Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 378 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на ковид-19. Од нив во,Скопје-22, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Струга-7, Охрид-3, Кавадарци-4, Гостивар-3, Македонски Брод-1, Ресен-1, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 526 оздравени пациенти од: Скопје-295, Куманово-13, Штип-7, Прилеп-39, Тетово-12, Струга-3, Велес-4, Битола-9, Охрид-33, Кавадарци-41, Гостивар-9, Гевгелија-4, Струмица-16, Крива Паланка-3, Кочани-2, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Валандово-6, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-4, Ресен-2 и Неготино-17.

Во изминатите 24 часа, починале 12 лица. Од нив пет пациенти се од Скопје (53, 71, 72, 74 и 69 г.), еден од Прилеп (72 г.), еден од Тетово (53 г.), еден од Кавадарци (52 г.), два пациенти од Гостивар (70 и 65 г.), еден пациент од Струмица (72 г.) и еден пациент од Делчево (78 г.).Сите пацинети починале во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во Северна Македонија почетокот на епидемијата изнесува 83.789, бројката на оздравени пациенти е 62.469, на починати е 2.522, а бројот на активни случаи изнесува 18.798.