fbpx
Таг: новозаразени

таг: новозаразени

ИЈЗ: Продолжува трендот на помал број новозаразени и починати, а се зголемува бројот на оздравени од ковид-19

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување на бројот на оздравени лица, покажуваат податоците во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 3 до 9 август 2020 година. Во овој период се направени вкупно 9.543 тестирања (1.8 отсто помалку од периодот 27 јули –...

Денеска регистирани 74 новозаразени со ковид-19, починаа три лица, а оздравени се 90 пациенти

Во последните 24 часа од направените 689 тестирања, регистрирани се 74 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-14, Куманово-8, Штип-13, Струга-1, Кавадарци-3, Гостивар-22, Кочани-1, Берово-3, Виница-4, Свети Николе-3, Кичево-2, информираат од Министерството за здравство. Оттаму додаваат дека починати се три лица во болнички услови, и тоа пациент од Битола (73г.), пациент од Демир Хисар (73г.) и пациент од Скопје (44г.). Бројката на...

Починаа шест лица, а регистрирани се 136 новозаразени со ковид-19

Во последните 24 часа од направени 991 тестирања, регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 и тоа, Скопје-46, Куманово-6, Дебар-7, Штип-14, Прилеп-1, Тетово-12, Струга-9, Велес-1, Охрид-2, Гостивар-13, Струмица-2, Радовиш-3, Крушево-2, Кочани-1, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Кратово-1, Свети Николе-5, Кичево-4, Ресен-4, информираат од Министерството за здравство. Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово, двајца пациенти од Струга и...

Починаа девет лица, а регистрирани се 176 новозаразени со ковид-19

Во последните 24 часа се направени 870 тестирања, а регистрирани се 176 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-61, Куманово-8, Дебар-1, Штип-14, Прилеп-5, Тетово-22, Струга-19, Велес-5, Битола-3, Охрид-14, Гостивар-7, Струмица-1, Кочани-2, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Пехчево-1, Кичево-6, Ресен-5, информираат од Министерството за здравство. Најмногу активни случаи има во Скопје и тоа 1.978. Во ГОБ „8 септември“ починаа седум лица од Скопје,...

Регистрирани 120 новозаразени пациенти со ковид-19 во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 953 тестирања за ковид-19, а регистрирани се рекордни 120 нови случаи. По бројката која ја имавме пред повеќе од еден месец (16 април), кога бројот за едно деноноќие беше 107 пациенти, ова е највисоката бројка регистрирана досега. Како што информираат од Министерството за здравство, во последното деноноќие како последица од болеста починале двајца...

Секој трет заболен од Ковид-19 нема симптоми – колку се вкупно „невидливите сејачи“ на болеста? (инфографик)

Од околу 2.000 до сега регистрирани заболени со Ковид-19 во земјава, дури 32,3 отсто воопшто немаат симптоми, но можат да ја пренесуваат болеста. Според дневниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) две третини од асипмтоматските случаи (75%) „имале контакт со веќе потврден случај во државата“. Се поставува прашањето, ако секој трет од регистрираните заболени воопшто нема симптоми тогаш колкав...

Филипче: Комисијата не расправа за изборниот процес, најважно е јавното здравје

Во ниеден момент на состаноците со Комисијата за заразни болести, не се дискутирало за изборниот процес. Било каква мерка, препорака менување на полициски час, ќе биде исклучиво донесено врз основа на сознанијата на новодијагностицираните пациенти. Ниеден друг фактор освен заштита на јавноото здравје не се зема предвид, рече на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. Тој информира дека утре...

Филипче: Cвадби ќе има, гостите ќе седат на растојание од два метри

Комисијата за заразни веќе има подготвено протоколи за одржување на различни курсеви, едукации во затворени простори, за јавниот превоз исто така, а во подготовка се и протоколите за работата на ресторани. Освен тоа, во овој период се подготвуваат и протоколи за однесување во училиштата и во градинките, информира министерот за здравство Венко Филипче. - Овие протоколи досега не се финализирани,...

Регистрирани 48 оздравени и 28 новозаболени лица со Ковид-19

Вкупно 48 пациенти се излекувани од ковид-19, информира Министерството за здравство. Од нив шестмина пациенти биле на болничко лекување и 42 се лекувале во домашни услови. „Во ГОБ „8 Сетпември“ почина пациент од Скопје на 51 годишна возраст, примен во болницата на 9 април во тешка состојба и веднаш поставен на респираторна машина. Во изминатите 24 часа потврдени се 28 нови...

Полициски час од 19 наместо од 16 часот, викенд карантинот да почнува од сабота во 13 часот

Согласно најновите анализи, успешно го амортизираме ширењето на епидемијата, имаме линеарен пораст на бројот на заразени пациенти. Успешно се справуваме како држава со ситуацијата, воопшто не се оптоварени болниците, а сите одлуки кои ги донесе Владата дадоа добри резултати, за што им се заблагодарувам на граѓаните кои ги почитуваа мерките и ја сфатија важноста. Ова е причина да направиме...

Седуммина новозаразени и 24 излекувани пациенти

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 излекувани пациенти кои се лекувале во домашни услови. Во изминатите 24 часа потврдени се седум нови случаи на ковид-19, односно по двајца во Куманово и Кочани и тројца во Тетово, како и еден починат. „Во Градската општа болница „8 Септември“ почина пациент од Лабуништа на 70 годишна возраст....

Регистрирани 18 нови случаи, тројца починати и 21 излекуван пациент во последниве 24 часа

Министерството за здравство информираше дека потврдени се 18 нови случаи на коронавирус, со што вкупната бројка на дијагностицирани пациенти изнесува 1.225. Скопје - 2 Куманово - 9 Штип - 2 Тетово - 2 Велес - 1 Гостивар - 1 Пехчево - 1 Регистриран е 21 излекуван пациент. Најголем број од нив (16) се од Скопје, 3 од Куманово и 2...

25 пациенти се излечени, 53 се новозаразени, а 13 се на респиратор

Министерството за здравство информира дека во последното деноноќие се регистрирани 25 излекувани пациенти, од кои шестмина се испишани од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби кои во општа добра состојба заминуваат дома, како и 19 други кои се лекуваа во домашни услови. Во изминатите 24 часа потврдени се 53 нови случаи на ковид-19. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти...

Рекордни 107 новозаразени лица и рекордни 23 оздравени пациенти во еден ден

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби почина пациент од струшко на возраст од 50 години кој беше хоспитализиран на 27 март, а само еден ден подоцна заради влошување на состојбата поставен на механичка вентилација. Од Клиниката се испишани пет оздравени пациенти, а денеска се регистрирани и други 18 оздравени пациенти кои се лекуваа во...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...