нови случаи на ковид-19 и 19 починати лица

Министерството за здравство информира дека во изминативе 24 часа направени се 3.996 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 725, Куманово – 73 и Битола – 67. Од вкупниот број на позитивни случаи (1.348), регистрирани се 196 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 11 починати лица: 6 починати лица...

Денеска 1.908 нови случаи на ковид-19, пријавени се 26 починати лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа направени се  5.834 тестови, а регистрирани се 1.908 нови случаи на ковид-19. Најмногу нови случаи се забележани во: Скопје – 972, Кавадарци – 112 и Куманово – 111. Од вкупниот број на позитивни случаи, регистрирани се 254 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 22 починати лица: 5 починати...

Денеска 2.019 нови случаи на ковид-19, пријавени се 19 починати лица

Од 6.119 направени тестови денеска, регистрирани се 2.019 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најголем број од новорегистрираните случаи се од Скопје – 968, Битола – 150 и Кавадарци – 104. Од вкупниот број на новозаболени, регистрирани се 254 реинфекции, а двајца од регистрираните лица во текот на денешниот ден се заразиле со ковид-19 по трет пат. Во...

Денеска 12 починати од ковид-19, нови 1.172 заболени лица, од кои 145 се реинфекции

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 4.021 тестови, а регистрирани се 1.172 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 629, Битола – 109 и Куманово – 64. Од вкупниот број на позитивни случаи (1.172), регистрирани се 145 реинфекции односно лица што повторно го прележуваат ковид-19. Во...

МЗ: Омикрон доминира, вирусот најмногу се шири меѓу младите и средовечните

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека во период од една седмица за 51 отсто, е зголемен бројот на позитивни од тестирани на SARS-CoV-2, односно коронавирусот. Регистрирани се заболени лица од сите возрасни групи, а најзастапени се лицата на возраст од 30-39 (27 отсто), 20-29 (24 отсто) и 40-49 (17 отсто). Најмал број е регистриран кај возрасната група од 0-9 години...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за амнестија за осудените за упадот во Собранието на 27 април

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на РСМ денеска поднесе предлог-закон, инициран од адвокатите Јанаки Митровски и Драган Пешевски, за целосна амнестија на лицата осудени за упадот во Собранието...