fbpx
Таг: Македонија

таг: Македонија

Фридом Хаус: Македонија делумно слободна земја, во друштво со Албанија, Србија, Косово, Албанија и БиХ

Со 67 поени, Македонија останува „делумно слободна земја“, според најновиот извештај на Фридом Хаус за слободата на светот во кој се опфатени 210 држави, според два сегмента - политички права и граѓански слободи. Според извештајот, Македонија има пад од едно место за разлика од лани, кога беше бодувана со 68 поени. Во истата категорија како земјава спаѓаат и државите од...

Контраспин: Спорот помеѓу Словенија и Хрватска нема врска со проблемите меѓу Бугарија и С. Македонија

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски ја извртува вистината т.е. спинува кога вели дека неговата партија може да понуди европски модел за решение на проблемите помеѓу Скопје и Софија по примерот на спорот помеѓу Словенија и Хрватска, кој бил разрешен со помош на Брисел. Едниот тип проблеми, оние помеѓу Скопје и Софија воопшто немаат допирни точки со другиот тип проблеми...

САД не издале поштенски марки со ликови на македонски револуционери

САД во 1928 година не издале поштенски марки со ликови на македонски револуционери и со карта на „обединета Македонија“, како што се тврди во објавата. Очигледно е дека станува збор за лажни наводни поштенски марки. Поштата на САД во 1928 година издала само шест поштенски марки и ниту една од нив нема никаква врска со Македонија, пишува „Вистиномер“...

Потпишан меморандум меѓу Македонија и Србија за брз воз од Скопје до Ниш

Денеска во Белград беше потпишан меморандум од страна на министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, и српскиот министер за градежништво, сообраќај и инфраструктура Горан Весиќ, за изградба на железничка мрежа со високи перформанси на Коридорот 10. Станува збор за железничка мрежа која би ги поврзала Скопје и Ниш и би поддржала пат со брзи возови, кои би се движеле...

Труењата со газирани пијалоци во Хрватска под истрага, во земјава нема причина за паника

Во текот на неделава се затруле најмалку четири лица откако наводно пиеле пијалоци произведени од компанијата Кока-Кола во Хрватска. Едно лице е хоспитализирано откако, наводно, пиело минерална вода со вкус, во кафуле во Риека во саботата, пренесува Политико. Од четворицата затруени, тројца биле хоспитализирани во главниот град Загреб во вторникот, вели д-р Рајко Остојиќ, шеф на одделот за гастроентерологија...

Објава манипулира со непостоечки „душмански напад“ врз православието

Ниту Македонија, ниту Русија, ниту Србија не се нападнати, како што дезинформираа оваа објава на фејсбук. Русија ја нападна Украина, Македонија има спор со Бугарија, а Србија проблем со Косово. Трите состојби во трите држави се засебни, конкретни и не може да се влече паралела дека некој однадвор ги инструира или ги предизвикува тие состојби, особено не за да...

Руските дипломати протерани поради повреда на Виенската конвенција за дипломатски односи

Откако портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова се закани дека Русија ќе одговори на протерувањето на тројцата руски дипломати од Македонија, со официјално соопштение се огласи и македонското МНР. Она што е клучната разлика во соопштението на македонското МНР, во споредба со она на руското МНР, е што се тврди дека протераните руски дипломати ја прекршиле Виенската...

Русија се закани со одговор на протерувањето на тројца дипломати од Македонија

„Неодговорниот и непријателски напад на властите на Северна Македонија нема да остане без одговор“. Вака портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, го коментираше наводното протерување на тројца руски дипломати од земјава. Според руското МНР, на 12 септември, македонските власти, без образложение прогласиле за „персона нон грата“ тројца дипломати од руската амбасада во Скопје. „Забележуваме дека северномакедонските власти продолжуваат...

Mанипулaција со изјавата на Рама – Бугарија нема да ја нападне Северна Македонија

Објавата со неодредениот текстуален дел и со фотографиите намерно манипулира со изјавата на албанскиот премиер Еди Рама, со цел да се претстави некаква воена закана од Бугарија кон Северна Македонија. Рама не предвидел дека такво нешто ќе се случи, туку употребил иронична шега со цел да ја спореди интеграцијата кон ЕУ на Западен Балкан и на Украина која е...

Европските пари во борбата против нашата корупцијата – колку, какви и со кои резултати?

Пред повеќе од една година беше објавен Извештајот на Судот на ревизори на ЕУ за поддршката за владеењето на правото на Западен Балкан во периодот 2014-2020 година, на кој посебно се осврнавме. Оваа статија ја започнуваме таму кадешто ја завршивме таа: „Тежиштето на одговорноста и за исходот на интервенциите на ЕУ во областа на владеењето на правото повторно се...

„Дигитална трансформација за граѓаните“: Земјите од Западен Балкан немаат капацитети за заштита од кибер напади

Земјите од Западен Балкан имаат недостиг на капацитети за заштита од кибер напади, а владите немаат политичка волја да ги предводат процесите на ова поле. Ова, меѓу другото, беше констатирано на панел-дискусијата „Заедница отпорна на кибер напади“, во рамки на вториот ден од меѓународната конференција во организација на Фондацијата Метаморфозис „Дигитална трансформација за граѓаните“. Извршниот директор на Фондацијата Метаморфозис, кој...

ВМРО-ДПМНЕ бара Македонија повеќе да не биде мултиетничка држава

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ од утринава на два пати испрати јавна порака дека тие се за промена на Уставот по моделот на Хрватска со што ќе се додадат Бугарите како предуслов за напредување во евро-интеграциските процеси. Но, оттаму бараат притоа македонскиот Устав да претрпи и подлабоки промени, па по моделот на Хрватска, земјата наместо мултиетничка да стане еднонационална, или како што...

Владата ќе испрати нови 68 лица да помогнат во Турција, како и опрема и возила за спасување

Македонија ќе испрати 36 припадници на Армијата од Баталјонот за специјални единици, како и 32 лица од Дирекцијата за заштита и спасување, за учество во хуманитарната операција во Турција. Ваква одлука за дополнителна помош донела попладнево Владата. „Се испраќа и комплетна специјализирана опрема и материјално–технички средства за пребарување и спасување од урнатини, 10 возила за транспорт на опремата и луѓето“,...

Граѓани, институции, градоначалници од земјава праќаат помош за настраданите во Турција и Сирија

Додека Светската здравствена организација прогнозира дека дури 23 милиони луѓе може да бидат погодени од разорните земјотреси во Сирија и во Турција, светот се мобилизира и веќе започна да испраќа помош за тамошното настрадано население. Во силните вчерашни земјотреси загинаа повеќе од 5.000 лица, а илјадници се повредени. На социјалните мрежи постојано се објавуваат видеа од луѓе кои бараат...

Нема докази дека Русите ги уништиле тенковите што Македонија ѝ ги донираше на Украина

Нема докази дека руската армија во Херсон ги уништила токму возилата кои биле донирани од Северна Македонија. Министерката за одбрана Славјанка Петровска, запрашана дали се работи за истите возила, за Вистиномер одговори: „Тешко дека може некој да знае дали биле тие токму нашите. Скоро е невозможно. Таков тип на тенкови немаме само ние, имаат и Украина и други земји...

Хелсиншки: Неприфатливо е да се шири омраза на јавни места и настани

Хелсиншкиот комитет за човекови права апелира до сите политички, спортски и други општествени чинители да се придружат во осудата на говорот на омраза и тоа да го сторат не само заради политичкиот момент, туку и за да се испрати јасна порака дека е неприфатливо ширењето омраза на јавни места и настани, наведено е во соопштението на Хелсиншки, како реакција...

Бугарските медиуми протоколарно го најавуваат вечерашниот фудбалски дуел во Скопје

Вечерашниот фудбалски меч од Лигата на нациите меѓу Северна Македонија и Бугарија (машки) во главните бугарски медиуми за вечерва се најавува главно протоколарно, без разлика на проблемите меѓу двете држави актуелизирани во последниве 4 години поради придвижување на проширувањето на ЕУ и почетокот на преговорите. Според јавниот радиодифузен сервис Бугарска национална телевизија, потоа според бТВ, главната приватна телевизија со национална...

Посебен режим на сообраќај поради фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугарија

Поради вечерашниот фудбалски натпревар меѓу Македонија и Бугарија во рамки на Лигата на нации, Министерството за внатрешни работи ќе спроведе посебен режим на сообраќај во близина на скопскиот градски стадион, Арена „Тодор Проески“. Од МВР соопштија дека поради натпреварот кој ќе започне во 20:45 часот, Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе преземе мерки, при што сообраќајот...

Пост неточно споделува изјава на Папата за С. Македонија и за Бугарија

При посетата на Папата на Македонија и Бугарија во мај 2019 година, тој изјави дека „Македонија е симбол на тоа како христијанството влезе на запад преку Апостол Павле кој сакаше да оди во Азија, но беше повикан во Македонија“. Од друга страна, изјавата што се пренесува во објавата на Фејсбук е без контекст и пренесена со нелогична и погрешна...

Македонци, Црногорци, Срби, Босанци и Хрвати ќе лансираат сателит во вселената

Пет партнерски организации од Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија и Хрватска до крајот на годината планираат да го лансираат првиот заеднички сателит од овој регион испратен во вселената, пишува босанскиот јавен радиодифузен сервис БХ Тв. Сето ова е благодарение на основањето на Вселенската асоцијација на Југоисточна Европа, а планирано е Индија да ѝ подари сателит на Асоцијацијата...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...