fbpx
Таг: ковид -19

таг: ковид -19

Повторно да се носат маски во здравствените установи, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести ќе препорача до Министерството за здравство повторно задолжително да се носат маски во здравствените установи како превенција од ковид-19. „На денешниот состанок се разгледуваше состојбата со ковид-19 и по деталните анализи што ги направивме, се донесе само една препорака, односно повторно задолжително користење маски во здравствените установи. Ова е пред сè за да не се пренесува...

Научно видео од 2015 година злоупотребено за да се шират теории на заговор

Луѓето не се разболуваат ниту од антените за мобилна телефонија, ниту од графен оксид. Тие на никој начин не се поврзани со вакцините против ковид-19. Објавата што ја анализираме користи научно видео од 2015 година, осум години пред да се појави коронавиурусот, со цел да шири дезинформации за составот на вакцините, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Објава шири измислици дека 5Г кулите активираат болести кај вакцинираните луѓе

Наспроти изнесеното во оваа објава на Фејсбук, во ковид вакцините нема нешто што може да биде активирано од 5Г мрежата и да предизвика  болести во телото на вакцинираните. Ваквиот наратив е подготвен со цел креирање паника кај вакцинираните и отпор кон примање на вакцините поради страв од идни пандемии, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме...

Генетиката се користи за спречување или лекување болести, не за нивно поттикнување

Наспроти изнесеното во постот кој го рецензираме, видеото не претставува никакво сведочење за депопулација со ковид, ниту, пак, доставува докази, туку е какофонија од различни теории на заговор, кои имаат за цел да предизвикаат сомнеж во традиционалната медицина и нејзиниот развој кој носи здравствен бенефит, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната мрежа...

Жена со церебрална парализа живее во зграда без лифт – матичниот лекар одбивал да дојде кога имала ковид

Од 23 до 37 проценти од анкетираните жени со попреченост чувствуваат дискриминација кога одат кај матичен лекар, а повеќе од половината сметаат дека просториите на избраните лекари од различна дејност не се или се делумно пристапни. Проблем со основна физичка пристапност до ординациите е констатиран дури и во јавни здравствени установи. Ова се клучните наоди констатирани во истражувањето „Пристап до...

На Фејсбук повторно се шират конспирации за пандемијата и „длабоката држава“

Објавата произволно тврди дека пандемијата на ковид била лажна и дека луѓето треба да се борат против некакви сатанисти и против некоја „длабока држава“. Пандемијата и коронавирусот беа реални и однесоа многу човечки животи, менувајќи го начинот на живот на луѓето и за тоа има медицински докази и факти. Конспирациската теорија за длабока држава особено зема залет за време...

Нанотехнологијата, 5Г мрежата и графен оксидот немаат никаква поврзаност со вакцините

Објавата изнесува низа теории на заговор и непотврдени факти во врска со вакцините и нивниот состав. Вакцините не содржат графен оксид, ниту пак, графен оксид или некаква нанотехнологија која генетски ќе го модифицира човекот за тој да биде управуван со помош на 5Г технологијата, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на Фејсбук која ги...

Новиот ковид сој Ерис не е сериозна закана, смируваат епидемиолозите

ЕГ.5 или Ерис, е новата варијанта на ковид-19 која стана доминантна во САД, а ја има и во Кина и Британија. Распространетоста на новиот сој расте, а симптомите најчесто се главоболка, рапав глас, болки во мускулите и изменето чувство за мирис. Дали треба овој нов сој да нè загрижува? Епидемиолозите велат - не. „Ова е вирус, а вирус лесно се пренесува, лесно...

Вработените во „Фајзер“ ги добиле истите вакцини со истиот состав, само од различна серија

Во постот наменски е прикажан само краток фрагмент – виедоматеријал од 20 секунди, со којшто се креира погрешна слика за вакцините. Од целосниот контекст на прашањето и одговорот кои може да се видат на оригиналното видео, јасно е дека вработените во „Фајзер“ не добиле поинакви вакцини од оние за општата популација. Серијата била посебна затоа што во тој момент кога...

Нема линк меѓу ХААРП програмата, коронавирусот, вакцините и климатските промени

Постот произволно тврди дека пандемијата на ковид била лажна, дека вакцините биле смртоносни и дека климатските промени се лажни, односно се прават со помош на системот ХААРП. Пандемијата и коронавирусот беа реални и однесоа многу човечки животи, менувајќи го начинот на живот на луѓето. Нема докази дека вакцините предизвикуваат смрт. Тврдењето дека климатските промени не постојат, дека се вештачки...

УНИЦЕФ: Дебелината, невакцинирањето, пост-ковид кризата се пречки за соодветен развој на децата

И покрај тоа што помалку деца умираат денес отколку пред 30 години, земјата сѐ уште има висока перинатална стапка на смртност во споредба со земјите-членки на ЕУ и членките на Здравствената мрежа на Југоисточна Европа. Поради дезинформации, децата испуштаат шанса да примат вакцини кои спасуваат живот. Освен тоа, дебелината кај децата зема замав, со што цели генерации се во...

Јаневски: Политичките тензии го намалија бројот на бугарски туристи

Во 2023 година ќе треба да се надоместат од 75.000 до 100.000 ноќевања за да се надомести за намалениот број на бугарски туристи, како последица на политичките тензии, рече денеска на прес-конференција Љупчо Јаневски, директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот. Како што тој истакна, во 2019 година (последната година пред пандемијата), бугарскиот пазар бил еден од...

Произволно се тврди дека САД во Украина работеле на создавање биолошко оружје со ДНК на Руси и Кинези

Тврдењето дека „САД во биолабораториите во Украина работеле на создавање на биолошко оружје засновано на ДНК на одредена етничка група, односно на Русите и Кинезите“, е сосема произволно и без никакви докази. Департментот за одбрана на САД уште на 10 март 2022 година објави дека Русија и Кина лажно обвинуваат за употреба на биолошко оружје, оттаму се децидни дека...

СЗО не е сатанистичка организација, ниту пак, брутално се заканува барајќи покорност

Светската здравствена организација е насочена кон спасување на човековите животи преку промоција на подобри здравствени услуги, поголема покриеност со здравствени услуги за сите луѓе во светот преку стратегии и цели кои директорот на СЗО, Тедрос Аданом бара да се почитуваат и да се постигнуваат. Нема ништо сатанистичко во тоа да се насочуваат државите членки на СЗО да обезбедуваат подобра...

Еуростат: По две години опаѓање, населението на ЕУ повторно во пораст

Населението на Европската Унија броело 448,4 милиони жители на 1 јануари годинава, а на почетокот на претходната година, на 1 јануари 2022, имало 446,7 милиони жители. Станува збор за пораст од 1,7 милиони жители, се вели во извештајот на Еуростат објавен денеска. Овој пораст е забележан по две години опаѓање на бројот на жители во Европската Унија. Од Еуростат посочуваат дека...

Владата без критериуми исплатила речиси 100 милиони евра за справување со ковид-19 кризата

Речиси 100 милиони евра од страна на Владата преку потпрограмата Мерки за справување со ковид-19 кризата, во 2021 година биле исплатени без утврдени критериуми во однос на избор на институции и износот на одобрените неповратни финансиски средства, при што 33 отсто од примателите на средствата немаат доставено извештај за реализираните активности до Владата. За потпрограмата П1 – Мерки за справување...

„Фајзер“ нема патент за далечинско следење контакти на вакцинирани лица

Патентот е регистриран од двајца пронаоѓачи, Гал Ерлих и Маер Фенстер, а не од „Фајзер“ и тоа може да се види на линкот кој постот го споделува. Портпаролот на „Фајзер“ во изјава за Ју-ес-еј тудеј потврдил дека компанијата нема регистрирано патент за далечинско следење контакти на вакцинирани лица, пишува Вистиномер.мк.   Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост на Фејсбук кој тврди дека компанијата Фајзер поднела...

Не е вистина дека Џил Бајден е повторно позитивна на ковид

Тврдењето дека Џил Бајден, Првата дама на САД, повторно се заразила со коронавирусот, нема никаква поткрепа, за тоа не се понудени никакви докази. Доколку оваа информација беше вистинска, таа ќе беше објавена во светските мејнстрим медиуми, но тоа не е случај, пишува Вистиномер.мк.   Текстот подолу го пренесуваме во целост: Објава на социјалната мрежа Фејсбук неточно тврди дека Џил Бајден, сопругата на американскиот претседател Џо Бајден, повторно е...

Не е точно дека Јапонија покренува истрага против ковид-вакцините поради милиони смртни случаи

Ниту има докази за милиони смртни случаи, ниту пак, некаде има официјална вест за покренување некаква истрага против вакцините. Според СЗО, до крајот на ноември 2022 година во Јапонија биле администрирани над 349,2 милиони дози вакцини против ковид-19.  Според една студија од ноември 2022 година, во периодот помеѓу 17 февруари 2021 година и 17 април 2022 година, во Јапонија се пријавени 1.690 смртни случаи...

„Спотифај“ не презема ништо додека Џо Роган „продава“ дезинформации за вакцините

Поткаст-водителот Џо Роган и милијардерот Илон Маск го нападнаа професорот по микробиологија и поборник за јавно здравје Питер Хотез кој неодамнешното интервју на Роган со теоретичарот на заговори против вакцините, Роберт Ф. Кенеди Џуниор, го нарече „бесмислица“. Откако Хотез го твитна написот на порталот „VICE“ (Вајс) за недостатокот на модерирање на содржини на „Спотифај“ околу дезинформациите на Роган во спорната...

Контроверзниот Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот кај Бањска

Контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, кој беше осомничен од косовската полиција за оружениот инцидент кај селото Бањска, денеска ја презеде одговорноста за нападот врз косовската полиција, пренесува Радио Слободна Европа....