fbpx
Таг: ковид -19

таг: ковид -19

Вистиномер: Комисијата се активираше поради зголемен број ковид случаи, а не за да го задуши протестот

Комисијата за заштита на населението од заразни болести уште на крајот на јуни почна да предупредува дека постои нагорен тренд на ковид инфекции во државата, а протестите против францускиот предлог почнаа подоцна. Односно, двете работи не се поврзани една со друга. Исто така, Комисијата на ниеден начин не може да влијае на протестите кои продолжија да се одржуваат и...

Денеска четворица починати и 779 нови случаи на ковид-19, бројот на активни случаи надмина 4.000

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 1.613 тестови, а регистрирани се нови 779 случаи на ковид-19. Од вкупниот број на позитивни случаи, регистрирани се 173 реинфекции на ковид-19. Најголем број на нови случаи се регистрирани во Скопје – 345, по што следат: Битола - 61, Куманово – 45,...

ДЗР: За две години, граѓаните во приватното здравство прелеале 18,6 милиони евра за ковид тестови

Сметано по најниската наплатена цена од 1.400 денари по тест и направени 819.240 тестови за две години, од граѓаните во приватното здравство се прелеани повеќе од 18,6 милиони евра, покажа ревизијата на финансиските извештаи заедно со ревизија на усогласеност на Фондот за здравствено осигурување на за 2020 година. Како што стои во објавата на ревизорите, изразено е мислење со...

Белата куќа: Бајден е позитивен на ковид-19

Утрово, американскиот претседател Џо Бајден беше позитивен на тестот за ковид-19, потврди портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер во соопштение објавено на веб страната на Белата куќа. Тој е целосно вакциниран и двапати добил бустер и има многу благи симптоми. Тој почна да зема Паксловид. Во согласност со упатствата на ЦДЦ, тој ќе се изолира во Белата куќа и ќе...

Oд следната недела ќе започнат со работа пет нови ковид амбуланти во Скопје

Дополнителни превентивни мерки нема да има, епидемилошката состојба во болниците е стабилна. Иако има зголемување на бројот на случаи, нема зголемување на бројот на хоспитализирани, соопшти денеска д-р Злате Мехмедовиќ на прес-конференција, откако заврши состанокот на членовите на Комисијата за заразни болести. Тој кажа дека најголемиот дел од оптовареноста на системот е на грбот на матичните лекари, па затоа...

Секој втор тест за ковид-19 е позитивен, евидентирани нови 788 случаи, починале двајца

Вкупно 788 нови случаи на ковид се регистрирани во текот на изминатото деноноќие, информира Министерството за здравство. Направени се 1.631 тестови, а најголем број од заразените се евидентирани во Скопје, 350. Процентуално, 48 отсто од тестираните се позитивни на ковид. Од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се 191 реинфекции, а освен тоа, евидентирани се и 541 оздравен пациент. Во текот...

Стојанов: Без N95 маска не влегувајте во маркет и во автобус

Изминатиов период во континуитет расте бројот на нови ковид случаи кај нас, но и во земјите во регионот и пошироко. Она што може да се забележи од дневните извештаи на Министерствотто за здравство, е дека расте и бројот на реинфекции, што покажува дека оние кои веќе прележале не се отпорни на вирусот. Исто така, ако до пред некој ден...

Вистиномер: Извештаите за сомнежи за несакани реакции не се потврдени несакани ефекти

Во постот се пропушта контекстот, затоа што Европската база на податоци за сомнежи за несакани реакции од употреба на некој лек и системот за следење на несакани настани од вакцини во САД – VAERS, не се создадени за преку нив да може да се утврдува смртност и повреди од кој било лек или медицинско средство, вклучително ни за вакцините...

Регистрирани 792 нови ковид-случаи, 44,6 отсто од тестираните се позитивни

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часa направени се 1.774 тестови, а регистрирани се нови 792 случаи нa ковид-19. Според овие бројки, 44,6 отсто од тестираните се позитивни, што е досега највисок процент во последниот период. Од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се 203 реинфекции, а регистрирани сe и 317 оздравени...

Денеска 770 нови случаи на ковид, почина 23-годишно момче од Свети Николе

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.043 тестови, а регистрирани се нови 770 случаи на ковид-19. Вкупно 37,6 отсто од тестираните лица се позитивни.  Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 207 реинфекции на ковид-19. Регистрирани сe 363 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа пријавени се...

Вистиномер: Убиството на Шинзо Абе не е поврзано со лекувањето на ковид-19, ниту со вакцинацијата

Јапонија почна да ги администрира вакцините против ковид-19 откако во февруари 2021 година беше одобрена вакцината на „Фајзер“. Неколку месеци претходно, на 28 август 2020 година Абе соопшти дека се повлекува од функцијата премиер поради болест. „Ивермектин“, пак, воопшто не е на листата на јапонската влада како одобрен лек за ковид-19, според јапонската агенција за лекови и медицински средства,...

Изминативе три дена регистрирани 899 нови случаи на ковид-19, оздравеa 670 пациенти

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во периодот од 15 до 17 јули направени се 2.466 тестови, а регистрирани се 899 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 470, Битола – 75 и Кавадарци – 50. Од вкупниот број на позитивни случаи на ковид-19 (899), регистрирани се 201 реинфекција. Во изминатово деноноќие...

Комисија за заразни болести: Расте бројот на ковид случаи, но во безбедна зона сме

Комисијата за заразни болести, на денешниот состанок ја разгледа актуелната епидемиолошка состојба во земјата и констатирано е дека има зголемување на бројот на нови случаи со ковид. Согласно методологијата за одредување на ризикот од Ковид-19 се зема предвид и процентот на хоспитализирани случаи, процентот на слободни болнички кревети, како и бројот на тешко болни и смртни случаи од Ковид-19,...

Евидентирани нови 504 ковид-случаи, позитивни се 36,3 отсто од тестираните

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.385 тестови, а регистрирани се нови 504 случаи на ковид-19. Според овие бројки излегува дека 36,3 отсто од оние кои се тестирале, се позитивни. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 133 реинфекции. Регистриран e и 321 оздравен пациент. Во текот на изминатите 24...

Денеска 494 нови случаи на ковид-19, не се пријавени починати лица

Министерството за здравство информира дека во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа направени се 1.365 тестови, а регистрирани се нови 494 случаи на ковид-19. Меѓу нив, најголем број на позитивни случаи се регистрирани во Скопје – 251, Битола и Охрид – по 38 и Куманово и Велес – по 23. Од вкупниот број на...

Денеска 411 нови случаи на ковид-19, бројката на активни случаи се искачи над 2.000

Министерството за здравство информира дека во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.153 тестови, а регистрирани се нови 411 случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 208, Битола – 33 и Куманово – 26. Од вкупниот број на позитивни случаи на ковид-19 (411), регистрирани се 88 реинфекции. Во изминатово деноноќие...

На Инфективна хоспитализирани 15 ковид пациенти, дневно се прегледуваат по 30 лица

На Клиниката за инфективни болести во моментов има 15 хоспитализирани пациенти со ковид-19, а на дневно ниво во оваа здравствена установа се прават по триесетина ковид прегледи, информира за „Мета“ директорката д-р Милена Стевановиќ. Според неа, со растот на ковид-бројките, се очекува да расте и бројот на прегледи и хоспитализации. „Наплив на пациенти немаме, но како што тргнало, реално е...

Регистрирани 511 нови случаи на ковид-19, 34 отсто од тестираните се позитивни

Петстотини и единаесет нови случаи на ковид се регистрирани во последните 24 часа, од вкупно направени 1.489 тестови, што покажува дека 34,4 отсто од тестираните се позитивни, информира Министерството за здравство. Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 129 реинфекции. Евидентирани се и 264 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени...

Вистиномер: Со старо видео се шират невистини дека 5Г технологијата предизвикува ковид-19

Постот манипулира со старо видео и шири дезинформации за поврзаноста на 5Г мрежата со  коронавирусот. Видеото е од 2018 година и во него  извесна Клер Едвардс зборува исклучиво за штетноста на 5Г технологијата врз здравјето на луѓето и никаде не го спомнува коронавирусот. Впрочем, таа и не можела да го спомне, бидејќи нејзиното обраќање од ова видео е од...

Вистиномер: Не е вистина дека во светските медиуми не се зборува за ковид-19

Пандемијата не е готова, светот е далеку од целосно спречување на ширење на вирусот. Тврдењето дека „никаде во светот веќе не се зборува за вирусот“ е најобична лага. Само во последниот месец за повторното ширење на вирусот, како последица на новите мутации на омикрон, известуваат: „Си-Ен-Ен“, „Њујорк Тајмс“, „Би-Би-Си“, „Гардијан“, „Економист“, „Гласот на Америка“, „Глобај њуз“, пишува „Вистиномер“ во...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...