Фото: Mufid Majnun на Unsplash

Во изминатото деноноќие направени се 572 тестирања, од кои регистрирани се 62 нови случаи на ковид-19. Новозаразените лица се од: Скопје – 32, Прилеп и Штип – по 7, Куманово – 5, Струмица – 4, Кавадарци – 3, Велес, Кочани, Кичево и Виница – по 1, соопшти Министерството за здравство.

Пријавени се 24 починати пациенти во болнички услови и еден во домашни услови. Од нив, 10 се регистрирани во од Скопје ( 69г, 71г, 71г, 71г, 72г, 73г, 76г, 83г, 86г и 86г), по 2 починати лица од Тетово (36г и 74г), Кавадарци (71г и 84г) и Струмица (56г и 69г) и по едно починато лице од Куманово (75г), Прилеп (79г), Битола (72г), Велес (78г), Штип (71г), Охрид (81г), Кочани (85г), Пробиштип (63г) и Демир Хисар (70г).

Регистрирани се 398 оздравени пациенти од: Скопје – 161, Куманово – 48, Битола – 42, Кочани – 24, Велес – 22, Штип – 16, Берово – 13, Гостивар – 12, Струмица и Гевгелија – по 10, Кичево – 7, Тетово – 6, Свети Николе и Дебар – по 5, Ресен, Пробиштип, Валандово и Богданци – по 3, Радовиш – 2, Прилеп, Охрид и Пехчево – по 1.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.747, а бројката на оздравени пациенти е 133.871. Од компликации си вирусот починаа 4.961 лице, а бројот на активни случаи изнесува 13.915.

Досега во земјата се направени вкупно 725.240 тестирања на ковид-19.