fbpx
Таг: министерство за економија

таг: министерство за економија

Заради огромниот интерес, се затвора јавниот повик за ваучери за одмор за работниците со ниски примања

Поради големиот број на пристигнати апликации, Министерството за економија одлучи, заклучно со крајот на денешниот ден, да го затвори јавниот повик за организирање на одмор за работници со ниски приходи, соопштија оттаму. „За пет дена од објавување на огласот, во архивата на Министерството за економија и по пошта пристигнати се над 3.600 апликации. Се очекува оваа бројка на апликации дополнително...

Работниците со ниски примања чекаат ред за ваучери за домашен туризам

Пред Министерството за економија работниците со ниски примања чекаат редици за да достават документи и да добијат ваучер за домашен туризам за 18.000 денари. Иако огласот беше објавен во понеделникот, редиците се создадоа денеска, поради големиот број документи што требало да се соберат. Можност да добијат ваучер ќе имаат 3.555 работници со ниски примања, според принципот „прв дојден - прв...

Студентите ќе добијат ваучери за туризам, но по изборите

Ваучерите за домашен туризам што за студентите ги најавија министрите за економија, Крешник Бектеши и за образование и наука, Јетон Шаќири, ќе се делат по изборите. Вака информираа од Министерството за економија по прашањето на Мета.мк за тоа што се случи со овие ваучери што беа претставени во декември по одржана средба меѓу двајцата министри и претставници на универзитетските...

Наместо за студентите, ваучерите за туризам повторно кај работниците со ниски приходи

Министерството за економија денеска соопшти дека ќе доделува потврди-ваучери за одмор за домашен туризам за работници со ниски приходи. За оваа мерка, што четири години ги опфаќа работниците со ниски примања, претходно беше најавено дека годинава ќе биде наменета за студентите кои доаѓаат од социјално ранливи семејства, но Министерството се премисли. Јавниот повик ќе биде објавен во понеделник на 12...

За четири дена 9.000 граѓани аплицирале за ваучери за клима уреди, огласот е затворен

Поради големиот број пристигнати апликации, Министерството за економија донесе одлука денеска да го затвори јавниот оглас за доделување на потврда-ваучер за купување и вградување високоефикасни инвертер клима уреди во домаќинствата за 2024 година. Граѓаните ќе можат да аплицираат само за јавниот оглас за стекнување со финансиска поддршка преку доделување на потврда-ваучер за купување и вградување инвертер клима уреди за лица...

Ќе се доделат над 7.000 ваучери за инвертер клими за зголемување на енергетската ефикасност

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска информираше за мерката која ќе се спроведува од страна на Министерството за економија која предвидува доделување на потврда - ваучер за купување и вградување високоефикасни инвертер клима уреди, со цел да се зголеми енергетската ефикасност во домовите и да се заштеди електрична енергија. За оваа мерка за 2024 година предвидени се 4,1 милиони евра...

Наместо ваучери за туризам, студентски собранија бараат енергетска ефикасност на факултетите и домовите

Најавените ваучери за домашен туризам за студентите на државните универзитети наидоа на реакција од дел од универзитетските студентски собранија и организации, кои предложија пренамена на средствата. Мерката беше најавена минатата седмица, кога министерот за економија Крешник Бектеши кажа дека ваучерите што претходно беа наменети за работници со ниски приходи, од следната година ќе може да ги користат само студентите. „Во соработка...

За студентите на државните универзитети ќе има ваучери за домашен туризам

Мерката ваучери за поддршка на домашниот туризам на Министерството за економија која беше наменета за работници со ниски приходи, од следната година ќе биде наменета само за студентите на државните универзитети во државата. Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за образование и наука Јетон Шакири одржаа работен состанок со претставници на студентските собранија на дел од државните универзитети, со...

Македонија ќе добие 85 милиони евра за декарбонизација на Конференцијата за климатски промени

Средства во висина од 85 милиони евра се веќе обезбедени за финансирање на процесите на енергетска транзиција во земјава за што се изработени и конкретни проекти, најави денеска министерот за економија Крешник Бектеши на прес-конференција посветена на очекувањата на земјава во пресрет на претстојната 28 Конференција за климатски промени, што од 30 ноември до 12 декември ќе се одржи...

Во недела наутро ќе започне зимското сметање на времето

Во раните часови во недела на 29-ти октомври завршува летното сметање на времето. Во 3 часот наутро ќе се забележи поместување на времето еден час наназад, односно, три часот наутро повторно ќе се смета за два часот, известуваат од Министерството за економија. Во Северна Македонија важи средноевропското зонско време. „Донесувањето на оваа одлука придонесува кон следење на долгорочната економска политика на...

Државата не ја сфаќа сериозно опасноста од труење со арсен во кумановскиот регион

Државните власти не го сфаќаат сериозно труењето на жителите и на целокупната животна средина во Липковско-кумановскиот регион од арсеновиот концентрат расфрлан во јаловиштето на некогашниот рудник во Лојане и во депонијата до железничката станица во Табановце. Ниту едно од двете ветувања на државата за решавање на оваа жешка еколошка точка со арсенот не е исполнето, а нема ниту конкретен...

Бектеши: Ќе се забранат акции и промотивни цени во маркетите, ќе има замрзнување на цените

Ланската, кризна година најголемите синџири на маркети не само што ја завршиле позитивно, туку и со профити и зголемување на приходите, изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши, и објави дека Министерството за економија испратило предлог до Владата да се воведе забрана за акциска продажба и промоција на продукти од страна на синџирите маркети до 30 ноември. „Изгледа чудна одлуката,...

Слупчане и Оризари сè уште се без струја, од ЕВН бараат да им се гарантира безбедноста

„Ги повикуваме сите надлежни институции да постапат согласно нивните надлежности и да се реши проблемот со снабдување со електрична енергија во Слупчане и околните села и да се овозможи работа на екипите на ЕВН Македонија“, апелираат од Министерството за економија. Инаку, селата Слупчане и Оризари во општина Липково сè уште се без напојување со електрична енергија, соопштија денеска од ЕВН. Од...

Владата и Еуромакс реагираат за концесиите за рудникот „Иловица-Штука“

Нема да има дозвола за отворање на рудник во Иловица пред претходна консултација и одобрение од локалното население, информираа попладнево од Министерството за економија. Од министерството додаваат дека по пресудата на Управниот суд, Владата и Министерството за економија како тужена страна, се задолжени да постапат и да го применат правнoтo сфаќање и дадените забелешки на Управниот суд. Во однос на...

Од денеска основните прехранбени производи без ограничени маржи

Од денеска престанува да важи владината одлука за ограничување на трговските маржи која се однесуваше на основните прехранбени производи. Цените на белиот леб, шеќерот, сончогледовото масло, брашното од пченица - тип 400 и тип 500, но и јајцата, тестенините, оризот, сирењето, кашкавалот, киселото млеко, павлаката, јогуртот – сега ќе се утврдуваат според пазарните услови. Од Министерството за економија во изјава...

ДЗР: Енергетската криза ја дочекавме неподготвени, немало големи инвестиции во производство на струја

Мерките и активностите кои се преземаат од надлежните институции во секторот енергетика не се доволно ефикасни за да обезбедат сигурност и одржливост во обезбедувањето на електрична енергија на долг рок во Република Северна Македонија, се вели во конечниот извештај за извршена ревизија на успешност „Подготвеноста на енергетскиот систем да се справи со енергетската криза“ на Државниот завод за ревизија. Ревизорите...

Од денеска не важат замрзнатите цени на дел од основните прехранбени продукти

Владината одлука за замрзнување на цените за дел од основните прехранбени продукти престанува да важи од денеска. Министерот за економија Крешник Бектеши пред два дена изјави дека нема да ја продолжи мерката, со оглед на тоа што инфлацијата во делот на прехранбените производи нагло се намалува. „Нема да продолжи мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи, имајќи предвид дека цената...

Владата прво ќе анализира, а потоа ќе забрани увоз на половни возила со под ЕУРО 5 стандард

Долгонајавуваната забрана за увоз на половни возила со под ЕУРО 5 стандард на емисија на издувни гасови во земјава ќе почека на исполнување уште некое време. Од Владата информираат дека најпрво ќе се изврши анализа, по што би се донела одлуката за забрана за увоз, која што беше ветена од министерот за економија Крешник Бектеши уште на почетокот од...

Од Кванташки пазар одземени 15 тони овошје и зеленчук, Владата најавува кривични пријави

Прекршочни налози се издадени за Кванташки пазар, за увозници на овошје и зеленчук како и за субјекти во трговијата на мало, а ќе следат и кривични пријави за трговски субјекти за кои е утврдено затајување на плаќање данок. Ова денеска го соопштија на заедничка прес-конференција министерот за економија Крешник Бектеши заедно со Директорот на Државниот пазарен инспекторат Горан Трајковски. Министерот...

Објавени повици за доделување субвенции за фотонапонски централи, ПВЦ-прозорци и сончеви колектори

Министерството за економија годинава првпат ќе дава субвенции до 80.000 денари за вградување фотонапонски централи во домаќинствата, а ќе продолжи со поддршката на граѓаните и преку субвенциите за ПВЦ прозорци до 20.000 денари по домаќинство и за сончеви колектори до 15.000 денари. Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека буџетот за оваа намена година не е скратен, туку напротив, зголемен...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...