fbpx
Таг: Младински образовен форум

таг: Младински образовен форум

Серија отворени предавања за студенти за демократија, вештачка интелигенција и критичка дискусија

Младинскиот образовен форум (МОФ) месецов организира серија отворени предавања за студенти во рамки на програмата за Академска дебата. Првото предавање се одржа во средата, а беше на тема „Што ни носи иднината на демократијата? Дилеми и предизвици - Воведување на задолжително гласање и стекнување на избирачко право со 16 години“, на кое предавач беше доцент д-р Марко Кртолица. Второто предавање на...

Дипфејк или реалност – „Сајбер Шејк“ дискусија за млади на 21 февруари во „Котур“

Знаете ли што значи дипфејк? Како да препознаете лажни видеа, аудија и фотографии кои шират дезинформации на социјалните мрежи? Кои алатки да ги користите за да можете полесно да утврдите кои видеа, аудио содржини или фотографии се направени со помош на вештачка интелигенција, а кои се автентични? Ова е темата на „Сајбер шејк“ настанот - дискусија за млади „Дипфејк или...

МОФ со повик до студенти за пријавување во студентски дебатни клубови

Под слоганот „Отвори го умот за нови перспективи, приклучи се во дебатниот клуб на Младински образовен форум“, МОФ отвора повик за пријавување во студентски дебатни клубови кои ќе се формираат на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Филозофскиот факултет и Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Ќе се организираат обуки што ќе...

МОФ со Повик за млади истражувачи во пет тематски области

Младинскиот образовен форум (МОФ) во соработка со Центарот за наука и иновации од Албанија и Иницијативата за човекови права од Србија објавија повик за апликации на Регионалната програма за мобилност на младинско лидерство (RYLMP), наменет за студенти, активисти и млади истражувачи од Северна Македонија, Албанија и Србија, кои имаат интерес за истражување и застапување за прашања поврзани со младите. Како...

Зошто да учам кога има вештачка интелигенција? – тема на втората „Сајбер Шејк“ дискусија за млади

Дали треба да се дозволи употреба на вештачката интелигенција на универзитетите и во училиштата? Колку се универзитетите подготвени да се борат против злоупотребата на генеративната ВИ? Дали употребата на вештачката интелигенција треба да се регулира со закон? Ова се само дел од прашањата кои ќе бидат отворени на настанот „Сајбер Шејк“ – дискусија за млади на тема „Зошто да учам...

Дебата: Дали да се информираме од 100 места или пак да ги ограничиме изворите на информирање?

Дали е добро да имаме стотици извори на информирање или пак подобро е да ни бидат достапни само одреден број вести, гласеше панел дискусијата која се водеше денеска на настанот на Младинскиот образовен форум и ИРЕКС на тема „Медиумите (не) придонесуваат кон медиумска писменост“, која се реализираше во рамки на проектот на УСАИД за медиумска писменост „Младите размислуваат“. Два спротиставени...

Во тек е повикот за учество на „Климатон Скопје“ – хакатон за климатски промени

Дводневен хакатон за климатски промени „Климатон Скопје“ ќе се одржи на 3 и 4 ноември во просториите на INNOFEIT, во организација на Центарот за развој на претприемачи и менаџери (CEED Hub) Скопје. Настанот, како што соопштија организаторите, е отворен за сите млади ентузијасти со иновативни идеи за решавање на климатските предизвици во главниот град преку дигитални решенија. Победничкиот тим ќе биде...

Дали телефонот те прислушкува? – „Сајбер Шејк“ дискусија за млади на 19 октомври во Скопје

На 19 октомври во „Netaville“ во Скопје ќе се одржи настанот „Сајбер Шејк“ – дискусија за млади на тема „Дали телефонот те прислушкува?“. Настанот е во организација на Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис со поддршка на Активноста на УСАИД за млади кои активно создаваат можности, имплементирана од организацијата IESC во партнерство со Младинскиот образовен форум (МОФ) и CEED Hub...

Младите бестрашно уриваат бариери за редефинирање на иднината, порачаа тие од скопскиот Градски парк

Младите да се вклучат во различни активности наменети за нив, креативно да се изразуваат и делуваат и да учествуваат во процесите на донесување одлуки. Ова беше истакнато на настанот по повод Меѓународниот ден на младите, што во петокот се одржа во градскиот парк – Школка во Скопје, соопштија од Младинскиот образовен форум (МОФ). Настанот беше организиран од Канцеларијата на Фондот...

Отворен е повикот за учесници на Летната академија на МОФ

Отворен е повикот за учество на Летната академија за младински права, демократија, младинско учество и организирање и адресирање на социјални предизвици и проблеми што ја организира Младинскиот образовен форум (МОФ). Право на учество на академијата имаат сите заинтересирани млади на возраст од 15 до 25 години кои се членови на МОФ, но и млади кои досега немале прилика да се...

МОФ со можности за обуки и вмрежување на младинските организации

Младинскиот образовен форум (МОФ) ги повикува младинските организации и организациите за млади да се пријават на нивниот повик кој има за цел да им понуди поддршка во вид на обуки и вмрежување. Од МОФ посочуваат младинските и организациите за млади да го пополнат и споделат отворениот прашалник кој е достапен на овој линк, преку кој ќе се идентификуваат потребите на...

Младинскиот активизам, феминизмот и борбата за права во фокусот на „ENGAGE 2023“

Домашни и странски активисти го зедоа микрофонот на „ENGAGE 2023“ во Младинскиот културен центар (МКЦ) и споделија лични инспиративни приказни на теми од онлајн активизмот, феминизмот и работничките права, па сè до читање слем поезија и борбата за глас на маргинализираните граѓани. Настанот го отвори црногорската активистка Николина Павиќевиќ, основач на популарната Инстаграм платформа „Критички“. Таа зборуваше за предноста на дигиталниот,...

Активистички говори, млади бендови и креативни работилници на „ENGAGE 2023“

Младински образовен форум и Радио МОФ го организираат дванаесеттото издание на Настанот за социјален активизам ENGAGE, кој ќе се одржи в петок, на 9 јуни, во Младински културен центар (МКЦ), со почеток во 13 часот. Присутните ќе можат да слушнат инспиративни говори од домашни и од странски активисти за друштвените мрежи како средство за промени, поезијата како отпор против патријархалните...

[Станица: Студентска 8] Маџаров: Доаѓа ера во која вештачката интелигенција ќе биде алатка за секого

Развојот на вештачката интелигенција отвора многу нерешени прашања, а меѓу најважните е „Кој ќе сноси одговорност за тоа што ќе се случува?“. Трката меѓу компаниите во развој на технологија е веќе започната и е безобразна. Ова го истакна професорот Ѓорѓи Маџаров од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) на денешното предавање „Потенцијали и ризици на вештачката интелигенција и...

В среда ќе се одржи „Станица: Студентска 8“ – целодневен настан за студенти и млади

По неколку години пауза, настанот „Станица: Студентска“ се враќа со своето осмо издание, најави Младинскиот образовен форум (МОФ). Станува збор за целодневен настан наменет за студенти, но и за сите заинтересирани млади лица. Станица: Студентска 8 ќе се одржи в среда, 3 мај, од 12 до 17 часот на Градежниот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. „Станува збор...

Повик до младите во петок да се приклучат на првиот ENGAGE Youth

Младински образовен форум и Радио МОФ ги покануваат младите да се приклучат на првиот ENGAGE Youth за оваа година, кој ќе се одржи на 31 март, во петок, во дворот на Радио МОФ, со почеток во 13:00 часот. На овој настан, млади активисти ќе споделат знаења и искуства на теми поврзани со граѓанска ангажираност, родова еднаквост, активизам и култура во...

Во 2023 година, сè уште зборуваме за нефункционални училишни тоалети, реагира МОФ

Македонскиот образовен систем е нефункционален, со години наназад властите – минати и сегашни постојано нѐ уверуваат дека образованието е иднината и дека образованието е клучниот рецепт за успех на една држава. Сепак, тоа за жал е само декларативно, а рецептот е очигледно неуспешен. Ова е ставот на Младинскиот образовен форум (МОФ) по повод денешниот Меѓународен ден на образованието. „Второто полугодие...

Објавен повик за млади истражувачи за регионална мобилност

Младинскиот образовен форум (МОФ), заедно со Центарот за наука и иновации за развој (SCiDEV) од Албанија и Центарот за образовна политика (ЦЕП) од Србија објавуваат повик за млади лица за истражување, активизам и зајакнување на регионалната соработка меѓу трите земји. Како што соопштија од МОФ, повикот е дел од Регионалната програма за младинско лидерство за мобилност за 2022/2023 година и...

Младите се засегнати од палењето депонии и кучиња скитници исто колку и за општинските инвестиции во културата

Потребна е поблиска соработка помеѓу младинските службеници на општините и младите. Воедно треба да ја оставиме застарената пракса да ги „врзуваме“ младите исклучиво за младински проблеми. Младите се хетерогена група која подеднакво е засегната со проблемот со палење на депонии, кучиња скитници, колку што е засегната со колку општината инвестира во култура, спорт забава и слично, изјави Јоана Тренеска...

Еколошка акција во Ростуше – „Сите сме рефлексија на животната средина“

Клубот за младински активизам при Младинскиот образовен форум (МОФ) заедно со уметникот и скулптор Андреј Миневски и Зеукстритон, здружение за заштита на екологијата и унапредување на културата и спортот во четвртокот во Општина Ростуше ја спроведоа еколошката акција „Сите сме рефлексија на животната средина“. Целта на оваа акција е да се подигне еколошката свест кај граѓаните на општината со оглед...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...