fbpx
Таг: ковид -19

таг: ковид -19

Вистиномер: Вакцината на „Фајзер“ за деца под 16 години е регистрирана во Србија во 2021 година

Документот што се споделува во текстот на „Коловрт“ е од декември 2020 година кога фајзеровата вакцина не се администрираше на деца под 16 години никаде во светот, затоа што уште не беа завршени клиничките тестирања за таа возрасна група. Тој документ во текстот не се однесува на деца, туку на лица над 18 години за кои беше издадена дозволата....

Вистиномер: Не е точно дека мајмунските сипаници се предизвикани од вакцината против ковид-19

Постот што го рецензираме го оценуваме како невистинит. Мајмунските сипаници не се предизвикани од вакцините против ковид-19 бидејќи ниедна од нив не го содржи вирусот на мајмунски сипаници. Мајмунските сипаници постоеле и во времето кога коронавиурсот не постоеше, а следствено на тоа немаше ни вакцини против него. Човекот кој зборува во видеото не приложува ниеден доказ кон своите бизарни...

Вистиномер: Не е вистина дека невакцинираните се заразни пократко време од вакцинираните и бустираните

Не е вистина дека невакцинираните пациенти со ковид се заразни помалку време од оние што се вакцинирани или бустирани. Спротивно на тоа, студијата објавена од Барцак и нејзините колеги во „New England Journal of Medicine“, откри дека средното времетраење на инфективноста е еден ден подолго меѓу невакцинираните учесници во студијата, споредено со оние кои биле вакцинирани. Но, групата е...

KЗБ: Македонија е во фаза на широка трансмисија на ковид, нема нови рестриктивни мерки

На денешниот состанок, Комисијата за заразни болести (КЗБ) ја разгледала епидемиолошката состојба во земјата. Во изминатата недела се забележува благ пораст на бројот на нови случаи (8,5 отсто), што е значително понизок пораст споредено со претходната недела (55,7 отсто) и е во согласност со намалувањето на репродукцискиот број (Р0). Република Северна Македонија е во фаза на широка трансмисија, со...

Нови 844 заразени со ковид, евидентирани и шест починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.890 тестови, а регистрирани се нови 844 случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 188 реинфекции со ковид-19. Регистрирани сe и 815 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа се пријавени три починати лица од Скопје (72г, 76г и...

Евидентирани 178 нови случаи на ковид, пријавени четири починати лица

Во последното деноноќие, направени се 1.238 тестови, а регистрирани се нови 178 случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Од вкупниот број позитивни случаи на ковид-19, регистрирани се 33 реинфекции. Во изминатово деноноќие има и 592 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа се пријавени и две починати лица од Скопје (72г и 60г) во болнички услови. „Согласно регистарот...

Вистиномер: Пост дезинформира дека 150 илјади луѓе биле убиени од вакцините

Написот што се споделува во постот се повикува на податоци од американскиот бизнисмен Стив Кирш за кого повеќе извори наведуваат дека е промотор на дезинформации за ковид-19. Кирш, пак, се повикува на американскиот систем за следење на несакани реакции после вакцинација – ВАЕРС, кој е за рано предупредување, а не за егзактно броење на смртност или ефикасност на вакцината....

Нови 815 случаи на Ковид 19 во последните 24 часа, пријавени четири починати лица

Нови 815 случаи на Ковид 19 се регистрирани во последните 24 часа од направени 1.814 тестови. Оздравени се 1.252 лица, а во изминатото деноноќие се пријавени две починати лица. Со тоа, бројот на активни случаи во моментов во земјава изнесува 4.535 лица. По градови, најголем број од новозаболените лица се од Скопје – 320, по што следат: Битола – 63,...

За три дена 1.171 нов случај на ковид-19 и три починати лица во земјава

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во периодот од 29.07 до 31.07.2022 година направени се 2.631 тестови, а регистриран е 1.171 нов случај на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 485, Битола – 87, Кавадарци – 78, Прилеп – 61, Куманово – 60 и Охрид – 51. Од вкупниот број на позитивни случаи...

Евидентирани нови 855 лица позитивни на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.602 тестови, а регистрирани се нови 855 случаи на ковид-19. Од позитивните, регистрирани се 189 реинфекции. Оздравеле 683 пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин се регистрирани две...

Следните 15 дена во Црна Гора задолжително e носењето заштитни маски

Поради влошување на епидемиската состојба предизвикана од коронавирусот во Црна Гора во следните 15 дена ќе биде задолжително носење заштитни маски. Здравствените власти исто така упатија апел до граѓаните да се вакцинираат против ковид-19, пренесе црногорскиот портал Вијести. Директорот на Институтот за јавно здравје Игор Галиќ изјави дека е воведено задолжително носење заштитни маски во сите институции на јавната администрација,...

Вистиномер: Не е точно дека СЗО и бугарската влада договориле нов бран на сојот омикрон

Не е вистина дека Кирил Петков и претставник од СЗО договориле со владата на Бугарија пик на сојот омикрон со 10.000 случаи дневно и бустер дози за учениците. Станува збор за комплетна измислица. СЗО нема овластување да издава наредби до земјите членки, ниту да се меша во внатрешните одлуки што тие ги носат за прашања од доменот на јавното...

Вистиномер: Нема медицински докази дека вакцините против ковид предизвикуваат згрутчување на крвта

Антиваксерите и теоретичарите на заговор секогаш ја поврзуваат вакцината на „Фајзер“ со згрутчување на крвта. Но, нема докази дека оваа вакцина предизвикува згрутчувања на крвта. Во „Журналот на автоимуност“, автори на студија од август 2021 година за вакцината на „Фајзер“, наведуваат дека таа не создава тромбови. Овој труд е цитиран во уште седум други трудови, според Националната американска библиотека...

Евидентирани нови 884 ковид случаи и пет починати лица

Нови 884 случаи на ковид-19 евидентирал Институтот за јавно здравје, од направени 1.866 тестови. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 190 реинфекции, информира Министерството за здравство. Регистрирани сe 745 оздравени пациенти од ковид-19. Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице од Скопје (77г) во болнички услови. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од системот „Мој...

Вистиномер: Ковид-19 не е биолошка војна, ниту, пак, се шири вештачки

Нема никакви сериозни аргументи ниту во научната заедница, ниту, пак, кај разузнавачките агенции ширум светот дека актуелниот коронавирус од 2019 година е намерно креиран од некого за да биде искористен како биолошко оружје. Ваквите тврдења без ниту еден доказ спаѓаат во доменот на теории на заговор. Новите варијанти на вирусите се шират брзо, бидејќи вешто ги избегнуваат антителата произведени...

Евидентирани нови 897 ковид случаи, речиси половина од тестовите се позитивни

Нови 897 ковид случаи во последното деноноќие евидентирал Институтот за јавно здравје, информираат во Министерството за здравство. Направени се вкупно 1.828 тестови, што покажува дека безмалку половина од тестираните се позитивни. Од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се 215 реинфекции. „Регистрирани сe 638 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица од Скопје (80г и 83г)...

Регистрирани 957 нови случаи на ковид, 45,5 отсто од тестираните се позитивни

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.100 тестови, а регистрирани се нови 957 случаи на ковид-19. Во прцент Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 210 реинфекции. Регистрирани сe и 616 оздравени пациенти. „Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица од Штип (71г) и Струга...

Во изминативе три дена пријавени се шест починати лица и 1.261 нов случај на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена (од 22.07 до 24.07.2022) направени биле 2.989 тестови, а регистриран е 1.261 нов случај на ковид-19: и тоа најмногу во Скопје – 572, Битола – 107, Кавадарци – 75, Прилеп – 64, Охрид – 62, Куманово – 54 и Тетово – 44. Од вкупниот...

Вистиномер: Ковид-19 не е последица на радијација од 5Г, туку на инфекција со коронавирусот

Постот  е невистинит и влегува во доменот на теориите на заговор, пласирани во текот на целата пандемија со ковид-19. Ова се прави со цел да се внесе недоверба во здравствениот систем како и во вакциналниот процес, нешто што може да биде фатално по индивидуалното здравје и штетно по колективното здравје. Коронавирусот не се пренесува преку 5Г мрежата, туку капљично,...

Вистиномер: Не е точно дека „Модерна“ ја создала вакцината против ковид-19 пред да се појави коронавирусот

Вакцината на „Модерна“, спротивно на изнесеното во постот, не е создадена пред, туку по појавата на коронавирусот, а самата генетска структура на вирусот претставува основа за нејзиното создавање. Инаку, цела деценија пред појавата на коронавирусот се правени екстензивни истражувања на мРНК технологијата, што, пак, ѝ овозможи на „Модерна“ многу брзо да ја создаде вакцината против ковид-19, пишува Вистиномер.мк. Текстот подолу...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...