fbpx
Таг: новозаразени

таг: новозаразени

Рекордни 594 нови случаи на ковид-19, вкупната бројка надмина 23.000

Денеска регистрирани рекорден број на заразени лица со корона вирус. Министерството за здравство дури вечерва ги соопшти резултатите од Институтот за јавно здравје за новите случаи на заболени од ковид-19. Според нив, во последните 24 часа се направени 2.617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи и тоа во: Скопје-303, Куманово-22, Дебар-5, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-26, Струга-12, Велес-17, Битола-18, Охрид-10,...

Во Охрид за една недела регистрирани се 42 лица со ковид-19

Во периодот од 10 до 16 октомври, земени се материјали (брис од грло и нос) за тестирање на присуство на ковид-19 од вкупно 147 лица во општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа и анализирани се во лабораториите на Институтот за јавно здравје Скопје, информираат од Центар за јавно здравје Охрид. „Од вкупно земените материјали, 84 се земени...

Филипче очекува идната недела по скратена постапка да се усвојат предложените рестриктивни мерки

Предлозите од Комисијата за заразни болести за поригорозни мерки во вид на законски измени треба да бидат усвоени по скратена постапка во Собранието, заедно со владините уредби. Министерот за здравство, Венко Филипче денеска во Штип изјави дека очекува тоа да се случи веќе наредната недела. „Се изнуди таква ситуација да мора да се интервенира, затоа што дел од уредбите, препораките...

Само за 15 дена во октомври се изречени казни за неносење маска колку за цел јули (инфографик)

Расте бројот на новозаразени со ковид-19, а паралелно со тоа и бројот на казни што ги изрекува Министерството за внатрешни работи за неносење заштитна маска на лице како превенција од вирусот. Владата на седница ги разгледа новите рестритктивни мерки со цел справување со ситуацијата, меѓу кои и мерката за носење заштитна маска на отворено, која се очекува наскоро да...

Неделен извештај на ИЈЗ: Најмногу од новозаболените со ковид-19 се на возраст од 30 до 39 години

Во периодот од 5 до 11 октомври, тестирани се вкупно 13.028 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, или 32,5 отсто повеќе во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.243 нови позитивни случаи од 33 града во државата, што претставува зголемување од 86,5 отсто во однос на минатата недела. Најголем дел од регистрираните...

Рекордни 364 нови случаи во едно деноноќие, најмногу активни има во Центар, во Аеродром и во Карпош

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.140 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на ковид-19, од кои 184 се во Скопје. Активни случаи во Скопје има најмногу во Центар 241, во Аеродром - 240, а во Карпош 214 случаи. Институтот за јавно здравје регистрира и 106 оздравени пациенти, а починати се три лица. Во болнички...

Потврдени се нови 243 случаи на ковид-19, од направени 1.831 тестирања

Во последните 24 часа се направени 1.831 тестирања, од кои регистрирани се 243 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-98, Куманово-11, Штип-7, Прилеп-12, Тетово-2, Струга-9, Велес-3, Битола-5, Охрид-5, Кавадарци-4, Гостивар-5, Гевгелија-5, Струмица-21, Крива Паланка-2, Радовиш-9, Кочани-11, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-9, Валандово-4, Виница-2, Делчево-2, Свети Николе-12, Кичево-1,Неготино-2, информираат од Министерството за здравство. Оттаму додаваат дека починати се 4 лица, пациент...

Расте бројот на новозаразени со ковид-19 во охридскиот градски ракометен клуб

Шест случаи, вклучувајќи ги и првите два случаи на ковид-19, се открија во Градскиот ракометен клуб Охрид, откако се тестираа ракометарите, стручниот штаб и логистиката, по информацијата за заразени во клубот. Пет од нив се ракометари, додека шестиот е член на управата. “Ние како клуб ќе се придржуваме до сите протоколи и решенија за изолација и понатамошните насоки од Ракометната...

Од 1.368 тестирања, регистрирани 178 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.368 тестирања и регистрирани се 178 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-42, Куманово-19, Дебар-1, Штип-1, Прилеп-16, Тетово-14, Струга-5, Велес-5, Битола-4, Охрид-3, Кавадарци-1, Гостивар-11, Гевгелија-4, Струмица-13, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-17, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Валандово-3, Виница-1, Делчево-2, Свети Николе-1, Кичево-8, информираат од Министерството за здравство. Оттаму додаваат дека во болнички услови починати се четири...

ИЈЗ: Најмногу од новозаболените со ковид-19 се во возрасна група од 30 до 39 години

Во периодот од 31 август до 6 септември 2020г, тестирани се вкупно 9.734 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, што е за 2,1 отсто помалку во однос на минатата недела. Регистрирани сe вкупно 790 нови позитивни случаи од 32 градови во државата и зголемување од 18,9 проценти во однос на минатата недела....

Нови 127 случаи на ковид-19, починаа 5 лица, а оздравени се 95 пациенти

Во последните 24 часа направени се 1.574 тестирања и регистрирани 127 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-11, Дебар-1, Штип-4, Прилеп-8, Тетово-4, Струга-5, Велес-1, Битола-1, Охрид-4, Гостивар-10, Гевгелија-3, Струмица-5, Крива Паланка -5, Кочани-2, Пробиштип-3, Македонски Брод-1, Пехчево-3, Берово-3, Делчево-7, Кратово-1, Кичево-2, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека во болнички услови починаа 5 лица, пациентка од Куманово (61г), пациент од...

Намален бројот на новозаразени во последната недела, најмногу од нив се од Скопје

Во периодот од 17 до 23 август се направени 11.129 тестирања на вирусот SARS-CoV-2, кога се регистрирани вкупно 839 нови позитивни случаи од 29 градови во државата и е евидентирано намалување од 7 проценти, во однос на минатата недела. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (33,5 проценти), покажува последниот неделен извештај на Институтот за јавно здравје. „Во овој...

Кризниот штаб во Прилеп утре ќе заседава поради зголемениот број заболени од ковид-19

Во Прилеп енормно расте бројот на заболени од корона вирус. Само во последните 24 часа се евидентирани 15 нови случаи. Поради зголемениот број на новозаразени, утре ќе заседава општинскиот Кризен штаб со којшто раководи градоначалникот Илија Јованоски. „Активни се 77 случаи, а од нив 63 се на домашно, додека 14 на болничко лекување. Во домашна изолација и самоизолација се 173...

Регистрирани уште 127 случаи на ковид-19, петмина починати и 60 оздравени

Во изминатите 24 часа се направени 1.768 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 , соопшти Министерството за здравство. Најголемиот број од новодијагностицираните се од Скопје - 38 заразени, потоа е Куманово со 23, Прилеп 15, Гостивар 12, Тетово 8, Велес 5; по 3 нови случаи имаат Берово, Делчево, Свети Николе, Пробиштип и Штип, по 2 нови случаи...

Регистрирани се нови 78 случаи на ковид-19, починаа 4 лица, а оздравени се 40 пациенти

Во последните 24 часа се направени 860 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-28, Куманово-5, Дебар-4, Прилеп-8, Тетово-4, Битола-1, Охрид-1, Кавадарци-2, Гостивар-8, Радовиш-1, Кочани-2, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-4, Делчево-3, Кичево-3, Неготино-2, информираат од Министерството за здравство. Оттаму соопштуваат дека починати се четири лица, двајца пациенти од Гостивар на 71 и 82 години и 73 годишна пациентка...

Нови 137 случаи на ковид-19, почина едно лице, а оздравеа 58 пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.414 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-53, Куманово-19, Штип-8, Тетово-4, Струга-2, Велес-6, Битола-7, Гостивар-10, Гевгелија-2, Струмица-1, Крива Паланка-2, Пробиштип-2, Македонски Брод-3, Берово-2, Делчево-5, Свети Николе-6, Кичево-3, Неготино-2, информираат од Министерството за здравство. Оттаму посочуваат дека во болнички услови почина 63 годишен пациент од Дебар. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира...

ИЈЗ: Зголемен бројот на тестирања и оздравени пациенти, опаѓа бројот на смртни случаи и ковид позитивни

Во периодот од 10 до 16 август направени се вкупно 11.605 тестирања на ковид-19, 2.062 или 17.8 проценти повеќе споредено со претходната недела. Од направените тестирања, регистрирани сe 902 нови позитивни случаи, а во наведениот период процентот на позитивни од тестирани изнесува 7.8 проценти, што покажува тренд на континуирано намалување во однос на претходните недели кога истиот се движи...

Регистирани 87 нови случаи на ковид-19, пет починати и 51 излекуван пациент

Во последните 24 часа направени се 1.156 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-34, Куманово-13, Тетово-8, Струга-1, Битола-1, Кавадарци-4, Гостивар-20, Струмица-2, Берово-1, Кичево-3, информираат од Министерство за здравство. Оттаму додаваат дека во болнички услови починаа пет пациенти, три пациенти од Скопје (49г., 74г. и 72г.), пациентка од Струга (53г.), и пациентка од Берово (57г.) Денеска Институтот за...

Нови 160 случаи на ковид-19, тројца пациенти починаа и 368 се оздравени

Во последните 24 часа направени се 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-38, Куманово-19, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-4, Тетово-20, Струга-9, Велес-3, Битола-1, Охрид-4, Кавадарци-4, Гостивар-13, Струмица-2, Кочани-4, Пробиштип-1, Демир Хисар-3, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-2, Валандово-1, Виница-2, Делчево-1, Свети Николе-5, Кичево-8, Неготино-1, информираат од Министерство за здравство. Оттаму додаваат дека во болнички услови починаа тројца...

Регистрирани нови 139 случаи на ковид-19, почина едно лице, а оздравеа 239 пациенти

Во последните 24 часа се направени 1627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во и тоа: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, Струмица-2, Кочани-5, Демир Хисар-2, Македонски Брод-3, Берово-1, Делчево-1, Свети Николе-6, Кичево-4, информираат од Министерството за здравство. Оттаму соопштија дека починат е еден пациент од Охрид на 66 годишна возраст...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...